menu

Strona Główna > Newsy > Inwestorzy w Polsce zagrożeni inflacją i sytuacją geopolityczną

Inwestorzy w Polsce zagrożeni inflacją i sytuacją geopolityczną


Analitycy firmy eToro przygotowali kolejny raport poświęcony sytuacji na rynku inwestycyjnym w Polsce. Zgodnie z badaniem „Puls inwestora indywidualnego”, największym zagrożeniem dla polskich inwestorów indywidualnych jest inflacja i międzynarodowy konflikt.

Według Pawła Majtkowskiego, analityka rynków eToro, obawy Polaków o inflację nie dziwią, skoro w marcu jej poziom wyniósł aż 10,9%. Dodatkowo możemy spodziewać się dalszego wzrostu inflacji. – Co ciekawe, Czesi, u których inflacja jest jeszcze wyższa niż w Polsce, obawiają się jej mniej. Warto również zauważyć, że badanie zostało przeprowadzone w marcu, kiedy odczyt inflacji za luty wskazywał 8,5% – mówi Paweł Majtkowski.

Inwestorzy nie rezygnują z obranej strategii

Ponad połowa (56%) polskich respondentów stwierdziła, że konflikt międzynarodowy stanowi drugie największe ryzyko zewnętrzne dla ich inwestycji, co oznacza duży wzrost w stosunku do danych odnotowanych w czwartym kwartale 2021 roku (16%).

Aż 40% inwestorów nadal obawia się o wpływ polskiej gospodarki na inwestycje, a w dalszej kolejności wymieniają: rosnące stopy procentowe (30%), stan globalnej gospodarki (29%), rosnące podatki (20%) i wzrost długu publicznego (12%).

Wzrost zmienności na rynkach stwarza trudne warunki dla każdego inwestora, jednak większość polskich inwestorów detalicznych, którzy uczestniczyli w badaniu nie zamierza zmieniać składu portfeli (76%). Ponad jedna trzecia badanych (36%) zamierza nadal inwestować tę samą kwotę pieniędzy w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Inwestorzy pozostają wierni polskiemu rynkowi

Rosnące napięcia geopolityczne spowodowały, że niektórzy inwestorzy przedkładają rynki krajowe nad inwestycje zagraniczne i lokują środki w aktywach, które są im lepiej znane. Inwestorzy indywidualni w Polsce chętniej inwestują w akcje krajowe (35%) i obligacje (26%) niż w zagraniczne akcje (22%) i obligacje (11%).

Co zaskakujące, pomimo obecnej sytuacji geopolitycznej na świecie i sytuacji gospodarczej w Polsce, 35% lokalnych inwestorów indywidualnych czuje się jeszcze pewniej, jeśli chodzi o bezpieczeństwo zatrudnienia (88% vs 86% w IV kwartale 2021 roku) i spodziewa się, że będzie ono jeszcze większe w ciągu najbliższych 12 miesięcy (35% vs 29% w IV kwartale 2021 roku).

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę