Japonia chce zreformować swój rynek giełdowy
Największy japoński operator giełdowy przedstawił składniki trzech nowych sekcji rynku, ale długo oczekiwane wstrząsy na nieco niemrawym rynku akcji w Japonii spotkały się raczej ze sceptycyzmem niż z ekscytacją.
Japan Exchange Group Inc. ogłosiła, że 1841 spółek będzie tworzyło nową sekcję „Prime” na tokijskiej giełdzie. Nowa sekcja ma zastąpić obecną sekcję głównych spółek tworzących indeks giełdowy Topix. Zmiana ta rozczarowuje analityków, którzy uważają, że jest to tylko powierzchowna zmiana, jedynie o 16% ograniczająca liczbę składników indeksu obejmującego obecnie 2185 spółek.
Eksperci niezadowoleni z projektu zmian
Duża liczba spółek składających się na indeks Topix była kluczowym powodem działań, które zapowiadano jako wyjątkową reformę. Teraz jednak pojawia się pytanie, czy zmiana, która wejdzie w życie 4 kwietnia, była warta tego zamieszania. – Nie wiem jaki był sens. To niczego nie zmieni – powiedział Travis Lundy, analityk w Quiddity Advisors, który publikuje na Smartkarma.
Wśród przyczyn słabych wyników japońskiego indeksu Topix wymienia się właśnie jego skład, który od lat 90-tych zwiększył się niemal dwukrotnie i obejmuje ponad połowę spółek notowanych na giełdzie. Wiele z jego składników to nieznane spółki o małej kapitalizacji, niewielkiej lub zerowej płynności, które oferują niewiele informacji w języku angielskim.
Rynek Prime zastąpi indeks Topix
Tokijska giełda przedstawia Prime jako rynek dla firm, które „koncentrują swoją działalność na konstruktywnym dialogu z globalnymi inwestorami”, a jednym z celów reformy jest poprawa ładu korporacyjnego.
– Trudno na pierwszy rzut oka ekscytować się tym, że indeks Prime liczy ponad 1800 spółek. Nie wydaje mi się, aby zrobiło to wrażenie na inwestorach – powiedział Takeo Kamai, jeden z dyrektorów w CLSA Securities Japan Co.
Jednym z powodów, dla których tak niewiele się zmieniło, jest to, co tokijska giełda określa jako mechanizm „przejściowy”, pozwalający firmom, które nie spełniają i tak luźnych standardów notowań Prime, pozostać na giełdzie poprzez zobowiązanie się do spełnienia kryteriów w określonym momencie w przyszłości.