menu

Strona Główna > Newsy > Giełdy obawiają się stagflacji

Giełdy obawiają się stagflacji


Koronawirus już od ponad roku wpływa na światowe rynki finansowe. Początkowa niepewność i zmienność przeszła z czasem w optymizm spowodowany wypłatą kolejnych transz pomocy i tarcz finansowych dla przedsiębiorstw. Teraz jednak rynki zaczynają obawiać się stagflacji, która może pojawić się w związku z kolejnymi lockdownami zapowiadanymi nieśmiało na jesień.

O takim scenariuszu wspomniał w rozmowie z PAP Mikołaj Raczyński z Noble Funds TFI. Jego zdaniem wiele wskazuje na to, że inwestorzy giełdowi zaczęli obawiać się kolejnej fali koronawirusa, ale w ujęciu związanych z tym problemów podażowych. Wskazał też, że poniedziałkowa wyprzedaż na rynkach pokazała, że rynek prawdopodobnie obawia się o to, czy gospodarki poradzą sobie z kolejnymi kłopotami z łańcuchami dostaw, brakiem surowców i pracownikami na kwarantannie. Dotychczas oczekiwano, że problemy te znikną w drugiej połowie roku, jednak istnieje możliwość kolejnych blokad gospodarki.

Mimo turbulencji prognozy są optymistyczne

Do tego wszystkiego dochodzi problem inflacji rozbudzonej szerokimi strumieniami pomocy finansowej wypłacanej z budżetów państw. Scenariusz stagflacji w ocenie Raczyńskiego jeszcze nie jest realizowany, jednak inwestorzy coraz poważniej biorą go pod uwagę i zaczynają wyceniać.

– Rynek dyskontuje rosnące prawdopodobieństwo jego wystąpienia na przełomie 2021 i 2022 roku i później. W większości krajów kolejne fale pandemii dopiero się rozpoczynają. Powoli widać wzrosty zachorowań na południu Europy i USA. Do naszego regionu jeszcze to nie dotarło, ale należy zakładać, że w Europie Środkowo-Wschodniej kolejna fala też się pojawi – zauważył Mikołaj Raczyński.

Ekspert zakłada, że odbicie gospodarki po pandemii będzie długotrwałe i może trwać przez kilka lat. Ocenił też, że w warunkach podwyższonej inflacji i dobrego wzrostu gospodarczego NBP zacznie podnosić stopy procentowe. Zdaniem Mikołaja Raczyńskiego podwyżka stóp może nastąpić już w listopadzie, ale obecnie krajowy rynek wycenia jedynie minimalną podwyżkę stóp w tym roku. Należy jednak pamiętać, że sytuacja na rynku zmienia się w sposób dynamiczny.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

inflacja

Ponure perspektywy dla rynków wschodzących

Pierwsza połowa roku była trudna dla rynków wschodzących, a wraz z rozpoczęciem przez Rezerwę Federalną ...
Czytaj dalej
Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw

Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw

Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych opublikował coroczne dane dotyczące skarg za rok finansowy 2021/22 (od ...
Czytaj dalej
cena ropy spada gdy zapasy w usa rosną

Złe dane ze światowych rynków zapowiadają nadchodzącą recesję

W środę światowe rynki akcji drugi dzień z rzędu notowały spadki, a rentowność obligacji obniżyła ...
Czytaj dalej

70-80% traderów traciło środki w ciągu ostatnich 5 lat, średnio 6 657 zł [KNF]

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport na temat wyników klientów detalicznych na rynku Forex. Dotyczy on ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę