menu

Strona Główna > Newsy > Inwestorzy szukają zysków za pośrednictwem gotówki

Inwestorzy szukają zysków za pośrednictwem gotówki


W ostatnich czterech tygodniach inwestorzy dodali około 135 mld USD do globalnych funduszy rynku pieniężnego, według danych EPFR. Jest to najlepszy okres od czterech tygodni zakończonych w maju 2020 roku, kiedy to fundusze te odnotowały około 175 mld USD napływu netto.

Fundusz rynku pieniężnego jest formą funduszu wzajemnego, który inwestuje w krótkoterminowe papiery dłużne, w tym bony skarbowe i papiery komercyjne. Firmy i konsumenci często używają ich jak rachunków czekowych do przechowywania gotówki.

Zwiększona alokacja środków pieniężnych jest oznaką ostrożności wśród inwestorów, którzy zastanawiają się, czy ostatnie odbicie na rynku akcji i obligacji będzie kontynuowane. Wielu oczekuje, że rynki pozostaną niestabilne, ponieważ urzędnicy Rezerwy Federalnej wielokrotnie powtarzali, że są zdecydowani walczyć z inflacją za pomocą wyższych stóp procentowych.

Inwestorzy odwracają się od akcji

Przepływy wskazują również, że inwestorzy są głodni zysków. Przez lata, kiedy stopy procentowe były niskie, a zyski z funduszy rynku pieniężnego mizerne, stronili od gotówki. Zamiast tego, w dekadzie po kryzysie finansowym z 2008 roku, inwestorzy zaczęli inwestować w akcje, szczególnie w szybko rozwijające się spółki technologiczne. Akcje te napędzały hossę, która doprowadziła główne indeksy do rekordowych poziomów.

W ubiegłym roku jednak gwałtownie rosnąca inflacja, wyższe stopy procentowe i obawy o potencjalną recesję wstrząsnęły wszystkim – od akcji, przez obligacje, po złoto. Indeks S&P 500 spadł o 19%, a koszyk amerykańskich obligacji skarbowych, wysoko ocenianych obligacji korporacyjnych i papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką spadł o 13%. Nagle trzymanie gotówki stało się znowu atrakcyjne.

Rekordowe wpływy funduszy rynku pieniężnego

Średnia stopa zwrotu z amerykańskich funduszy rynku pieniężnego w tym miesiącu wynosi 4,12%, co jest najwyższą stopą zwrotu od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku – wynika z danych Crane. Z kolei S&P 500 ma stopę zwrotu z dywidendy na poziomie około 1,6%. Jak dotąd w styczniu indeks ten wzrósł o 4,6%.

Pod koniec grudnia aktywa ulokowane w funduszach rynku pieniężnego osiągnęły rekordową wartość 5,18 bln USD, jak wynika z danych Crane Data sięgających 2006 roku. Poprzedni rekord odnotowano w maju 2020 i wyniósł on 5,16 bln USD.

Fundusze rynku pieniężnego otrzymały spory dopływ aktywów w marcu 2020 r. na początku pandemii Covid-19, i utrzymywały się na wysokim poziomie przez kolejne dwa miesiące. Zainteresowanie inwestorów zaczęło odbudowywać się ponownie jesienią ubiegłego roku, a fundusze odnotowały duże napływy w 7 z ostatnich 10 tygodni.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Inflacja w Polsce w lutym na poziomie 18,4%

Główny Urząd Statystyczny podał dziś odczyt inflacji za luty bieżącego roku. Według danych GUS inflacja ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

eToro zmniejsza dźwignię z powodu sytuacji w sektorze bankowym

Sytuacja w sektorze bankowym staje się coraz bardziej napięta po bankructwie kilku banków w USA ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę