menu

Strona Główna > Newsy > JP Morgan pozywa Teslę na 162 mln USD: wszystko przez tweety

JP Morgan pozywa Teslę na 162 mln USD: wszystko przez tweety


Jeden z największych holdingów finansowych na świecie – JP Morgan – pozywa Teslę na 162 mld USD. Oskarżenie dotyczy warrantów, które w 2014 r. Tesla sprzedała bankowi. Według JP Morgan producent samochodów elektrycznych nie wywiązał się z umowy i naruszył jej zapisy.

Według definicji warranty dają posiadaczowi prawo do tego, aby jako pierwszy subskrybował przyszłe emisje akcji danej spółki. Podmiot, który sprzedaje warranty, zyskuje natomiast pewność, że kupujący akceptuje niższą stopę zwrotu, a także gorsze zabezpieczenie od ewentualnego bankructwa emitenta.

Reuters informuje, że umowa – w myśl definicji warrantów – dawała JP Morgan prawo do kupowania akcji Tesli po ustalonej cenie i w ustalonym terminie. Zawierała standardowe zapisy, które pozwalały dostosowywać cenę w taki sposób, aby zarówno JP Morgan, jak i Tesla były chronione przed skutkami ekonomicznymi transakcji korporacyjnych z udziałem Tesli.

Istotne dla sprawy jest, iż Tesla sprzedała warranty JP Morgan, które byłyby opłacalne, gdyby ich cena wykonania była niższa od ceny akcji Tesli, gdy warranty wygasały w czerwcu i lipcu 2021 r.

Tweet Elona Muska

W opinii JP Morgan sprawcą zamieszania i naruszenia umowy jest Elon Musk, a dokładnie jego tweet z 7 sierpnia 2018 r.

Po 17 dniach Musk opublikował kolejny wpis, w którym poinformował, że jednak rezygnuje ze swoich planów. Według JP Morgan takie działanie znacząco wpłynęło na zmienność cen akcji Tesli. Co za tym idzie, bank musiał dostosowywać cenę wykonania, w celu utrzymania sprawiedliwej wartości rynku.

JP Morgan uważa, że Tesla nie wywiązała się z umowy

Od chwili sprzedaży warrantów w 2014 r. do ich wygaśnięcia w 2021 r., cena akcji Tesli wzrosła 10-krotnie. JP Morgan twierdzi, iż taka zmiana obligowała Teslę – w ramach umowy – do przekazania akcji lub gotówki. Firma nie wywiązała się z umowy, co w opinii banku jest równoznaczne z niewypłacalnością.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wniosła natomiast oskarżenie cywilne przeciwko Muskowi i Tesli oraz nałożyła na nich grzywnę w wysokości 20 mln USD.

Co na to Tesla?

W lutym 2019 r. Tesla narzekała, że korekty banku były „oportunistyczną próbą wykorzystania zmian w zmienności akcji Tesli”. W odpowiedzi JP Morgan powiedział, iż nie podważyły one podstawowych obliczeń.

Autor: Tomasz Bruch

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

tanie akcje

Jak znaleźć najtańsze spółki do inwestycji? [wideo]

Inwestowanie w akcje to wyzwanie, które wymaga nie tylko odwagi, ale także wiedzy. Jak skutecznie ...
CBŚP

CBŚP wkracza do siedziby Cinkciarz.pl: śledztwo prokuratury trwa

Centralne Biuro Śledcze Policji oraz policjanci z wydziału cyberprzestępczości weszli do siedziby Cinkciarz.pl w Zielonej ...
Liczba aktywnych traderów FX/CFD w Niemczech wzrosła o 58%

Rewolucja podatkowa w Niemczech: ulga dla inwestorów CFD?

Jak podaje portal fxnewsgroup.com powołując się na własne źródła, niemiecki rząd ogłosił plan zniesienia kontrowersyjnego ...
xtb investing masterclass

Bezpłatna konferencja XTB: sztuczna inteligencja, geopolityka i trendy inwestycyjne na 2025

Rewolucja sztucznej inteligencji, rosnące napięcia geopolityczne oraz nadchodzące wybory prezydenckie w USA znacząco wpływają na ...

About the author: Tomasz Bruch

Copywriter i pisarz. Autor powieści obyczajowej oraz twórca setek treści internetowych. Od 2018 r. związany z branżą content marketingu. Entuzjasta zagadnień dotyczących finansów, kryptowalut oraz psychologii. Prywatnie pasjonat gór, biegania i dobrych książek.
Przewiń na górę