menu

Strona Główna > Newsy > Kijów: pod przykrywką krypto-biznesu ukradli klientom ok. 3 mln UAH

Kijów: pod przykrywką krypto-biznesu ukradli klientom ok. 3 mln UAH


Jak podaje serwis prasowy prokuratury miejskiej Kijowa, sprawcy oszustwa gwarantowali klientom osiągnięcie dużych zysków z kryptowalut. Wedle wstępnych danych, oszukali w ten sposób dziesiątki osób. Wysokość szkód szacuje się na blisko 3 mln UAH, czyli ok. 420 tysięcy PLN.

By stworzyć demonstracyjną wizję sukcesu biznesu i zachęcić inwestorów do zakupów, grupa przestępcza wynajęła biuro w Kijowie i tam prowadziła call center. Na swoich stronach w mediach społecznościowych umieszczała filmy informujące o sukcesach we współpracy z inwestorami. Domniemany lider grupy przestępczej dodatkowo pobierał od inwestorów prowizję za rzekomą wypłatę zarobionych środków.

W taki sposób członkowie grupy przestępczej otrzymali od łatwowiernych klientów spore kwoty. Minimalny wkład każdego klienta wynosił bowiem 11 tysięcy UAH. Po przekazaniu pieniędzy, klientów blokowano. Pieniądze pozyskane w ten sposób rozdzialano między członków grupy. Nie świadczono żadnych usług na rzecz inwestorów/deponentów.

Jak doszło do zatrzymania?

Domniemanego lidera grupy zatrzymano w czasie spotkania z inwestorem. Klient przekazywał mu wówczas kwotę 400 tysięcy UAH. Na podstawie art. 208 Kodeksu postępowania karnego Ukrainy, łącznie w sprawie zatrzymano 7 osób. Są podejrzane o oszustwa na szczególnie dużą skalę i uczestnictwo w grupie przestępczej.

Śledztwo nadal trwa

Sprawcom grozi do 12 lat pozbawienia wolności oraz konfiskata mienia. Obecnie podejrzanym o popełnienie przestępstwa oszustwa zajęto między innymi dokumenty, pendrive’y, telefony komórkowe i sprzęt komputerowy. Nadal poszukiwani są obywatele, którzy ucierpieli na skutek nielegalnych działań tej grupy przestępczej.

Należy pamiętać, że zgodnie z art. 62 Konstytucji Ukrainy, dopóki wina nie zostanie udowodniona przez prawo i stwierdzona wyrokiem skazującym, należy zachować domniemanie niewinności.

Co zrobić, gdy zostałeś oszukany? Stworzyliśmy poradnik dla osób, które padły ofiarą nieuczciwych brokerów lub innego typu SCAMów.

Autor: Anna Sutowicz

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

wall street

Kontynuacja spadków na Wall Street – spółki mają problem z inflacją. MakroPrzegląd #4/4 Maj

Rynek powoli wyczekuje końca spadków indeksu S&P500, który tracił na wartości siódmy tydzień z rzędu ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

Komentarz eToro: Polak za granicą poszukuje okazji

Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce, opublikował komentarz poświęcony badaniu przeprowadzonemu przez eToro. Wynika ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę