menu

Strona Główna > Newsy > Kampania informacyjna KNF – „Inwestuj Świadomie!”

Kampania informacyjna KNF – „Inwestuj Świadomie!”


Z dniem 21.09 rozpoczęła się nowa kampania informacyjna KNF – „Inwestuj Świadomie”. Instytucja będzie przestrzegać konsumentów przed podejmowaniem pochopnych decyzji finansowych. 

We wstępie ogłoszenia na temat nowej kampanii, KNF napisał, że w mediach pojawiają się materiały przedstawiające, że trzymanie pieniędzy na lokatach lub w bankowych depozytach nie jest już tak opłacalne jak kiedyś. Z drugiej strony, urząd wskazuje, że inwestorzy obawiają się utraty oszczędności. Zdaniem KNF receptą jest świadome podejmowanie decyzji inwestycyjnych.

Zasady świadomego inwestowania

W swojej kampanii KNF przedstawia, że przed podjęciem ryzyka inwestor powinien zapamiętać podstawowe zasady:

 • Nie ma bezpiecznych inwestycji – każda wiąże się z ryzykiem utraty środków, a im większa stopa zwrotu tym większe ryzyko – urząd zaleca aby zbadać czy oferta firmy jest zgodna z rzeczywistością.
 • Trzeba dywersyfikować ryzyko – czyli inwestować środki, które można stracić i nie wkładać wszystkich pieniędzy do jednego koszyka.
 • Należy dokładnie wiedzieć w co się inwestuje – istnieją łączone produkty, które przykładowo, mogą być zarówno lokatą jak i członkostwem w funduszu. Klient powinien mieć świadomość co kupuje.
 • Ważne jest także u kogo się inwestuje – klient powinien dowiedzieć się czy firma, której chce powierzyć pieniądze jest licencjonowana; KNF odsyła w tym miejscu do wyszukiwarki nadzorowanych przez siebie podmiotów: knf.gov.pl/podmioty/wyszukiwarka_podmiotow.
 • Masz prawo żądać informacji – przed podjęciem inwestycji trzeba mieć wystarczająco dużo informacji i dokładnie rozumieć na czym ma ona polegać. W razie potrzeby należy zadawać pytania oraz nie podejmować szybkich i pochopnych decyzji.
 • Nie wierz we wszystko co znajdziesz w Internecie – KNF apeluje by uważać na reklamy oraz opinie znalezione w sieci, nie wszystkie mogą bowiem odpowiadać prawdzie.
 • Historyczne dobre wyniki finansowe nie gwarantują przyszłych zysków – sytuacja na rynku potrafi zmieniać się bardzo dynamicznie, każdą spółkę mogą także dosięgnąć wewnętrzne problemy.
 • Innowacje nie są synonimem sukcesu – pomysł nie gwarantuje sukcesu finansowego, jest również wiele innych czynników; inwestycje w start-upy mogą być obarczone jeszcze większym ryzykiem niż inne, ponieważ musi zweryfikować je rynek.
 • Nie wszystko zależy od spółki – emitenta akcji lub obligacji – istnieją czynniki, których nie da się przewidzieć, każda struktura składa się z ludzi, którzy działają w określonym środowisku. Trzeba liczyć się z wypadkami losowymi.
 • Ustal termin inwestycji – trzeba dobrze przemyśleć długość okresu czasu na jaki podejmuje się inwestycję i mieć na uwadze, że niektóre obiecują realizację zysków dopiero po wielu latach.
 • Akcje, obligacje, tytuły uczestnictwa funduszy inwestycyjnych nie są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – trzeba liczyć się z utratą części lub wszystkich zainwestowanych środków.

Opis kampanii społecznej „Inwestuj Świadomie!” na stronie KNF

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

trader of the month tickmill

Tickmill: trader sierpnia ze skutecznością 80%

Nowym traderem miesiąca w konkursie Tickmill został Ahmed, który wykazał się w sierpniu imponującą skutecznością na poziomie ...
Czytaj dalej
etoro nawiązuje współpracę z arsenalem - źródło: arsenal

eToro nawiązuje współpracę z Arsenalem

Izraelski broker eToro poinformował o nawiązaniu współpracy z angielskim klubem piłkarskim Arsenal Londyn. To jeden ...
Czytaj dalej
broker capital.com informuje o dużym wzroście liczby nowych użytkowników w 1 kwartale 2021

Capital.com wprowadza wpłaty i wypłaty poprzez PayPal

Capital.com, jedna z najszybciej rozwijających się platform handlowych i inwestycyjnych w Europie, ogłosiła, że wprowadziła ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed: rynki przygotowane na zmianę polityki monetarnej

Kilka miesięcy temu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że zdaniem banku centralnego w gospodarce ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę