Inwestorzy szukają zysków za pośrednictwem gotówki
W ostatnich czterech tygodniach inwestorzy dodali około 135 mld USD do globalnych funduszy rynku pieniężnego, według danych EPFR. Jest to najlepszy okres od czterech tygodni zakończonych w maju 2020 roku, kiedy to fundusze te odnotowały około 175 mld USD napływu netto.
Fundusz rynku pieniężnego jest formą funduszu wzajemnego, który inwestuje w krótkoterminowe papiery dłużne, w tym bony skarbowe i papiery komercyjne. Firmy i konsumenci często używają ich jak rachunków czekowych do przechowywania gotówki.
Zwiększona alokacja środków pieniężnych jest oznaką ostrożności wśród inwestorów, którzy zastanawiają się, czy ostatnie odbicie na rynku akcji i obligacji będzie kontynuowane. Wielu oczekuje, że rynki pozostaną niestabilne, ponieważ urzędnicy Rezerwy Federalnej wielokrotnie powtarzali, że są zdecydowani walczyć z inflacją za pomocą wyższych stóp procentowych.
Inwestorzy odwracają się od akcji
Przepływy wskazują również, że inwestorzy są głodni zysków. Przez lata, kiedy stopy procentowe były niskie, a zyski z funduszy rynku pieniężnego mizerne, stronili od gotówki. Zamiast tego, w dekadzie po kryzysie finansowym z 2008 roku, inwestorzy zaczęli inwestować w akcje, szczególnie w szybko rozwijające się spółki technologiczne. Akcje te napędzały hossę, która doprowadziła główne indeksy do rekordowych poziomów.
W ubiegłym roku jednak gwałtownie rosnąca inflacja, wyższe stopy procentowe i obawy o potencjalną recesję wstrząsnęły wszystkim – od akcji, przez obligacje, po złoto. Indeks S&P 500 spadł o 19%, a koszyk amerykańskich obligacji skarbowych, wysoko ocenianych obligacji korporacyjnych i papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką spadł o 13%. Nagle trzymanie gotówki stało się znowu atrakcyjne.
Rekordowe wpływy funduszy rynku pieniężnego
Średnia stopa zwrotu z amerykańskich funduszy rynku pieniężnego w tym miesiącu wynosi 4,12%, co jest najwyższą stopą zwrotu od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku – wynika z danych Crane. Z kolei S&P 500 ma stopę zwrotu z dywidendy na poziomie około 1,6%. Jak dotąd w styczniu indeks ten wzrósł o 4,6%.
Pod koniec grudnia aktywa ulokowane w funduszach rynku pieniężnego osiągnęły rekordową wartość 5,18 bln USD, jak wynika z danych Crane Data sięgających 2006 roku. Poprzedni rekord odnotowano w maju 2020 i wyniósł on 5,16 bln USD.
Fundusze rynku pieniężnego otrzymały spory dopływ aktywów w marcu 2020 r. na początku pandemii Covid-19, i utrzymywały się na wysokim poziomie przez kolejne dwa miesiące. Zainteresowanie inwestorów zaczęło odbudowywać się ponownie jesienią ubiegłego roku, a fundusze odnotowały duże napływy w 7 z ostatnich 10 tygodni.