menu

Strona Główna > Newsy > Inwestorzy w Polsce zagrożeni inflacją i sytuacją geopolityczną

Inwestorzy w Polsce zagrożeni inflacją i sytuacją geopolityczną


Analitycy firmy eToro przygotowali kolejny raport poświęcony sytuacji na rynku inwestycyjnym w Polsce. Zgodnie z badaniem „Puls inwestora indywidualnego”, największym zagrożeniem dla polskich inwestorów indywidualnych jest inflacja i międzynarodowy konflikt.

Według Pawła Majtkowskiego, analityka rynków eToro, obawy Polaków o inflację nie dziwią, skoro w marcu jej poziom wyniósł aż 10,9%. Dodatkowo możemy spodziewać się dalszego wzrostu inflacji. – Co ciekawe, Czesi, u których inflacja jest jeszcze wyższa niż w Polsce, obawiają się jej mniej. Warto również zauważyć, że badanie zostało przeprowadzone w marcu, kiedy odczyt inflacji za luty wskazywał 8,5% – mówi Paweł Majtkowski.

Inwestorzy nie rezygnują z obranej strategii

Ponad połowa (56%) polskich respondentów stwierdziła, że konflikt międzynarodowy stanowi drugie największe ryzyko zewnętrzne dla ich inwestycji, co oznacza duży wzrost w stosunku do danych odnotowanych w czwartym kwartale 2021 roku (16%).

Aż 40% inwestorów nadal obawia się o wpływ polskiej gospodarki na inwestycje, a w dalszej kolejności wymieniają: rosnące stopy procentowe (30%), stan globalnej gospodarki (29%), rosnące podatki (20%) i wzrost długu publicznego (12%).

Wzrost zmienności na rynkach stwarza trudne warunki dla każdego inwestora, jednak większość polskich inwestorów detalicznych, którzy uczestniczyli w badaniu nie zamierza zmieniać składu portfeli (76%). Ponad jedna trzecia badanych (36%) zamierza nadal inwestować tę samą kwotę pieniędzy w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Inwestorzy pozostają wierni polskiemu rynkowi

Rosnące napięcia geopolityczne spowodowały, że niektórzy inwestorzy przedkładają rynki krajowe nad inwestycje zagraniczne i lokują środki w aktywach, które są im lepiej znane. Inwestorzy indywidualni w Polsce chętniej inwestują w akcje krajowe (35%) i obligacje (26%) niż w zagraniczne akcje (22%) i obligacje (11%).

Co zaskakujące, pomimo obecnej sytuacji geopolitycznej na świecie i sytuacji gospodarczej w Polsce, 35% lokalnych inwestorów indywidualnych czuje się jeszcze pewniej, jeśli chodzi o bezpieczeństwo zatrudnienia (88% vs 86% w IV kwartale 2021 roku) i spodziewa się, że będzie ono jeszcze większe w ciągu najbliższych 12 miesięcy (35% vs 29% w IV kwartale 2021 roku).

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

wall street

Kontynuacja spadków na Wall Street – spółki mają problem z inflacją. MakroPrzegląd #4/4 Maj

Rynek powoli wyczekuje końca spadków indeksu S&P500, który tracił na wartości siódmy tydzień z rzędu ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

Komentarz eToro: Polak za granicą poszukuje okazji

Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce, opublikował komentarz poświęcony badaniu przeprowadzonemu przez eToro. Wynika ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę