KNF ostrzega przed SwissTrade Exchange i 3 brokerami offshore
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego uzupełnił swoją listę ostrzeżeń publicznych. Znaleźli się na niej nieregulowani brokerzy SwissTrade Exchange, LondonTrade Exchange, TradeMarkets Exchange i GrandTrade Exchange.
KNF poinformował, że powodem dodania do czarnej listy, był brak regulacji oraz zgłoszenia od poszkodowanych klientów. Sprawę nieuczciwych spółek prowadzi Warszawska Prokuratura.
SwissTrade Exchange jest fałszywym brokerem Forex, który jedynie podszywa się pod podmiot oferujący dostęp do rynku. Spółka ta znalazła się na czarnej liście szwajcarskiego regulatora (FINMA) w połowie maja. Pozostałe podmioty wymienione w ostrzeżeniu wydają się być kolejnymi odmianami tej marki, skierowanymi do obywateli różnych państw.
Jak działają fałszywi brokerzy
Schemat działania SwissTrade Exchange i podobnym podmiotów opiera się na agresywnym telemarketingu, który ma nakłonić ofiary do dokonania wpłaty, o minimalnej wartości 250 dolarów. Następnie klient widzi jak jego kapitał zdeponowany na platformie rośnie. Liczby są jednak zmieniane przez oszustów, a prawda wychodzi na jaw, gdy inwestor próbuje wypłacić zarobione środki. Wtedy przedstawiciele firmy przestają się z nim kontaktować, lub nakłaniają go do przelania im 10% z kwoty, którą chce wypłacić, powołując się na problemy ze strony nieufnych banków.
Inną metodą oszustwa stosowaną przez fałszywych brokerów jest nakłonienie ofiary do zainstalowania programu AnyDesk, który zapewnia im zdalny dostęp do pulpitu komputera. Następnie proszą klienta o zalogowanie się na stronie jego banku. W ten sposób zdarzały się przypadki zaciągania kredytów lub dokonywania przelewów za ofiary. Do popularnych sztuczek należy także zlecanie dokonania transakcji w kantorze kryptowalut. Kupione przez ofiarę bitcoiny trafiają do portfeli oszustów.
Kolejnym wybiegiem jest udawanie firmy windykacyjnej lub regulatora finansowego, który obiecuje pomoc w odzyskaniu środków. Zazwyczaj kosztuje to do 20% straconych środków. Pomoc okazuje się fałszywa, a straty ofiar rosną. Poszkodowani wskazują zazwyczaj na wschodni akcent dzwoniących. Wiadomo, że wielu fałszywych brokerów działa z terytorium Ukrainy. Ich adresy na terenie Zachodniej Europy są fikcyjne lub należą do wirtualnych biur.
Co zrobić jeśli zostałeś poszkodowany?
Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, który przygotowaliśmy dla osób dotkniętych poprzez działalność fałszywych brokerów – Co zrobić jeśli zostałeś oszukany?
Nowe podmioty na czarnej liście KNF:
SwissTrade Exchange (Capital Mog Co Ltd)
STRONA: swisstrade.exchange
EMAIL: support@swisstrade.exchange
TELEFON:+41 315087497
ADRES: 55a Route des Acacias, 1227, Geneva, Switzerland; Miyakojima-Ku, Higashinodamachi, 4-Chōme-7-4, 534-0024 Osaka, Japan
LondonTrade Exchange (Capital Mog Co Ltd)
STRONA: londontrade.exchange
EMAIL: support@londontrade.exchange
TELEFON:+44 1420358012
ADRES: The Tri Center Three, One New Bridge Cl, Square, Swindon SN1 1HN
GrandTrade Exchange
STRONA: grandtrade.exchange
TradeMarkets Exchange
STRONA: trademarkets.exchange
EMAIL: support@trademarkets.exchange
TELEFON: +351 308803921
ADRES: Office: R. Dr Alfredo da Costa, 5º Dto, Algés 1495-161,Lisbon Portugal