Instagramowa influencerka aresztowana za oszustwo na 1,5 mln USD
22-letni Youtuberka i gwiazda Instagrama, która oferowała „poważnym” ludziom „uczciwe” pieniądze „bez ściemy”, okazała się oszustką. „Niespodziewanie”.
Według obszernego pozwu szczegółowo opisującego dochodzenie rozpoczęte przez United States Postal Service, Kayla Massa i dziewięciu wspólników namawiało obserwujących do przekazania danych kont bankowych w ramach projektu związanego z fałszywymi i skradzionymi przekazami pieniężnymi USPS. Według raportu miała zarobić na tym procederze ponad 1 milion USD. Massa i jej przyjaciele prowadzili instagramowe profile „kayg0ldi” i „Theonlykayg0ldi”. Zdaniem USPS od ponad 340 tys. obserwujących udało im się pozyskać dane co najmniej 45 kont bankowych.
Proceder rozpoczął się w roku 2018, kiedy to na profilach Massy pojawiły się historie związane z pieniędzmi, przekazami USPS i kartami debetowymi. Twierdziła w nich, że każdy posiadacz rachunku bankowego może z jej pomocą wzbogacić się w łatwy sposób. Gdy chętni nawiązywali kontakt, oszustka prosiła o dane rachunku bankowego pod pozorem wykorzystania go do celów podatkowych lub wciągnięcia na firmową listę płac. Miało to przynieść udostępniającemu kilka tysięcy USD zysku.
Zgodnie z obietnicą, klienci mieli podać dane rachunku, karty debetowej i numer PIN(!?), aby otrzymać przelew za pośrednictwem bankomatu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości Massa zachęcała do zadawania pytań i zapewniała, że środki będą bezpieczne. Proponowała nawet wcześniejszą wypłatę środków z konta, by uspokoić obawy wątpiących.
Następnie oszuści spotykali się ze swoimi ofiarami na parkingu, by odebrać dane rachunków bankowych i kart debetowych. Później przestępcy czyścili rachunki bankowe skradzionymi przekazami USPS lub fałszywymi czekami, wydawali pieniądze, wykorzystywali dane kart do zakupu kolejnych przekazów pieniężnych, wypłacali środki i kasowali historię dokumentów.
Zwrot akcji nastąpił w styczniu 2019 roku. Wówczas policja namierzyła trzech oszustów i dwóch z nich trafiło do aresztu. W ich samochodzie znaleziono 39 czeków i dwie karty debetowe, a także kilka tysięcy dolarów w gotówce i blankiety wypłat z Bank of America. Łącznie śledczy zabezpieczyli 1238 fałszywych czeków (głównie z lokalnych firm samochodowych), 599 fałszywych przekazów pieniężnych i 53 przekazy USPS. Z samych tylko rachunków bankowych ofiar zniknęło ponad milion USD, a łączną kwotę szkody śledczy wycenili na około 1,5 mln USD.
Osobną kwestią pozostaje fakt, że poszkodowani działali bardzo nierozmyślnie podając tak wrażliwe dane. Z drugiej strony pokazuje to „siłę” instagramowych autorytetów…