menu

Strona Główna > Newsy > KNF ostrzega przed fininfluencerami

KNF ostrzega przed fininfluencerami


Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała ostrzeżenie przed tzw. fininfluencerami. To osoby, które są popularne w mediach społecznościowych, publikują podcasty, blogi dotyczące finansów i inwestowania, są aktywne na Instagramie, Facebooku i YouTube, a także często są postrzegane jako autorytet w dziedzinie finansów.

Takie osoby cieszą się popularnością przede wszystkim wśród młodych osób. Publikują wykresy, analizy rynku, a podawane przez nie informacje zawierają statystyki i dane, które uwiarygadniają ich przekaz. W rzeczywistości jednak często nie mają żadnego wykształcenia w zakresie finansów i nie znają rynku kapitałowego.

KNF zwraca uwagę, aby pamiętać, że fininfluencerzy nie zawsze są obiektywni i często mogą kierować się własnym interesem. Takie osoby mogą być wynagradzane za publikowane treści, mogą też liczyć na inne profity. KNF wskazuje również, aby zachowywać szczególną ostrożność w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych na podstawie informacji dostępnych w Internecie. Fininfluencerzy często rekomendują zakup lub sprzedaż określonych instrumentów finansowych, mogą również manipulować kursem akcji.

KNF zaleca ostrożne podejście do informacji

Według KNF, niektórzy fininfluencerzy udzielają się na zamkniętych forach internetowych, oferują webinaria i sesje pytań i odpowiedzi dla wybranych użytkowników. Daje to poczucie docenienia i wyjątkowości, jednak w trakcie spotkań organizator często namawia do inwestycji lub zakupu konkretnego produktu inwestycyjnego. Warto pamiętać, że informacje przekazywane podczas takich spotkań nie zawsze są obiektywne i rzetelne.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę