menu

Strona Główna > Newsy > KNF ostrzega przed platformami oferującymi ryzykowne inwestycje

KNF ostrzega przed platformami oferującymi ryzykowne inwestycje


Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport dotyczący szybkiego rozwoju i coraz szerszego wykorzystania platform inwestycyjnych łączących konsumentów z podmiotami finansowymi. Zgodnie z przewidywaniami regulatora rozwój tego sektora będzie przyspieszał wraz z szerszym trendem cyfryzacji sektora finansowego UE.

W raporcie stwierdzono, że inwestorzy są coraz częściej narażeni na utratę pieniędzy na transakcjach wysokiego ryzyka, takich jak kryptowaluty i giełdy zagraniczne. Dane KNF ujawniły, że konsumenci inwestujący w aktywa wysokiego ryzyka są zachęcani do inwestowania przez coraz bardziej dostępne oferty nowych aplikacji inwestycyjnych.

Czujność przede wszystkim

KNF wyraziła zaniepokojenie, że w ostatnim czasie w Internecie pojawiły się oferty, które zachęcają konsumentów do inwestowania w platformy inwestycyjne obiecujące klientom szybkie, pewne i wysokie zyski. Inwestycje te polegają na zakupie popularnych kryptowalut lub akcji znanych firm. Dlatego KNF radzi, aby podchodzić do tego typu propozycji z dużą nieufnością i zaleca uważne weryfikowanie informacji o wyjątkowo atrakcyjnych ofertach proponowanych przez niektóre firmy finansowe.

Polski regulator ujawnia, że oszuści często zwracają się do potencjalnych ofiar bezpośrednio przez telefon lub za pośrednictwem wiadomości e-mail. KNF chce uczulić Polaków, aby byli ostrożni w odniesieniu do bezpieczeństwa swoich danych kontaktowych. Ponadto regulator wskazał, że oszuści docierają do ofiar za pośrednictwem wielu reklam nieuczciwych platform inwestycyjnych, które często wykorzystują wizerunki znanych osób przekonujących o wysokich zyskach z inwestycji.

Egzotyczne platformy są najbardziej niebezpieczne

KNF zwraca uwagę konsumentów na fakt, że nieuczciwe platformy często zarejestrowane są w egzotycznych krajach, tzw. rajach podatkowych, i przyznaje, że ustanowienie nadzoru nad takimi platformami jest bardzo trudne. Dlatego zaleca wzmożoną czujność, ograniczone zaufanie i dokładne sprawdzanie, czy oferty przedstawiane przez firmy są wiarygodne. – W wielu przypadkach odzyskanie utraconych pieniędzy jest wysoce skomplikowane, czasochłonne lub wręcz niemożliwe – przyznaje KNF.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Dukascopy Bank wprowadza możliwość wpłat i wypłat w USDT

Dukascopy zmienia warunki handlowe w reakcji na kryzys bankowy

Broker Dukascopy Bank zmienia warunki handlowe w odniesieniu do niektórych instrumentów. To reakcja na kryzys, ...
Czytaj dalej
LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

London Metal Exchange (LME) przełożyła w piątek wznowienie handlu niklem w godzinach pracy w Azji ...
Czytaj dalej
Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę