menu

Strona Główna > Newsy > Instytucje kontrolne Mauritiusu zacieśniają współpracę

Instytucje kontrolne Mauritiusu zacieśniają współpracę


Komisja Usług Finansowych (FSC) regulująca rynek finansowy Mauritiusu podpisała porozumienie z lokalnym nadzorem AML/CFT w sprawie zwalczania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Obie instytucje współpracują ze sobą na innych obszarach, ale teraz wypracują wspólne ramy do wymiany informacji i doświadczeń. Współpraca została również rozszerzona o szkolenia w zakresie zapobiegania praniu pieniędzy.

Porozumienie w szczególności podkreśla, że podmioty nadzorowane przez obie instytucje mają obowiązek zgłaszania podejrzanych zachowań firm lub osób znajdujących się na czarnej liście UNSC. Ogłoszenie to jest dość rutynowym zjawiskiem wśród organów regulacyjnych sektora finansowego na całym świecie. Instytucje te często przypominają regulowanym przez nie podmiotom o obowiązku sprawdzania prawidłowości operacji przeprowadzanych przez podmioty, dla których prowadzą rachunki lub przechowują aktywa i inne fundusze.

FSC niedawno zawiesiła licencję brokerowi FXPrimus. Przyczyną były naruszenia w zakresie wymagań związanych właśnie z zapobieganiem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. W ostatnim czasie regulator Mauritiusu borykał się również z problemem brokerów działających na terenie jego jurysdykcji bez odpowiedniej licencji.

Trudniej o licencję na Mauritiusie

Rynki finansowe nadal przystosowują się do rosnącego popytu na kryptowaluty i wiele instytucji wprowadza niezbędne zmiany w przepisach. FSC nie jest w tym przypadku wyjątkiem i również podjęła działania zmierzające do uregulowania tej branży. Mauritius przez długi czas był jednym z ulubionych kierunków dla brokerów z uwagi na łagodniejsze niż w Europie prawo. Wśród korzyści brokerzy zwykle wymieniali niższe koszty założenia działalności, mniejsze wymogi kapitałowe (ok. 20 tys. EUR) i przychylny system podatkowy. Ostatnio jednak uzyskanie licencji na działalność w obrębie rynku Forex na Mauritiusie jest coraz trudniejsze. W efekcie duża część brokerów przeniosła swe zainteresowanie na Belize, mimo większych wymagań kapitałowych i wyższe opłaty.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Najnowsze wiadomości:

ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (24.09): ValueFX, EU FX Index…

Na listach ostrzeżeń pojawili się: Tiomarkets (Tio Markets Ltd) - tiomarkets.com EU FX Index (Terratech ...
Czytaj dalej

Ticmill ostrzega przed fałszywą stroną Tickmill Crypto

W mailingu rozesłanym do klientów, Ticmill ostrzegł przed firmą, która podszywa się pod jego markę.  ...
Czytaj dalej
uokik nakłady kary na banki

UOKiK nakłada ponad 60 mln zł kary na BNP Paribas, Millennium i Santander

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zakwestionował postanowienia zawarte w aneksach do umów kredytowych, które nieprecyzyjnie określają ...
Czytaj dalej
swissquote broker z dobrymi zyskami

Swissquote dołącza do ekosystemu oneZero

Na tle nieporównywalnego roku upływającego pod znakiem globalnych wydarzeń i bezprecedensowych wolumenów obrotu, krajobraz instytucjonalnego ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę