menu

Strona Główna > Newsy > JP Morgan pozywa Teslę na 162 mln USD: wszystko przez tweety

JP Morgan pozywa Teslę na 162 mln USD: wszystko przez tweety


Jeden z największych holdingów finansowych na świecie – JP Morgan – pozywa Teslę na 162 mld USD. Oskarżenie dotyczy warrantów, które w 2014 r. Tesla sprzedała bankowi. Według JP Morgan producent samochodów elektrycznych nie wywiązał się z umowy i naruszył jej zapisy.

Według definicji warranty dają posiadaczowi prawo do tego, aby jako pierwszy subskrybował przyszłe emisje akcji danej spółki. Podmiot, który sprzedaje warranty, zyskuje natomiast pewność, że kupujący akceptuje niższą stopę zwrotu, a także gorsze zabezpieczenie od ewentualnego bankructwa emitenta.

Reuters informuje, że umowa – w myśl definicji warrantów – dawała JP Morgan prawo do kupowania akcji Tesli po ustalonej cenie i w ustalonym terminie. Zawierała standardowe zapisy, które pozwalały dostosowywać cenę w taki sposób, aby zarówno JP Morgan, jak i Tesla były chronione przed skutkami ekonomicznymi transakcji korporacyjnych z udziałem Tesli.

Istotne dla sprawy jest, iż Tesla sprzedała warranty JP Morgan, które byłyby opłacalne, gdyby ich cena wykonania była niższa od ceny akcji Tesli, gdy warranty wygasały w czerwcu i lipcu 2021 r.

Tweet Elona Muska

W opinii JP Morgan sprawcą zamieszania i naruszenia umowy jest Elon Musk, a dokładnie jego tweet z 7 sierpnia 2018 r.

Po 17 dniach Musk opublikował kolejny wpis, w którym poinformował, że jednak rezygnuje ze swoich planów. Według JP Morgan takie działanie znacząco wpłynęło na zmienność cen akcji Tesli. Co za tym idzie, bank musiał dostosowywać cenę wykonania, w celu utrzymania sprawiedliwej wartości rynku.

JP Morgan uważa, że Tesla nie wywiązała się z umowy

Od chwili sprzedaży warrantów w 2014 r. do ich wygaśnięcia w 2021 r., cena akcji Tesli wzrosła 10-krotnie. JP Morgan twierdzi, iż taka zmiana obligowała Teslę – w ramach umowy – do przekazania akcji lub gotówki. Firma nie wywiązała się z umowy, co w opinii banku jest równoznaczne z niewypłacalnością.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wniosła natomiast oskarżenie cywilne przeciwko Muskowi i Tesli oraz nałożyła na nich grzywnę w wysokości 20 mln USD.

Co na to Tesla?

W lutym 2019 r. Tesla narzekała, że korekty banku były „oportunistyczną próbą wykorzystania zmian w zmienności akcji Tesli”. W odpowiedzi JP Morgan powiedział, iż nie podważyły one podstawowych obliczeń.

Autor: Tomasz Bruch

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
tms

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej

About the author: Tomasz Bruch

Copywriter i pisarz. Autor powieści obyczajowej oraz twórca setek treści internetowych. Od 2018 r. związany z branżą content marketingu. Entuzjasta zagadnień dotyczących finansów, kryptowalut oraz psychologii. Prywatnie pasjonat gór, biegania i dobrych książek.
Przewiń na górę