menu

Strona Główna > Newsy > Gigantyczne oszustwo inwestycyjne zlikwidowane. Straty poniosły setki tysięcy osób

Gigantyczne oszustwo inwestycyjne zlikwidowane. Straty poniosły setki tysięcy osób


Na wniosek władz hiszpańskich, niemieckich i fińskich Eurojust i Europol wsparły akcję przeciwko masowemu oszustwu inwestycyjnemu z wykorzystaniem kryptowalut.

Liczbę ofiar tego wielkiego oszustwa internetowego szacuje się na setki tysięcy, a straty na 200 mln EUR rocznie. Podczas operacji przeprowadzonej 8 i 9 listopada w Albanii, Bułgarii, Gruzji, Macedonii Północnej i na Ukrainie przeszukano 15 centrów obsługi telefonicznej i aresztowano 5 podejrzanych.

Zatrzymani mają należeć do zorganizowanej grupy przestępczej uznawanej za organizatora tego oszustwa inwestycyjnego. Sieć przestępcza wykorzystywała dziesiątki centrów telefonicznych w kilku krajach i setki platform internetowych.

Podejrzani koordynowali pracowników, którzy przedstawiali się jako brokerzy, mający pomagać inwestorom zarobić duże sumy pieniędzy poprzez drobne inwestycje. W rzeczywistości grupa oszukiwała ofiary, zdobywając ich zaufanie w Internecie, a także poprzez profesjonalnie zorganizowane call center lub inne sposoby tzw. inżynierii społecznej. Zachęcało to ofiary do inwestowania za pośrednictwem platform internetowych kontrolowanych przez organizację przestępczą, w wyniku czego traciły one duże sumy pieniędzy.

Bezprecedensowa akcja organów ścigania

Skala dochodzenia jest jak dotąd bezprecedensowa. Ofiarami oszustów padły setki tysięcy inwestorów na całym świecie, a proceder trwał co najmniej od 2016 roku. Wyrządzone szkody szacowane są na 50 mln EUR na kwartał. Dochodzenia w sprawie cyberoszustwa rozpoczęły się w 2018 roku, a do tej pory siedem krajów otworzyło sprawy sądowe przeciwko grupie.

W trakcie akcji przeszukano 15 centrów telefonicznych (6 w Albanii, 5 w Gruzji, 3 na Ukrainie i 1 w Macedonii Północnej), a także 27 innych miejsc i 5 pojazdów. Aresztowano 5 podejrzanych, 4 w Albanii i 1 w Gruzji. Przeprowadzono około 50 przesłuchań (podejrzanych i świadków). Konfiskaty obejmują ponad 500 urządzeń elektronicznych (komputery, laptopy, USB, dyski twarde), ponad 340 000 EUR w gotówce, kilka telefonów komórkowych, kilka kont bankowych, portfele kryptowalutowe, nieruchomości, dokumenty tożsamości i karty bankowe oraz setki innych dokumentów.

W postępowaniu wzięły udział organy śledcze z Albanii, Bułgarii, Finlandii, Gruzji, Niemiec, Łotwy, Macedonii Północnej, Hiszpanii, Szwecji i Ukrainy.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

makroprzeglad forexrev

„Matka wszystkich kryzysów”. MakroPrzegląd #1/4 Grudzień

Nouriel Roubini był jednym z tych, którzy ostrzegali świat przed kryzysem 2008 roku. 64-letni profesor ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA zatrzymało kolejne osoby w sprawie piramidy finansowej

Zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował, że ostatnich dniach zatrzymano kolejne osoby związane z firmą ...
Czytaj dalej
Zamknięcie moskiewskiej giełdy blokuje zyski traderów

10 najbardziej „szortowanych” spółek w listopadzie

Trudna sytuacja makroekonomiczna w 2022 roku negatywnie wpłynęła na wyniki osiągane przez wielu inwestorów funkcjonujących ...
Czytaj dalej
Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja zlikwidowała gang cyberprzestępców, który wykorzystywał fałszywe strony inwestycyjne do oszukiwania ofiar w całej ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę