menu

Strona Główna > Newsy > Giełdy obawiają się stagflacji

Giełdy obawiają się stagflacji


Koronawirus już od ponad roku wpływa na światowe rynki finansowe. Początkowa niepewność i zmienność przeszła z czasem w optymizm spowodowany wypłatą kolejnych transz pomocy i tarcz finansowych dla przedsiębiorstw. Teraz jednak rynki zaczynają obawiać się stagflacji, która może pojawić się w związku z kolejnymi lockdownami zapowiadanymi nieśmiało na jesień.

O takim scenariuszu wspomniał w rozmowie z PAP Mikołaj Raczyński z Noble Funds TFI. Jego zdaniem wiele wskazuje na to, że inwestorzy giełdowi zaczęli obawiać się kolejnej fali koronawirusa, ale w ujęciu związanych z tym problemów podażowych. Wskazał też, że poniedziałkowa wyprzedaż na rynkach pokazała, że rynek prawdopodobnie obawia się o to, czy gospodarki poradzą sobie z kolejnymi kłopotami z łańcuchami dostaw, brakiem surowców i pracownikami na kwarantannie. Dotychczas oczekiwano, że problemy te znikną w drugiej połowie roku, jednak istnieje możliwość kolejnych blokad gospodarki.

Mimo turbulencji prognozy są optymistyczne

Do tego wszystkiego dochodzi problem inflacji rozbudzonej szerokimi strumieniami pomocy finansowej wypłacanej z budżetów państw. Scenariusz stagflacji w ocenie Raczyńskiego jeszcze nie jest realizowany, jednak inwestorzy coraz poważniej biorą go pod uwagę i zaczynają wyceniać.

– Rynek dyskontuje rosnące prawdopodobieństwo jego wystąpienia na przełomie 2021 i 2022 roku i później. W większości krajów kolejne fale pandemii dopiero się rozpoczynają. Powoli widać wzrosty zachorowań na południu Europy i USA. Do naszego regionu jeszcze to nie dotarło, ale należy zakładać, że w Europie Środkowo-Wschodniej kolejna fala też się pojawi – zauważył Mikołaj Raczyński.

Ekspert zakłada, że odbicie gospodarki po pandemii będzie długotrwałe i może trwać przez kilka lat. Ocenił też, że w warunkach podwyższonej inflacji i dobrego wzrostu gospodarczego NBP zacznie podnosić stopy procentowe. Zdaniem Mikołaja Raczyńskiego podwyżka stóp może nastąpić już w listopadzie, ale obecnie krajowy rynek wycenia jedynie minimalną podwyżkę stóp w tym roku. Należy jednak pamiętać, że sytuacja na rynku zmienia się w sposób dynamiczny.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

trader of the month tickmill

Tickmill: trader sierpnia ze skutecznością 80%

Nowym traderem miesiąca w konkursie Tickmill został Ahmed, który wykazał się w sierpniu imponującą skutecznością na poziomie ...
Czytaj dalej
etoro nawiązuje współpracę z arsenalem - źródło: arsenal

eToro nawiązuje współpracę z Arsenalem

Izraelski broker eToro poinformował o nawiązaniu współpracy z angielskim klubem piłkarskim Arsenal Londyn. To jeden ...
Czytaj dalej
broker capital.com informuje o dużym wzroście liczby nowych użytkowników w 1 kwartale 2021

Capital.com wprowadza wpłaty i wypłaty poprzez PayPal

Capital.com, jedna z najszybciej rozwijających się platform handlowych i inwestycyjnych w Europie, ogłosiła, że wprowadziła ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed: rynki przygotowane na zmianę polityki monetarnej

Kilka miesięcy temu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że zdaniem banku centralnego w gospodarce ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę