menu

Im dłużej trade’ujesz, tym większa szansa na zysk – ankieta TJS


Dane zebrane wśród członków grupy Trading Jam Session (TJS PL) wskazują na to, że aktualnie mniej niż 1/4 respondentów zarabia na handlu instrumentami CFD.

Na facebookowej grupie dyskusyjnej Trading Jam Session, w ostatnich dniach udostępniono specjalną ankietę, w której członkowie grupy mieli za zadanie wypowiedzieć się na temat własnych doświadczeń związanych z zarabianiem na handlu CFD.

Czy doświadczenie na rynkach CFD wpływa na osiąganie zysków?

W ankiecie wzięło udział 50 badanych, którzy odpowiedzieli na następujące pytanie: „Czy podliczając WSZYSTKIE Twoje transakcje na prawdziwe pieniądze od początku (w tym naukę) na wszystkich rynkach / giełdach, jesteś na plusie?”

Ankieta dot. zyskowności traderów CFD - Trading Jam Session
Rys. 1. Wykres przestawiający rozkład odpowiedzi udzielonych przez respondentów biorących udział w badaniu TJS PL. Źródło: opracowanie własne na podstawie danych TJS PL.

Jak widać na załączonym wykresie (rys. 1.), większość respondentów, czyli 66%, stanowią osoby, które są na minusie i grają mniej niż 5 lat na rynku kontraktów CFD.

Łączny odsetek wszystkich badanych, którzy ponoszą straty niezależnie od liczby lat posiadanego doświadczenia w handlu instrumentami CFD, wynosi zaś 78%. Oznacza to, że tylko co 5. z traderów, którzy wzięli udział w ankiecie, zarabia dzięki kontraktom różnicy kursowej.

Co ciekawe, otrzymane informacje dowodzą, że o ile długość doświadczenia nie wpływa w sposób znaczący na wzbogacanie się na rynku CFD, to na pewno pomaga w dążeniu do uniknięcia, czy też do minimalizacji potencjalnych strat (40% bardziej doświadczonych graczy zarabia vs. 17,5% mniej doświadczonych graczy zarabia).

Ze względu na niską liczbę odpowiedzi, wyniki opisywanych badań nie mogą być uznawane za reprezentatywne dla całego środowiska polskich traderów. Dlatego należy rozpatrywać je raczej w kategoriach ciekawostki.

Wyniki ankiety TJS PL a zyskowność polskich klientów za 4Q 2018

W ostatnich dniach polskie wiodące domy maklerskie opublikowały wstępne statystyki zyskowności swoich klientów za IV kwartał 2018 roku. W porównaniu z poprzednim okresem, wartość ta wyniosła średnio ok. 43,55%, czyli więcej o prawie 4 p.p.

Postępująca poprawa statystyk na temat zyskowności polskich traderów najprawdopodobniej wynika z faktu zeszłorocznego wprowadzenia przez ESMA nowych regulacji, dotyczących rynku forex/CFD w Europie.

O ile dane z minionego kwartału zamieszczone przez polskich brokerów mogą napawać optymizmem graczy handlujących instrumentami CFD, o tyle informacje zebrane w ankiecie przez TJS PL raczej wzbudzają niepokój, choć nie są wystarczająco reprezentatywne dla społeczności traderów w Polsce.

Miejmy nadzieję, że tendencja wzrostowa w kwestii zyskowności polskich klientów będzie się stale utrzymywać.Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

FCA ostrzeżenie

FCA: uwaga na klon BTG Pactual

Brytyjski regulator Financial Conduct Authority (FCA) wydał ostrzeżenie przed firmą BTG Pactual Investment Bank. Oszuści ...
Czytaj dalej
XTB, "Przewodnik Inwestora Giełdowego"

XTB wydaje „Przewodnik Inwestora Giełdowego”

XTB, jeden z największych polskich brokerów FX i CFD, rozszerza swoją darmową ofertę edukacyjną o ...
Czytaj dalej
VISA i MasterCard

VISA i MasterCard nakładają restrykcje na białoruskich brokerów FX i CFD

Najpopularniejsi dostawcy rozwiązań płatniczych, czyli VISA oraz MasterCard, podejmują kolejne kroki celem ograniczenia przetwarzania płatności ...
Czytaj dalej
Bliżej Rynków - poranne analizy XTB

XTB odświeża formułę porannych analiz rynkowych

Dotychczasowe webinaria analityków domu maklerskiego XTB, które odbywają się pod nazwą "Bliżej Rynków", od teraz ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę