menu

Strona Główna > Newsy > Giełdy obawiają się stagflacji

Giełdy obawiają się stagflacji


Koronawirus już od ponad roku wpływa na światowe rynki finansowe. Początkowa niepewność i zmienność przeszła z czasem w optymizm spowodowany wypłatą kolejnych transz pomocy i tarcz finansowych dla przedsiębiorstw. Teraz jednak rynki zaczynają obawiać się stagflacji, która może pojawić się w związku z kolejnymi lockdownami zapowiadanymi nieśmiało na jesień.

O takim scenariuszu wspomniał w rozmowie z PAP Mikołaj Raczyński z Noble Funds TFI. Jego zdaniem wiele wskazuje na to, że inwestorzy giełdowi zaczęli obawiać się kolejnej fali koronawirusa, ale w ujęciu związanych z tym problemów podażowych. Wskazał też, że poniedziałkowa wyprzedaż na rynkach pokazała, że rynek prawdopodobnie obawia się o to, czy gospodarki poradzą sobie z kolejnymi kłopotami z łańcuchami dostaw, brakiem surowców i pracownikami na kwarantannie. Dotychczas oczekiwano, że problemy te znikną w drugiej połowie roku, jednak istnieje możliwość kolejnych blokad gospodarki.

Mimo turbulencji prognozy są optymistyczne

Do tego wszystkiego dochodzi problem inflacji rozbudzonej szerokimi strumieniami pomocy finansowej wypłacanej z budżetów państw. Scenariusz stagflacji w ocenie Raczyńskiego jeszcze nie jest realizowany, jednak inwestorzy coraz poważniej biorą go pod uwagę i zaczynają wyceniać.

– Rynek dyskontuje rosnące prawdopodobieństwo jego wystąpienia na przełomie 2021 i 2022 roku i później. W większości krajów kolejne fale pandemii dopiero się rozpoczynają. Powoli widać wzrosty zachorowań na południu Europy i USA. Do naszego regionu jeszcze to nie dotarło, ale należy zakładać, że w Europie Środkowo-Wschodniej kolejna fala też się pojawi – zauważył Mikołaj Raczyński.

Ekspert zakłada, że odbicie gospodarki po pandemii będzie długotrwałe i może trwać przez kilka lat. Ocenił też, że w warunkach podwyższonej inflacji i dobrego wzrostu gospodarczego NBP zacznie podnosić stopy procentowe. Zdaniem Mikołaja Raczyńskiego podwyżka stóp może nastąpić już w listopadzie, ale obecnie krajowy rynek wycenia jedynie minimalną podwyżkę stóp w tym roku. Należy jednak pamiętać, że sytuacja na rynku zmienia się w sposób dynamiczny.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

swissquote broker z dobrymi zyskami

Swissquote otrzymuje licencję CySEC

Szwajcarski broker Swissquote uzyskał nową licencję operacyjną od regulatora rynku finansowego na Cyprze, Cypryjskiej Komisji ...
Czytaj dalej
Saxo Bank nie będzie świadczyć usług klientom z Rosji i Białorusi

Saxo Bank oferuje przedłużone terminy ważności opcji walutowych

Spółka Saxo Bank poinformowała o wprowadzeniu przedłużonych terminów wygaśnięcia opcji walutowych. Firma ponownie otworzyła ofertę ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

„Matka wszystkich kryzysów”. MakroPrzegląd #1/4 Grudzień

Nouriel Roubini był jednym z tych, którzy ostrzegali świat przed kryzysem 2008 roku. 64-letni profesor ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA zatrzymało kolejne osoby w sprawie piramidy finansowej

Zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował, że ostatnich dniach zatrzymano kolejne osoby związane z firmą ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę