menu

Strona Główna > Newsy > KNF ostrzega przed platformami oferującymi ryzykowne inwestycje

KNF ostrzega przed platformami oferującymi ryzykowne inwestycje


Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport dotyczący szybkiego rozwoju i coraz szerszego wykorzystania platform inwestycyjnych łączących konsumentów z podmiotami finansowymi. Zgodnie z przewidywaniami regulatora rozwój tego sektora będzie przyspieszał wraz z szerszym trendem cyfryzacji sektora finansowego UE.

W raporcie stwierdzono, że inwestorzy są coraz częściej narażeni na utratę pieniędzy na transakcjach wysokiego ryzyka, takich jak kryptowaluty i giełdy zagraniczne. Dane KNF ujawniły, że konsumenci inwestujący w aktywa wysokiego ryzyka są zachęcani do inwestowania przez coraz bardziej dostępne oferty nowych aplikacji inwestycyjnych.

Czujność przede wszystkim

KNF wyraziła zaniepokojenie, że w ostatnim czasie w Internecie pojawiły się oferty, które zachęcają konsumentów do inwestowania w platformy inwestycyjne obiecujące klientom szybkie, pewne i wysokie zyski. Inwestycje te polegają na zakupie popularnych kryptowalut lub akcji znanych firm. Dlatego KNF radzi, aby podchodzić do tego typu propozycji z dużą nieufnością i zaleca uważne weryfikowanie informacji o wyjątkowo atrakcyjnych ofertach proponowanych przez niektóre firmy finansowe.

Polski regulator ujawnia, że oszuści często zwracają się do potencjalnych ofiar bezpośrednio przez telefon lub za pośrednictwem wiadomości e-mail. KNF chce uczulić Polaków, aby byli ostrożni w odniesieniu do bezpieczeństwa swoich danych kontaktowych. Ponadto regulator wskazał, że oszuści docierają do ofiar za pośrednictwem wielu reklam nieuczciwych platform inwestycyjnych, które często wykorzystują wizerunki znanych osób przekonujących o wysokich zyskach z inwestycji.

Egzotyczne platformy są najbardziej niebezpieczne

KNF zwraca uwagę konsumentów na fakt, że nieuczciwe platformy często zarejestrowane są w egzotycznych krajach, tzw. rajach podatkowych, i przyznaje, że ustanowienie nadzoru nad takimi platformami jest bardzo trudne. Dlatego zaleca wzmożoną czujność, ograniczone zaufanie i dokładne sprawdzanie, czy oferty przedstawiane przez firmy są wiarygodne. – W wielu przypadkach odzyskanie utraconych pieniędzy jest wysoce skomplikowane, czasochłonne lub wręcz niemożliwe – przyznaje KNF.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro podsumowuje wyniki spółek za IV kwartał

Spółka eToro przedstawiła podsumowanie wyników spółek za IV kwartał. Autorem analizy jest Paweł Majtkowski, analityk ...
Czytaj dalej
Nieruchomosci usa

USA – pozytywne dane z rynku nieruchomości!

Mamy świeże dane na temat pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych na terenie Stanów Zjednoczonych. To ...
Czytaj dalej
Wielka Brytania UK CPI

Wielka Brytania – CPI 5.4% vs konsensus: 5.2%

Główny urząd statystyczny Wielkiej Brytanii opublikował świeże dane na temat wartości Consumer Price Index, powszechnie ...
Czytaj dalej
chińska prowincja przetestuje politykę wspólnego dobrobytu czyli redystrybucję dochodów

Chiny z 8,1% wzrostem gospodarczym w 2021 roku

Gospodarka Chin odbiła się w 2021 roku, odnotowując najlepszy wzrost od dekady, w czym pomógł ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę