menu

Strona Główna > Newsy > KNF ostrzega przed fininfluencerami

KNF ostrzega przed fininfluencerami


Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała ostrzeżenie przed tzw. fininfluencerami. To osoby, które są popularne w mediach społecznościowych, publikują podcasty, blogi dotyczące finansów i inwestowania, są aktywne na Instagramie, Facebooku i YouTube, a także często są postrzegane jako autorytet w dziedzinie finansów.

Takie osoby cieszą się popularnością przede wszystkim wśród młodych osób. Publikują wykresy, analizy rynku, a podawane przez nie informacje zawierają statystyki i dane, które uwiarygadniają ich przekaz. W rzeczywistości jednak często nie mają żadnego wykształcenia w zakresie finansów i nie znają rynku kapitałowego.

KNF zwraca uwagę, aby pamiętać, że fininfluencerzy nie zawsze są obiektywni i często mogą kierować się własnym interesem. Takie osoby mogą być wynagradzane za publikowane treści, mogą też liczyć na inne profity. KNF wskazuje również, aby zachowywać szczególną ostrożność w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych na podstawie informacji dostępnych w Internecie. Fininfluencerzy często rekomendują zakup lub sprzedaż określonych instrumentów finansowych, mogą również manipulować kursem akcji.

KNF zaleca ostrożne podejście do informacji

Według KNF, niektórzy fininfluencerzy udzielają się na zamkniętych forach internetowych, oferują webinaria i sesje pytań i odpowiedzi dla wybranych użytkowników. Daje to poczucie docenienia i wyjątkowości, jednak w trakcie spotkań organizator często namawia do inwestycji lub zakupu konkretnego produktu inwestycyjnego. Warto pamiętać, że informacje przekazywane podczas takich spotkań nie zawsze są obiektywne i rzetelne.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

wall street

Kontynuacja spadków na Wall Street – spółki mają problem z inflacją. MakroPrzegląd #4/4 Maj

Rynek powoli wyczekuje końca spadków indeksu S&P500, który tracił na wartości siódmy tydzień z rzędu ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

Komentarz eToro: Polak za granicą poszukuje okazji

Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce, opublikował komentarz poświęcony badaniu przeprowadzonemu przez eToro. Wynika ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę