Irańczycy liczą na szybki zarobek dzięki nowej aplikacji krypto. Zmusza ich do tego sytuacja gospodarcza kraju
Mieszkańcy Iranu spędzają godziny wpatrzeni w ekrany smartfonów. Korzystają z nowej aplikacji kryptowalutowej – Hamster Kombat, licząc, że w ten sposób poprawią swoją sytuację finansową. Co ciekawe, zainteresowanie grą o wątpliwej opinii rośnie także w innych krajach – w tym w Polsce.
Kluczowe informacje:
- Aplikacja Hamster Kombat zyskała ogromną popularność w Iranie, przyciągając użytkowników nadzieją na szybki zarobek w obliczu trudnej sytuacji gospodarczej.
- Dostępna przez Telegram gra polegająca na wykonywaniu powtarzalnych zadań znajduje użytkowników także w Polsce.
Irańczycy wierzą, że zmienią swoje życie dzięki kryptowalutom z Hamster Kombat
Hamster Kombat to gra dostępna przez komunikator Telegram. W niej, użytkownicy wcielają się w rolę chomika prowadzącego wirtualną giełdę krypto i wykonują powtarzalne zadania, stukając w ekran smartfona. Osiągnięcia z gry mogą być następnie wymienione na kryptowaluty, które jednak nie są jeszcze publicznie notowane. Chociaż społeczność interesuje się aplikacją ze względu na potencjalny zarobek, jej twórcy utrzymują, że nie oferują graczom żadnej kryptowaluty, a ich dzieło ma na celu jedynie “edukację” i zapoznanie ich z koncepcjami i mechanizmami świata aktywów cyfrowych.
Rosnąca popularność Hamster Kombat w Iranie ma swoje korzenie w trudnej sytuacji gospodarczej. Kraj zmaga się z dotkliwymi sankcjami nałożonymi przez Zachód, problemami przeciętnego obywatela ze znalezieniem zatrudnienia, a także uporczywie wysoką inflacją. Ceny podstawowych produktów, takich jak owoce, warzywa i mięso, wzrosły w ostatnim roku o 50-70%.
Władze irańskie są otwarcie przeciwne korzystaniu z aplikacji, uważając ją za rodzaj agresji państw zachodu wymierzonej w irański system teokratyczny. Kontradmirał Habibollah Sayyari, zastępca szefa armii Iranu, sugeruje, że gra ma na celu odwrócenie uwagi obywateli od nadchodzących wyborów prezydenckich, z kolei media państwowe ostrzegają, że rosnące zainteresowanie aplikacją sugeruje obecną w społeczeństwie chęć szybkiego wzbogacenia się, co ich zdaniem może prowadzić do erozji kultury pracy i przedsiębiorczości.
Ukraina ostrzega: dane użytkowników Hamster Kombat mogą być przechowywane w Rosji
Mimo zagrożeń związanych z aplikacją wykorzystującą chciwość użytkowników, ostrzeżeń oraz fatwy wydanej przez ajatollaha Nassera Makarema Shiraziego, zakazującej korzystania z aplikacji, Irańczycy nadal masowo grają w Hamster Kombat. Dla wielu z nich jest to desperacka próba poprawy swojej sytuacji finansowej w obliczu trudnych warunków ekonomicznych kraju.
Popularność aplikacji sięga jednak daleko poza granice Iranu. Na anglojęzycznym i polskim YouTubie znajdziemy dzisiaj naprawdę sporo materiałów wideo kryptowalutowych twórców, którzy zachęcają do korzystania z Hamster Kombat, tłumacząc widzom jej mechanizmy. Pomijając oczywiste ryzyko korzystania z takich produktów, którym jest potężna strata czasu, władze Ukrainy ostrzegają, że dane jej użytkowników mogą być przechowywane w Rosji, co stanowi potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa.