menu

Strona Główna > Newsy > JP Morgan pozywa Teslę na 162 mln USD: wszystko przez tweety

JP Morgan pozywa Teslę na 162 mln USD: wszystko przez tweety


Jeden z największych holdingów finansowych na świecie – JP Morgan – pozywa Teslę na 162 mld USD. Oskarżenie dotyczy warrantów, które w 2014 r. Tesla sprzedała bankowi. Według JP Morgan producent samochodów elektrycznych nie wywiązał się z umowy i naruszył jej zapisy.

Według definicji warranty dają posiadaczowi prawo do tego, aby jako pierwszy subskrybował przyszłe emisje akcji danej spółki. Podmiot, który sprzedaje warranty, zyskuje natomiast pewność, że kupujący akceptuje niższą stopę zwrotu, a także gorsze zabezpieczenie od ewentualnego bankructwa emitenta.

Reuters informuje, że umowa – w myśl definicji warrantów – dawała JP Morgan prawo do kupowania akcji Tesli po ustalonej cenie i w ustalonym terminie. Zawierała standardowe zapisy, które pozwalały dostosowywać cenę w taki sposób, aby zarówno JP Morgan, jak i Tesla były chronione przed skutkami ekonomicznymi transakcji korporacyjnych z udziałem Tesli.

Istotne dla sprawy jest, iż Tesla sprzedała warranty JP Morgan, które byłyby opłacalne, gdyby ich cena wykonania była niższa od ceny akcji Tesli, gdy warranty wygasały w czerwcu i lipcu 2021 r.

Tweet Elona Muska

W opinii JP Morgan sprawcą zamieszania i naruszenia umowy jest Elon Musk, a dokładnie jego tweet z 7 sierpnia 2018 r.

Po 17 dniach Musk opublikował kolejny wpis, w którym poinformował, że jednak rezygnuje ze swoich planów. Według JP Morgan takie działanie znacząco wpłynęło na zmienność cen akcji Tesli. Co za tym idzie, bank musiał dostosowywać cenę wykonania, w celu utrzymania sprawiedliwej wartości rynku.

JP Morgan uważa, że Tesla nie wywiązała się z umowy

Od chwili sprzedaży warrantów w 2014 r. do ich wygaśnięcia w 2021 r., cena akcji Tesli wzrosła 10-krotnie. JP Morgan twierdzi, iż taka zmiana obligowała Teslę – w ramach umowy – do przekazania akcji lub gotówki. Firma nie wywiązała się z umowy, co w opinii banku jest równoznaczne z niewypłacalnością.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wniosła natomiast oskarżenie cywilne przeciwko Muskowi i Tesli oraz nałożyła na nich grzywnę w wysokości 20 mln USD.

Co na to Tesla?

W lutym 2019 r. Tesla narzekała, że korekty banku były „oportunistyczną próbą wykorzystania zmian w zmienności akcji Tesli”. W odpowiedzi JP Morgan powiedział, iż nie podważyły one podstawowych obliczeń.

Autor: Tomasz Bruch

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

euro dolar eurusd

Związane ręce Europy. MakroPrzegląd #3/4 maj

Rozbieżność filozofii FED-u i Europejskiego Banku Centralnego nadal faworyzuje dolara - kiedy Stany Zjednoczone są ...
Czytaj dalej
easymarkets pozyskało licencję na seszelach

easyMarkets dodaje dostęp do platformy MetaTrader 5

Broker easyMarkets poinformował, że dodał do swojej oferty dostęp do popularnej platformy MetaTrader 5. Otwierając ...
Czytaj dalej
izraelska policja aresztuje 26 oszustów z rynku forex

Policja w Izraelu dokonała aresztowania w sprawie prania pieniędzy

Jak wynika z niepotwierdzonych doniesień przekazywanych przez serwis Finance Magnates, izraelska policja aresztowała jednego z ...
Czytaj dalej
broker capital.com informuje o dużym wzroście liczby nowych użytkowników w 1 kwartale 2021

Capital.com: traderki mają wyższy poziom wiedzy niż traderzy

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Capital.com, 50% kobiet traderów na platformie brokera na wszystkich rynkach ...
Czytaj dalej

About the author: Tomasz Bruch

Copywriter i pisarz. Autor powieści obyczajowej oraz twórca setek treści internetowych. Od 2018 r. związany z branżą content marketingu. Entuzjasta zagadnień dotyczących finansów, kryptowalut oraz psychologii. Prywatnie pasjonat gór, biegania i dobrych książek.
Przewiń na górę