menu

Strona Główna > Newsy > Interactive Brokers odda klientom 82 mln USD za ujemne ceny ropy

Interactive Brokers odda klientom 82 mln USD za ujemne ceny ropy


Amerykańska Commodity Futures Trading Commission (CFTC) ogłosiła we wtorek zakończenie postępowania wobec Interactive Brokers. Dom maklerski zapłaci 1,75 mln USD grzywny oraz pokryje 82,57 mln USD strat klientów, które ponieśli podczas zeszłorocznego krachu na rynku ropy.

Zgodnie z komunikatem prasowym CFTC, broker otrzymał karę za brak starannego nadzoru nad obsługą kont klientów, poprzez niewłaściwe przygotowanie i konfigurację elektronicznego systemu transakcyjnego, który pozwolił na wystąpienie ujemnych cen ropy i naliczanie złych marży. Zaniedbania te przyniosły traderom wysokie straty, gdy 20 kwietnia 2020 roku kontrakty terminowe na ropę WTI osiągnęły ujemną wycenę na poziomie -37,63 USD za sztukę. 

CFTC ustaliło, że Interactive Brokers wiedziało o możliwości wystąpienia negatywnych cen, jednak nie podjęło żadnych kroków przygotowawczych, które pozwoliłyby uniknąć tej sytuacji. Platforma nie była odpowiednio skonfigurowana do ich rozpoznawania. To spowodowało, że 20 kwietnia ujemne ceny ropy nie były wyświetlane klientom, którzy nie mogli także zamknąć ani otworzyć pozycji.

Ponadto regulator stwierdził, że broker naruszył zasady dotyczące minimalnego depozytu zabezpieczającego, źle egzekwując je podczas rozliczania transakcji na kontrakty terminowe na ropę WTI. W efekcie straty poniosły setki klientów, utrzymujących długie pozycje. CFTC podkreśliło, że Interactive Brokers współpracowało przy dochodzeniu oraz naprawie swoich systemów i dzięki temu spółka zapłaciła mniejszą karą.

Straty po stronie brokera i klientów

Według informacji ze sprawozdania z maja 2020 roku, Interactive Brokers straciło 20 kwietnia około 104 mln USD. Nie miało to jednak druzgoczących skutków dla działalności firmy. Inaczej krach na rynku ropy wyglądał za to z perspektywy klientów. Bloomberg opisywał historię tradera, który 20 kwietnia rozpoczynał handel z 77 000 depozytu zabezpieczającego. Gdy na platformie Interactive Brokers wystąpiła awaria i cena ropy na platformie spadła do 1 centa, postanowił skorzystać z promocji. Kupił 212 kontraktów futures na ropę WTI nie wiedząc, że ich kurs wynosi w rzeczywistości -3,7 USD i jest na szybkiej drodze do -37,63 dolara za baryłkę. Wieczorem broker przesłał mu rachunek na 9 mln USD. Interactive Brokers pokryło stratę, jednak zanim doszło do porozumienia trader nie spał przez 3 noce.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
tms

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę