menu

Strona Główna > Newsy > Japonia chce zreformować swój rynek giełdowy

Japonia chce zreformować swój rynek giełdowy


Największy japoński operator giełdowy przedstawił składniki trzech nowych sekcji rynku, ale długo oczekiwane wstrząsy na nieco niemrawym rynku akcji w Japonii spotkały się raczej ze sceptycyzmem niż z ekscytacją.

Japan Exchange Group Inc. ogłosiła, że 1841 spółek będzie tworzyło nową sekcję „Prime” na tokijskiej giełdzie. Nowa sekcja ma zastąpić obecną sekcję głównych spółek tworzących indeks giełdowy Topix. Zmiana ta rozczarowuje analityków, którzy uważają, że jest to tylko powierzchowna zmiana, jedynie o 16% ograniczająca liczbę składników indeksu obejmującego obecnie 2185 spółek.

Eksperci niezadowoleni z projektu zmian

Duża liczba spółek składających się na indeks Topix była kluczowym powodem działań, które zapowiadano jako wyjątkową reformę. Teraz jednak pojawia się pytanie, czy zmiana, która wejdzie w życie 4 kwietnia, była warta tego zamieszania. – Nie wiem jaki był sens. To niczego nie zmieni – powiedział Travis Lundy, analityk w Quiddity Advisors, który publikuje na Smartkarma.

Wśród przyczyn słabych wyników japońskiego indeksu Topix wymienia się właśnie jego skład, który od lat 90-tych zwiększył się niemal dwukrotnie i obejmuje ponad połowę spółek notowanych na giełdzie. Wiele z jego składników to nieznane spółki o małej kapitalizacji, niewielkiej lub zerowej płynności, które oferują niewiele informacji w języku angielskim.

Rynek Prime zastąpi indeks Topix

Tokijska giełda przedstawia Prime jako rynek dla firm, które „koncentrują swoją działalność na konstruktywnym dialogu z globalnymi inwestorami”, a jednym z celów reformy jest poprawa ładu korporacyjnego.

– Trudno na pierwszy rzut oka ekscytować się tym, że indeks Prime liczy ponad 1800 spółek. Nie wydaje mi się, aby zrobiło to wrażenie na inwestorach – powiedział Takeo Kamai, jeden z dyrektorów w CLSA Securities Japan Co.

Jednym z powodów, dla których tak niewiele się zmieniło, jest to, co tokijska giełda określa jako mechanizm „przejściowy”, pozwalający firmom, które nie spełniają i tak luźnych standardów notowań Prime, pozostać na giełdzie poprzez zobowiązanie się do spełnienia kryteriów w określonym momencie w przyszłości.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro podsumowuje wyniki spółek za IV kwartał

Spółka eToro przedstawiła podsumowanie wyników spółek za IV kwartał. Autorem analizy jest Paweł Majtkowski, analityk ...
Czytaj dalej
Nieruchomosci usa

USA – pozytywne dane z rynku nieruchomości!

Mamy świeże dane na temat pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych na terenie Stanów Zjednoczonych. To ...
Czytaj dalej
Wielka Brytania UK CPI

Wielka Brytania – CPI 5.4% vs konsensus: 5.2%

Główny urząd statystyczny Wielkiej Brytanii opublikował świeże dane na temat wartości Consumer Price Index, powszechnie ...
Czytaj dalej
chińska prowincja przetestuje politykę wspólnego dobrobytu czyli redystrybucję dochodów

Chiny z 8,1% wzrostem gospodarczym w 2021 roku

Gospodarka Chin odbiła się w 2021 roku, odnotowując najlepszy wzrost od dekady, w czym pomógł ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę