menu

Strona Główna > Newsy > Fundusz hedgingowy z Londynu, który shortował GameStop, zostaje zamknięty

Fundusz hedgingowy z Londynu, który shortował GameStop, zostaje zamknięty


Londyński fundusz hedgingowy White Square Capital ogłosił zakończenie działalności. Akcja detalicznych traderów, skupionych pod szyldem WallStreetBets, kosztowało go kilkadziesiąt procent strat. Podobno nie jest to jednak główna wycofania się z rynku.

W swoim szczytowym momencie White Square Capital zarządzało aktywami o wartości 440 mln dolarów. W tym tygodniu fundusz prowadzony przez byłego tradera Paulson & Co, Floriana Kronawittera, przekazał swoim inwestorom, że kończy działalność i zwróci im ich kapitał. W styczniu tego roku White Square Capital postawił na spadek akcji GameStop i poniósł straty rzędu kilkadziesiąt procent, chociaż dokładna kwota nie jest znana.

Jest to jedno z pierwszych zamknięć funduszy hedgingowych, które znalazły się po przeciwnej stronie do inwestorów detalicznych, koordynujących swoje działania poprzez subforum Reddita: WallStreetBets. W rezultacie masowego skupowania akcji spółki GameStop (GME) uczestnicy ruchu podnieśli ich cenę z 20 USD do 480 USD, notowanych na szczycie w styczniu.

Wśród najbardziej poszkodowany hedgy znalazły się Melvin Capital, który spadł w tym roku o ponad 44% (stan na koniec zeszłego miesiąca) oraz Light Street (około 20% strat).

Jednak nie GameStop?

Zdaniem informatora Financial Times, określonego jako „osoba znajdująca się blisko funduszu” decyzja o jego zamknięciu nie była jednak spowodowana bezpośrednio działaniami WallStreetBets. Według niego White Square Capital szybko odbił się i odrobił straty. Co zatem było głównym powodem podjęcia decyzji o wyjściu z rynku?

Według samego Kronawitter pomimo dobrych wyników z zeszłego roku, dwóch dużych inwestorów zdecydowało się na opuszczenie jego funduszu i ulokowanie kapitału w tańszych alternatywach takich jak fundusze pasywne lub private equity. Zdaniem zarządcy White Square, pokazuje to zmianę trendu inwestycyjnego.

Kolejnym czynnikiem wymienionym w liście do klientów, było zmniejszenie się możliwości do przeprowadzania arbitrażu. Kronawitter napisał, że wpłynęła na to interwencje monetarne banku centralnego oraz znacznie lepszy i równiejszy dostęp do informacji dla wszystkich uczestników rynku.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
euro dolar eurusd

Związane ręce Europy. MakroPrzegląd #3/4 maj

Rozbieżność filozofii FED-u i Europejskiego Banku Centralnego nadal faworyzuje dolara - kiedy Stany Zjednoczone są ...
Czytaj dalej
easymarkets pozyskało licencję na seszelach

easyMarkets dodaje dostęp do platformy MetaTrader 5

Broker easyMarkets poinformował, że dodał do swojej oferty dostęp do popularnej platformy MetaTrader 5. Otwierając ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę