menu

Strona Główna > Newsy > Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji


W czasie pandemii inwestorzy detaliczni mieli istotny udział w rynku akcji, a nawet napędzali jego działanie. W tym roku ich aktywność jest znacznie mniejsza.

Inwestorzy detaliczni byli szczególnie aktywni w ubiegłym roku, napędzając silny popyt na akcje. Pod koniec 2021 roku inwestorzy detaliczni przyczyniali się do wzrostu cen akcji za każdym razem, gdy pojawiał się krótkotrwały trend spadkowy. Dzięki ich aktywności indeks S&P 500 przetrwał ostatnie cztery miesiące roku bez spadków o więcej niż 5%.

Z danych Morgan Stanley wynika, że dzienne zakupy netto dokonywane przez inwestorów detalicznych, czyli suma ich dziennych zleceń kupna minus zlecenia sprzedaży, była w październiku o ponad 50% wyższa niż latem. Do końca roku około 11% wolumenu obrotów na 1500 akcjach z indeksu Russell 3000 o najwyższej wartości rynkowej pochodziło od inwestorów detalicznych.

Inwestorzy detaliczni odgrywali ważną rolę w utrzymywaniu cen akcji na wysokim poziomie nawet wtedy, gdy rynek zaczął oczekiwać, że amerykańska Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe, co mogłoby obniżyć wzrost gospodarczy i sprawić, że akcje staną się mniej atrakcyjną inwestycją.

Niepewność skłania do bezpieczniejszych inwestycji

Obecnie sytuacja na rynku ulega zmianie. Według danych Morgan Stanley w ostatnich dniach tylko nieco ponad 7% wolumenu obrotów na 1500 największych akcjach Russell 3000 pochodziło ze zleceń detalicznych. Akcje mocno spadły, ponieważ rola pieniędzy inwestorów detalicznych zmalała. Indeks S&P 500 spadł w tym roku o nieco ponad 11%.

Teraz rzecz jasna wszyscy inwestorzy sprzedają akcje. Wyższe stopy procentowe wpłyną niekorzystnie na wzrost gospodarczy, a inwazja Rosji na Ukrainę stwarza kolejne zagrożenia dla gospodarki. Wśród nich jest m.in. inflacja wyższa od oczekiwanej, która może być skutkiem tego, że świat zachodni nie będzie kupował rosyjskiej ropy z powodu sankcji związanych z inwazją. To z kolei może zmusić Fed do bardziej agresywnych podwyżek stóp niż miałoby to miejsce w innej sytuacji.

To wszystko zwiększa niepewność i w coraz większym stopniu skłania drobnych inwestorów do wycofywania środków z giełd papierów wartościowych i lokowania ich w bezpieczniejsze instrumenty finansowe.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

wall street

Kontynuacja spadków na Wall Street – spółki mają problem z inflacją. MakroPrzegląd #4/4 Maj

Rynek powoli wyczekuje końca spadków indeksu S&P500, który tracił na wartości siódmy tydzień z rzędu ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

Komentarz eToro: Polak za granicą poszukuje okazji

Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce, opublikował komentarz poświęcony badaniu przeprowadzonemu przez eToro. Wynika ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę