menu

Strona Główna > Newsy > Gigantyczne oszustwo inwestycyjne zlikwidowane. Straty poniosły setki tysięcy osób

Gigantyczne oszustwo inwestycyjne zlikwidowane. Straty poniosły setki tysięcy osób


Na wniosek władz hiszpańskich, niemieckich i fińskich Eurojust i Europol wsparły akcję przeciwko masowemu oszustwu inwestycyjnemu z wykorzystaniem kryptowalut.

Liczbę ofiar tego wielkiego oszustwa internetowego szacuje się na setki tysięcy, a straty na 200 mln EUR rocznie. Podczas operacji przeprowadzonej 8 i 9 listopada w Albanii, Bułgarii, Gruzji, Macedonii Północnej i na Ukrainie przeszukano 15 centrów obsługi telefonicznej i aresztowano 5 podejrzanych.

Zatrzymani mają należeć do zorganizowanej grupy przestępczej uznawanej za organizatora tego oszustwa inwestycyjnego. Sieć przestępcza wykorzystywała dziesiątki centrów telefonicznych w kilku krajach i setki platform internetowych.

Podejrzani koordynowali pracowników, którzy przedstawiali się jako brokerzy, mający pomagać inwestorom zarobić duże sumy pieniędzy poprzez drobne inwestycje. W rzeczywistości grupa oszukiwała ofiary, zdobywając ich zaufanie w Internecie, a także poprzez profesjonalnie zorganizowane call center lub inne sposoby tzw. inżynierii społecznej. Zachęcało to ofiary do inwestowania za pośrednictwem platform internetowych kontrolowanych przez organizację przestępczą, w wyniku czego traciły one duże sumy pieniędzy.

Bezprecedensowa akcja organów ścigania

Skala dochodzenia jest jak dotąd bezprecedensowa. Ofiarami oszustów padły setki tysięcy inwestorów na całym świecie, a proceder trwał co najmniej od 2016 roku. Wyrządzone szkody szacowane są na 50 mln EUR na kwartał. Dochodzenia w sprawie cyberoszustwa rozpoczęły się w 2018 roku, a do tej pory siedem krajów otworzyło sprawy sądowe przeciwko grupie.

W trakcie akcji przeszukano 15 centrów telefonicznych (6 w Albanii, 5 w Gruzji, 3 na Ukrainie i 1 w Macedonii Północnej), a także 27 innych miejsc i 5 pojazdów. Aresztowano 5 podejrzanych, 4 w Albanii i 1 w Gruzji. Przeprowadzono około 50 przesłuchań (podejrzanych i świadków). Konfiskaty obejmują ponad 500 urządzeń elektronicznych (komputery, laptopy, USB, dyski twarde), ponad 340 000 EUR w gotówce, kilka telefonów komórkowych, kilka kont bankowych, portfele kryptowalutowe, nieruchomości, dokumenty tożsamości i karty bankowe oraz setki innych dokumentów.

W postępowaniu wzięły udział organy śledcze z Albanii, Bułgarii, Finlandii, Gruzji, Niemiec, Łotwy, Macedonii Północnej, Hiszpanii, Szwecji i Ukrainy.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

KNF wszczyna postępowanie wyjaśniające w sprawie obrotu akcjami Ekipa Holding SA

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o wszczęciu postępowania wyjaśniającego dotyczącego podejrzenia popełnienia przestępstw wykorzystania i ujawnienia ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

Kryzys bankowy i FED: czy rynek znowu nie ma racji? MakroPrzegląd #4/4 Marzec

W ubiegłym tygodniu FED podniósł stopy o 25pb, ale i zmienił narrację, sygnalizując możliwą pauzę ...
Czytaj dalej
Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Conotoxia wprowadza usługę doradztwa inwestycyjnego dla klientów detalicznych

Globalna spółka Cinkciarz.pl udostępnia klientom Conotoxia Ltd. (oddziału obsługującego trading detaliczny) usługę doradztwa inwestycyjnego. Klienci ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Amerykańskie banki mogą mieć nawet 1,7 bln USD niezrealizowanych strat

Po gwałtownym upadku Silicon Valley Bank i Signature Bank na początku tego miesiąca, a także ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę