menu

Klienci uciekają z UE? Pokłosie ograniczenia dźwigni


Od czasu wdrożenia przez European Securities and Markets Authority (ESMA) nowej unijnej dyrektywy MiFID II, minęły już trzy miesiące. Bezpośrednim skutkiem tego ruchu był m.in. gwałtowny spadek obrotów w sierpniu czy drastyczny spadek aktywności klientów, który doprowadził do serii obniżek ratingów głównych firm brokerskich.

Europejskie podwórko

W czasie gdy niektóre firmy w UE koncentrują się na ulepszaniu swojej oferty i dostosowaniu jej do nowych ram prawnych, inne stosują z goła inne podejście. Istnieje wyraźna różnica w strategicznym wdrażaniu regulacji. Przede wszystkim, można przyjąć, że istnieją dwa rodzaje spółek regulowanych w UE. Pierwszy z nich obsługuje klientów z całego świata, bez względu na kraj pochodzenia, a unijna licencja służy za swego rodzaju reklamę. Drugi z kolei, koncentruje się na konkretnych rynkach krajowych, tego typu firmy skupiają się głównie na świadczeniu usług na rzecz klientów z UE.

Pierwszy rodzaj robi wszystko, aby utrzymać wysokie wolumeny, a drugi typ zrobi wszystko, aby spełnić wymogi unijnych przepisów. Oczywiście istnieje również trzeci typ brokerów, będący hybrydą pozostałej dwójki. Stosuje on oba podejścia, balansując pomiędzy strategiami wedle potrzeby. Przeglądając listy brokerów regulowanych w UE, ciężko znaleźć brokera z licencją cypryjskiego CySEC, który nie posiada zagranicznej spółki zależnej. Firmy ścigają się, aby wypełnić luki powstałe w wyniku nowych regulacji, ponieważ ich klienci wymagają handlu z wysokim poziomem dźwigni. Na przykład większość brokerów regulowanych przez FCA skupiła się na przestrzeganiu nowych zasad. Firmy te są mocno nastawione na lokalny rynek i aktywnie rozwijają nowe produkty, aby pozostać konkurencyjnym.

Europejski regulator w styczniu tego roku ogłosił zamiar wprowadzenia nowych ram regulacyjnych i rozpoczął konsultacje dla klientów oraz brokerów. Instytucja jednak, jak się okazało, nie była zbyt zadowolona z informacji zwrotnych na temat proponowanych zmian. Wiadomość o nowych regulacjach wzbudziła irytację wielu traderów, ponieważ nie mogli oni zdecydować o ryzyku, które chcą podejmować. W międzyczasie brokerzy martwili się o dostosowanie ich modelu biznesowego do nowych warunków i o zdolność do kontynuowania działalności w nowym środowisku.

Nieroztropne zachowanie europejskiego regulatora

Niezadowolenie ESMA z konsultacji zostało uwidocznione w desperackiej wiadomości od AMF wystosowanej do klientów detalicznych kilka tygodni temu. W liście opublikowanym na swojej stronie internetowej, wątpliwie odwiedzanej przez detalistów, regulator stwierdził, że celem nowych ram jest ochrona inwestorów. Francuski regulator zachęcał inwestorów do „przeciwstawienia się niektórym platformom handlu online i ich staraniom na rzecz obejścia oraz przechytrzenia zabezpieczeń wprowadzonych przez organy regulacyjne”.

AMF podkreśliło również, że zdaje sobie sprawę, że niektórzy brokerzy sugerują otwarcie konta poza UE. Jest to jednak jedyne, co mogą zasugerować, kiedy klienci pytają ich o dostęp do wyższej dźwigni finansowej, a nie spełniają wymogów klienta profesjonalnego. Klienci są gotowi podjąć ryzyko i przenieść swoje pieniądze do podmiotu spoza Wspólnoty. Chęć pokonania rynku i zarobku przyćmiewa dodatki w postaci ochrony przed ujemnym saldem czy systemu rekompensat. Wydaje się, że ESMA i francuski organ regulacyjny nie docenili apetytu na ryzyko wśród inwestorów detalicznych.

Koszmar spoza UE

W międzyczasie na rynku masowo pojawili się nowi, często nieregulowani brokerzy. Wielu z nich reklamuje się w mediach społecznościowych poszukując nowych partnerów afiliacyjnych z UE. Przyciągają ich obietnicami wysokich prowizji, dużymi zwrotami dla klientów, na które brokerzy z europy nie mogą sobie pozwolić.

Brak reakcji na odpływ klientów z europejskiego rynku utrudnia życie przedsiębiorstwom regulowanym przez UE. Nieregulowani brokerzy tylko czekają na klientów szukających alternatywy. Za przykład można wziąć nowego brokera CFD z Wysp Cooka. Zgodnie z dyspozycjami tamtejszego regulatora, firmy nie potrzebują licencji maklerskiej, aby prowadzić taką działalność. Firmom prowadzącym działalność brokerską wystarczy licencja na wymianę pieniędzy. Wyspiarskie ramy prawne nie określają wymogów kapitałowych, ani nie regulują sprzedaży instrumentów finansowych.

Bernie Madoff i jego gwarancje zysku

Broker obiecuje 3% miesięcznie, plus dodatkowe 15% za polecenie znajomych

Łatwo jest przekonać niewykształconych inwestorów detalicznych, że ktoś może zarobić stałe 3% miesięcznie i uzyskać 15% premii, jeśli tylko werbuje nowych klientów. Pomimo wysiłków, media oraz organy regulacyjne nie są w stanie uświadomić wszystkich interesantów o brudnym charakterze tego typu działalności. W historii całej branży finansowej nie było przypadku w którym ktoś, kto obiecuje nadzwyczajne zwroty, nie defraudowałby funduszy klientów.

Poniżej jeszcze jeden screen pokazujący jak „cudownie” może być po przejściu do brokera wspomnianego powyżej:

oszuści forex

Brak limitów dźwigni i gotowe! 13 tys. w 1 dzień…


Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

LMAX exchange LMAX Europe

LMAX przejmuje cypryjskiego brokera

Cypryjski regulator CySEC pozwolił na wykupienie brokera CB Capital Business Ltd, który zmieni nazwę na LMAX Broker Europe Ltd ...
Czytaj dalej

FSC (Mauritius) ostrzega przed Blackcore Ltd

Platforma transakcyjna Blackcore podaje na swojej stronie, że jest licencjonowana w Mauritiusie. W rzeczywistości nie ...
Czytaj dalej
fma nowa zelandia ostrzeżenie

FMA ostrzega przed fuerfx.com

Nowozelandzki regulator ostrzega przed klonem firmy Fern Group NZ Limited. FMA stwierdza, że ​​strona www.fuerfx.com ...
Czytaj dalej
xtb

Raport XTB: jak inwestować w gaming?

Broker XTB przygotował darmowy raport, w którym przedstawia sposoby i możliwości inwestycji w branży gamingowej ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę