menu

Strona Główna > Newsy > Giełdy obawiają się stagflacji

Giełdy obawiają się stagflacji


Koronawirus już od ponad roku wpływa na światowe rynki finansowe. Początkowa niepewność i zmienność przeszła z czasem w optymizm spowodowany wypłatą kolejnych transz pomocy i tarcz finansowych dla przedsiębiorstw. Teraz jednak rynki zaczynają obawiać się stagflacji, która może pojawić się w związku z kolejnymi lockdownami zapowiadanymi nieśmiało na jesień.

O takim scenariuszu wspomniał w rozmowie z PAP Mikołaj Raczyński z Noble Funds TFI. Jego zdaniem wiele wskazuje na to, że inwestorzy giełdowi zaczęli obawiać się kolejnej fali koronawirusa, ale w ujęciu związanych z tym problemów podażowych. Wskazał też, że poniedziałkowa wyprzedaż na rynkach pokazała, że rynek prawdopodobnie obawia się o to, czy gospodarki poradzą sobie z kolejnymi kłopotami z łańcuchami dostaw, brakiem surowców i pracownikami na kwarantannie. Dotychczas oczekiwano, że problemy te znikną w drugiej połowie roku, jednak istnieje możliwość kolejnych blokad gospodarki.

Mimo turbulencji prognozy są optymistyczne

Do tego wszystkiego dochodzi problem inflacji rozbudzonej szerokimi strumieniami pomocy finansowej wypłacanej z budżetów państw. Scenariusz stagflacji w ocenie Raczyńskiego jeszcze nie jest realizowany, jednak inwestorzy coraz poważniej biorą go pod uwagę i zaczynają wyceniać.

– Rynek dyskontuje rosnące prawdopodobieństwo jego wystąpienia na przełomie 2021 i 2022 roku i później. W większości krajów kolejne fale pandemii dopiero się rozpoczynają. Powoli widać wzrosty zachorowań na południu Europy i USA. Do naszego regionu jeszcze to nie dotarło, ale należy zakładać, że w Europie Środkowo-Wschodniej kolejna fala też się pojawi – zauważył Mikołaj Raczyński.

Ekspert zakłada, że odbicie gospodarki po pandemii będzie długotrwałe i może trwać przez kilka lat. Ocenił też, że w warunkach podwyższonej inflacji i dobrego wzrostu gospodarczego NBP zacznie podnosić stopy procentowe. Zdaniem Mikołaja Raczyńskiego podwyżka stóp może nastąpić już w listopadzie, ale obecnie krajowy rynek wycenia jedynie minimalną podwyżkę stóp w tym roku. Należy jednak pamiętać, że sytuacja na rynku zmienia się w sposób dynamiczny.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

KNF wszczyna postępowanie wyjaśniające w sprawie obrotu akcjami Ekipa Holding SA

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o wszczęciu postępowania wyjaśniającego dotyczącego podejrzenia popełnienia przestępstw wykorzystania i ujawnienia ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

Kryzys bankowy i FED: czy rynek znowu nie ma racji? MakroPrzegląd #4/4 Marzec

W ubiegłym tygodniu FED podniósł stopy o 25pb, ale i zmienił narrację, sygnalizując możliwą pauzę ...
Czytaj dalej
Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Conotoxia wprowadza usługę doradztwa inwestycyjnego dla klientów detalicznych

Globalna spółka Cinkciarz.pl udostępnia klientom Conotoxia Ltd. (oddziału obsługującego trading detaliczny) usługę doradztwa inwestycyjnego. Klienci ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Amerykańskie banki mogą mieć nawet 1,7 bln USD niezrealizowanych strat

Po gwałtownym upadku Silicon Valley Bank i Signature Bank na początku tego miesiąca, a także ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę