menu

Strona Główna > Newsy > Kampania informacyjna KNF – „Inwestuj Świadomie!”

Kampania informacyjna KNF – „Inwestuj Świadomie!”


Z dniem 21.09 rozpoczęła się nowa kampania informacyjna KNF – „Inwestuj Świadomie”. Instytucja będzie przestrzegać konsumentów przed podejmowaniem pochopnych decyzji finansowych. 

We wstępie ogłoszenia na temat nowej kampanii, KNF napisał, że w mediach pojawiają się materiały przedstawiające, że trzymanie pieniędzy na lokatach lub w bankowych depozytach nie jest już tak opłacalne jak kiedyś. Z drugiej strony, urząd wskazuje, że inwestorzy obawiają się utraty oszczędności. Zdaniem KNF receptą jest świadome podejmowanie decyzji inwestycyjnych.

Zasady świadomego inwestowania

W swojej kampanii KNF przedstawia, że przed podjęciem ryzyka inwestor powinien zapamiętać podstawowe zasady:

 • Nie ma bezpiecznych inwestycji – każda wiąże się z ryzykiem utraty środków, a im większa stopa zwrotu tym większe ryzyko – urząd zaleca aby zbadać czy oferta firmy jest zgodna z rzeczywistością.
 • Trzeba dywersyfikować ryzyko – czyli inwestować środki, które można stracić i nie wkładać wszystkich pieniędzy do jednego koszyka.
 • Należy dokładnie wiedzieć w co się inwestuje – istnieją łączone produkty, które przykładowo, mogą być zarówno lokatą jak i członkostwem w funduszu. Klient powinien mieć świadomość co kupuje.
 • Ważne jest także u kogo się inwestuje – klient powinien dowiedzieć się czy firma, której chce powierzyć pieniądze jest licencjonowana; KNF odsyła w tym miejscu do wyszukiwarki nadzorowanych przez siebie podmiotów: knf.gov.pl/podmioty/wyszukiwarka_podmiotow.
 • Masz prawo żądać informacji – przed podjęciem inwestycji trzeba mieć wystarczająco dużo informacji i dokładnie rozumieć na czym ma ona polegać. W razie potrzeby należy zadawać pytania oraz nie podejmować szybkich i pochopnych decyzji.
 • Nie wierz we wszystko co znajdziesz w Internecie – KNF apeluje by uważać na reklamy oraz opinie znalezione w sieci, nie wszystkie mogą bowiem odpowiadać prawdzie.
 • Historyczne dobre wyniki finansowe nie gwarantują przyszłych zysków – sytuacja na rynku potrafi zmieniać się bardzo dynamicznie, każdą spółkę mogą także dosięgnąć wewnętrzne problemy.
 • Innowacje nie są synonimem sukcesu – pomysł nie gwarantuje sukcesu finansowego, jest również wiele innych czynników; inwestycje w start-upy mogą być obarczone jeszcze większym ryzykiem niż inne, ponieważ musi zweryfikować je rynek.
 • Nie wszystko zależy od spółki – emitenta akcji lub obligacji – istnieją czynniki, których nie da się przewidzieć, każda struktura składa się z ludzi, którzy działają w określonym środowisku. Trzeba liczyć się z wypadkami losowymi.
 • Ustal termin inwestycji – trzeba dobrze przemyśleć długość okresu czasu na jaki podejmuje się inwestycję i mieć na uwadze, że niektóre obiecują realizację zysków dopiero po wielu latach.
 • Akcje, obligacje, tytuły uczestnictwa funduszy inwestycyjnych nie są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – trzeba liczyć się z utratą części lub wszystkich zainwestowanych środków.

Opis kampanii społecznej „Inwestuj Świadomie!” na stronie KNF

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
tms

Najnowsze wiadomości:

ICC Intercertus Capital zawiera ugodę z CySEC

ICC Intercertus Capital zawiera ugodę z CySEC

Spółka ICC Intercertus Capital Limited, operator marki Axiance, która oferuje instrumenty rynku forex i kontrakty ...
Czytaj dalej
ASIC ostrzega przed kampaniami typu „pump and dump”

ASIC: 28% inwestorów nie chce inwestować w kontrakty CFD

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) opublikowała raport z badania inwestorów detalicznych, w którym ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

FXBFI Broker zawiera ugodę z CySEC o wartości 150 tys. EUR

FXBFI Broker Financial Investment Limited, firma inwestycyjna zarejestrowana na Cyprze, zapłaciła 150 tys. EUR Cypryjskiej ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje kolejne towary do swej platformy

Broker internetowy eToro dodał do swojej platformy inwestycyjnej osiem towarów. Tym razem wśród nowych aktywów ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę