menu

Strona Główna > Newsy > Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych


Hiszpańska policja zlikwidowała gang cyberprzestępców, który wykorzystywał fałszywe strony inwestycyjne do oszukiwania ofiar w całej Europie. Łup gangu wyniósł ponad 12,3 mln EUR, a ich ofiarami padło około 300 osób z różnych krajów.

Oszuści prali skradzione pieniądze, przenosząc je z hiszpańskich banków do zagranicznych podmiotów finansowych. Przestępcy liczyli na to, że tam ich środki będą poza zasięgiem mechanizmów kontrolnych władz i możliwości wyśledzenia.

Śledztwo hiszpańskich organów ścigania zostało wszczęte po zgłoszeniu prawnika jednej z firm, pod które podszywali się oszuści. Podczas operacji w Madrycie i Barcelonie aresztowano sześciu członków organizacji przestępczej, którzy mogą usłyszeć m.in. zarzuty oszustwa i prania pieniędzy.

Schemat działania przestępców

Cyberprzestępcy stworzyli sieć fałszywych stron bankowych, które wykorzystywały technikę typosquattingu, która polega na rejestrowaniu domen podobnych do oficjalnych stron prawdziwych banków. Poprzez zmianę znaku lub zamianę pozycji dwóch liter w adresie, domeny mogą wydawać się autentyczne.

Ofiary zwykle trafiają na te strony poprzez łącza umieszczone e-mailach phishingowych. W ten sposób gang docierał do ofiar z całej Europy. Oszukani pochodzą z kilku krajów w Europie, ale witryny były w dużej mierze skierowane do Francuzów i podszywały się pod francuskie instytucje finansowe.

Pokrzywdzeni byli przekonani, że inwestują pieniądze na tych stronach internetowych, ale w rzeczywistości ich depozyty były wysyłane bezpośrednio na konta bankowe grupy przestępczej.

Hiszpańska policja wskazała, że oszuści na fałszywych stronach internetowych oferowali ofiarom możliwość realizacji różnych transakcji, takich jak zakup produktów inwestycyjnych (kontrakty terminowe i kryptowaluty) i produktów finansowych.

Skradzione fundusze były przesyłane na konta bankowe oszustów w Hiszpanii, Portugalii, Polsce i Francji, a następnie przenoszone prane na rachunkach zagranicznych podmiotów. Po serii transakcji środki ostatecznie jako „czyste” wracały na hiszpańskie konta gangu.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

ACCC sprawdzi influencerów

ACCC sprawdzi influencerów

Australijska Komisja ds. Konkurencji i Konsumentów (ACCC) rozpoczęła w tym tygodniu przegląd w celu zidentyfikowania ...
Czytaj dalej
invest cuffs 2023

Wystartował Konkurs Invest Cuffs 2023! Oddaj głos na swoich faworytów

Już 24-25 marca 2023 roku odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie ...
Czytaj dalej
dolar usd usa

Inwestorzy szukają zysków za pośrednictwem gotówki

W ostatnich czterech tygodniach inwestorzy dodali około 135 mld USD do globalnych funduszy rynku pieniężnego, ...
Czytaj dalej
google otrzymał karę od francji

Nancy Pelosi sprzedała akcje Google o wartości 3 mln USD

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi sprzedała akcje Google warte 3 mln USD zaledwie miesiąc przed ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę