menu

Strona Główna > Newsy > Indie nie bronią rupii, nie muszą – mówi doradca rządu

Indie nie bronią rupii, nie muszą – mówi doradca rządu


Główny doradca ekonomiczny Indii, V. Anantha Nageswaran, wyraził opinię, że jego kraj nie musi ingerować w kurs narodowej waluty, ponieważ ma ona wystarczająco silne fundamenty.

V. Anantha Nageswaran, będący osiemnastym głównym doradcą ekonomicznym rządu Indii, powiedział we wtorek, że rupia poradzi sobie sama bez interwencji władz.

Myślę, że Indie nie bronią rupii, Indie po prostu upewniają się, że siły rynkowe i podstawy gospodarcze kierują rupie w określonym kierunku i zapewniają, że dzieje się to płynnie i stopniowo – przekazał podczas konferencji w New Delhi. 

Inflacja w Indiach wyniosła w sierpniu 7%, przekraczając prognozowane 6,9% oraz 6,71% z lipca, a indyjski bank centralny dokonał w tym roku podwyżek stóp procentowych o 140 punktów bazowych. Mimo to rupia radzi sobie dobrze, na co wpływa silny wzrost gospodarczy kraju. W kwartale od kwietnia do czerwca indyjskie PKB powiększyło się o 13,5%. Nageswaran przewiduje, że dalszy wzrost piątej największej gospodarki świata będzie przebiegać w tempie 7% rocznie aż do końca obecnej dekady.

Przyjmuję 6% jako bardzo łatwo osiągalną stopę wzrostu i dodaję 0,5% z puli nakładów inwestycyjnych (wydatków kapitałowych), a kolejne 0,5% będzie pochodzić z cyfrowej infrastruktury publicznej, którą stworzyliśmy – mówił główny doradca ekonomiczny.

INR/USD powyżej 79,00

W zeszłym miesiącu rupia osiągnęła najniższy w historii poziom 80,15 w stosunku do dolara amerykańskiego. Aktualnie jej cena oscyluje w okolicy 79,20 INR za 1 USD.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę