menu

Strona Główna > Newsy > Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych


Hiszpańska policja zlikwidowała gang cyberprzestępców, który wykorzystywał fałszywe strony inwestycyjne do oszukiwania ofiar w całej Europie. Łup gangu wyniósł ponad 12,3 mln EUR, a ich ofiarami padło około 300 osób z różnych krajów.

Oszuści prali skradzione pieniądze, przenosząc je z hiszpańskich banków do zagranicznych podmiotów finansowych. Przestępcy liczyli na to, że tam ich środki będą poza zasięgiem mechanizmów kontrolnych władz i możliwości wyśledzenia.

Śledztwo hiszpańskich organów ścigania zostało wszczęte po zgłoszeniu prawnika jednej z firm, pod które podszywali się oszuści. Podczas operacji w Madrycie i Barcelonie aresztowano sześciu członków organizacji przestępczej, którzy mogą usłyszeć m.in. zarzuty oszustwa i prania pieniędzy.

Schemat działania przestępców

Cyberprzestępcy stworzyli sieć fałszywych stron bankowych, które wykorzystywały technikę typosquattingu, która polega na rejestrowaniu domen podobnych do oficjalnych stron prawdziwych banków. Poprzez zmianę znaku lub zamianę pozycji dwóch liter w adresie, domeny mogą wydawać się autentyczne.

Ofiary zwykle trafiają na te strony poprzez łącza umieszczone e-mailach phishingowych. W ten sposób gang docierał do ofiar z całej Europy. Oszukani pochodzą z kilku krajów w Europie, ale witryny były w dużej mierze skierowane do Francuzów i podszywały się pod francuskie instytucje finansowe.

Pokrzywdzeni byli przekonani, że inwestują pieniądze na tych stronach internetowych, ale w rzeczywistości ich depozyty były wysyłane bezpośrednio na konta bankowe grupy przestępczej.

Hiszpańska policja wskazała, że oszuści na fałszywych stronach internetowych oferowali ofiarom możliwość realizacji różnych transakcji, takich jak zakup produktów inwestycyjnych (kontrakty terminowe i kryptowaluty) i produktów finansowych.

Skradzione fundusze były przesyłane na konta bankowe oszustów w Hiszpanii, Portugalii, Polsce i Francji, a następnie przenoszone prane na rachunkach zagranicznych podmiotów. Po serii transakcji środki ostatecznie jako „czyste” wracały na hiszpańskie konta gangu.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

ropa

Arabia Saudyjska zapowiada cięcia produkcji ropy na lipiec, ceny rosną na rynkach surowców

Ceny ropy wzrosły na początku tygodnia po zapowiedzi Arabii Saudyjskiej o dodatkowych cięciach produkcji na ...
Czytaj dalej
giełda w bukareszcie z rekordową wartością transakcji

Akcje rosną po publikacji danych z rynku pracy w USA

Akcje na giełdzie zanotowały wzrost w piątek po opublikowaniu silnych danych z rynku pracy za ...
Czytaj dalej
FDIC

Amerykańskie banki odnotowały największe spadki depozytów od 39 lat – raport FDIC

W pierwszym kwartale tego roku amerykańskie banki odnotowały spadek depozytów o wartości 472 miliardów dolarów ...
Czytaj dalej
nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę