menu

Strona Główna > Newsy > Interactive Brokers odda klientom 82 mln USD za ujemne ceny ropy

Interactive Brokers odda klientom 82 mln USD za ujemne ceny ropy


Amerykańska Commodity Futures Trading Commission (CFTC) ogłosiła we wtorek zakończenie postępowania wobec Interactive Brokers. Dom maklerski zapłaci 1,75 mln USD grzywny oraz pokryje 82,57 mln USD strat klientów, które ponieśli podczas zeszłorocznego krachu na rynku ropy.

Zgodnie z komunikatem prasowym CFTC, broker otrzymał karę za brak starannego nadzoru nad obsługą kont klientów, poprzez niewłaściwe przygotowanie i konfigurację elektronicznego systemu transakcyjnego, który pozwolił na wystąpienie ujemnych cen ropy i naliczanie złych marży. Zaniedbania te przyniosły traderom wysokie straty, gdy 20 kwietnia 2020 roku kontrakty terminowe na ropę WTI osiągnęły ujemną wycenę na poziomie -37,63 USD za sztukę. 

CFTC ustaliło, że Interactive Brokers wiedziało o możliwości wystąpienia negatywnych cen, jednak nie podjęło żadnych kroków przygotowawczych, które pozwoliłyby uniknąć tej sytuacji. Platforma nie była odpowiednio skonfigurowana do ich rozpoznawania. To spowodowało, że 20 kwietnia ujemne ceny ropy nie były wyświetlane klientom, którzy nie mogli także zamknąć ani otworzyć pozycji.

Ponadto regulator stwierdził, że broker naruszył zasady dotyczące minimalnego depozytu zabezpieczającego, źle egzekwując je podczas rozliczania transakcji na kontrakty terminowe na ropę WTI. W efekcie straty poniosły setki klientów, utrzymujących długie pozycje. CFTC podkreśliło, że Interactive Brokers współpracowało przy dochodzeniu oraz naprawie swoich systemów i dzięki temu spółka zapłaciła mniejszą karą.

Straty po stronie brokera i klientów

Według informacji ze sprawozdania z maja 2020 roku, Interactive Brokers straciło 20 kwietnia około 104 mln USD. Nie miało to jednak druzgoczących skutków dla działalności firmy. Inaczej krach na rynku ropy wyglądał za to z perspektywy klientów. Bloomberg opisywał historię tradera, który 20 kwietnia rozpoczynał handel z 77 000 depozytu zabezpieczającego. Gdy na platformie Interactive Brokers wystąpiła awaria i cena ropy na platformie spadła do 1 centa, postanowił skorzystać z promocji. Kupił 212 kontraktów futures na ropę WTI nie wiedząc, że ich kurs wynosi w rzeczywistości -3,7 USD i jest na szybkiej drodze do -37,63 dolara za baryłkę. Wieczorem broker przesłał mu rachunek na 9 mln USD. Interactive Brokers pokryło stratę, jednak zanim doszło do porozumienia trader nie spał przez 3 noce.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

euro dolar eurusd

Związane ręce Europy. MakroPrzegląd #3/4 maj

Rozbieżność filozofii FED-u i Europejskiego Banku Centralnego nadal faworyzuje dolara - kiedy Stany Zjednoczone są ...
Czytaj dalej
easymarkets pozyskało licencję na seszelach

easyMarkets dodaje dostęp do platformy MetaTrader 5

Broker easyMarkets poinformował, że dodał do swojej oferty dostęp do popularnej platformy MetaTrader 5. Otwierając ...
Czytaj dalej
izraelska policja aresztuje 26 oszustów z rynku forex

Policja w Izraelu dokonała aresztowania w sprawie prania pieniędzy

Jak wynika z niepotwierdzonych doniesień przekazywanych przez serwis Finance Magnates, izraelska policja aresztowała jednego z ...
Czytaj dalej
broker capital.com informuje o dużym wzroście liczby nowych użytkowników w 1 kwartale 2021

Capital.com: traderki mają wyższy poziom wiedzy niż traderzy

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Capital.com, 50% kobiet traderów na platformie brokera na wszystkich rynkach ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę