menu

Strona Główna > Newsy > Inflacja w Chinach zachęca do obniżania stóp procentowych

Inflacja w Chinach zachęca do obniżania stóp procentowych


Presja inflacyjna w Chinach w grudniu zmniejszyła się, dając bankowi centralnemu możliwość obniżenia stóp procentowych. Takie posunięcie ma złagodzić skutki spowolnienia gospodarczego w momencie, gdy większość największych gospodarek świata zastanawia się nad zaostrzeniem polityki monetarnej.

Indeks cen producentów wzrósł w grudniu o 10,3% w stosunku do roku poprzedniego, w porównaniu do 12,9% w listopadzie. Indeks cen konsumenckich wzrósł w grudniu o 1,5%, w porównaniu do 2,3% w listopadzie. Oba wskaźniki okazały się niższe niż oczekiwali ekonomiści.

Niespodziewane wyniki inflacji są dodatkowym powodem do rozważań pierwszej od kwietnia 2020 obniżki stóp procentowych. Według doniesień medialnych chiński bank centralny może podjąć taką decyzję już w przyszłym tygodniu. Wydaje się, że po załamaniu na rynku nieruchomości i pandemii koronawirusa władze Chin również przyjęły postawę prorozwojową.

Inflacja w 2022 nie będzie problemem

– Prawdopodobieństwo obniżki stóp w pierwszym kwartale jest wysokie. Niewykluczone, że dojdzie do tego już w tym miesiącu – powiedział Bruce Pang, szef działu badań makroekonomicznych i strategicznych w China Renaissance Securities Hong Kong Ltd. Jego zdaniem inflacja konsumencka nie będzie problemem w 2022 roku, a inflacja bazowa, która nie uwzględnia zmiennych kosztów żywności i energii, pozostanie na poziomie poniżej 1,5%.

Na obniżenie stóp procentowych w najbliższej przyszłości stawiają także analitycy Scotiabank, Australia & New Zealand Banking Group, Goldman Sachs Group Inc., BNP Paribas SA i DBS Bank Ltd. Obniżka stóp postawiłaby Bank Ludowy Chin na ścieżce rozbieżnej z amerykańską Rezerwą Federalną, która zamierza podnosić stopy procentowe, aby ograniczyć coraz większą inflację.

Działania rządu przynoszą spodziewane efekty

Rząd Chin podjął ostatnio szereg działań mających na celu ograniczenie gwałtownie rosnącej inflacji w branży produkcyjnej, zwiększając dostawy kluczowych surowców i wypowiadając wojnę spekulacji. Wiele wskazuje na to, że kroki te mogą przynieść pożądany efekt.

Inflacja konsumencka również pozostaje na niskim poziomie, głównie z powodu dużego wpływu spadku cen wieprzowiny. W grudniu ceny żywności spadły, przy czym ceny wieprzowiny obniżyły się o prawie 37%, a wzrost cen warzyw uległ spowolnieniu.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
tms

Najnowsze wiadomości:

makroprzeglad forexrev

„Matka wszystkich kryzysów”. MakroPrzegląd #1/4 Grudzień

Nouriel Roubini był jednym z tych, którzy ostrzegali świat przed kryzysem 2008 roku. 64-letni profesor ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA zatrzymało kolejne osoby w sprawie piramidy finansowej

Zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował, że ostatnich dniach zatrzymano kolejne osoby związane z firmą ...
Czytaj dalej
Zamknięcie moskiewskiej giełdy blokuje zyski traderów

10 najbardziej „szortowanych” spółek w listopadzie

Trudna sytuacja makroekonomiczna w 2022 roku negatywnie wpłynęła na wyniki osiągane przez wielu inwestorów funkcjonujących ...
Czytaj dalej
Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja zlikwidowała gang cyberprzestępców, który wykorzystywał fałszywe strony inwestycyjne do oszukiwania ofiar w całej ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę