menu

Strona Główna > Newsy > KNF rusza z kampanią UWAGA! CYBEROSZUST

KNF rusza z kampanią UWAGA! CYBEROSZUST


Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o uruchomieniu kampanii UWAGA! CYBEROSZUST. To efekt doniesień, jakie napływają do urzędu. Polski regulator rynku finansowego coraz częściej otrzymuje sygnały dotyczące oszustw z wykorzystaniem dokumentów z logiem KNF/UKNF lub udziałem osób powołujących się na KNF.

W ramach kampanii UWAGA! CYBEROSZUST urząd chce wskazać, jakimi mechanizmami posługują się oszuści w procederze wyłudzania pieniędzy. Często dochodzi do tego przy transakcjach pośrednictwa wymiany kryptowalut oraz przy fałszywych działaniach, które rzekomo mają podejmować KNF lub UKNF.

Oszuści wykorzystują sfałszowane dokumenty i na ich podstawie chcą się uwiarygodnić. Przekonują swoje ofiary, że działają na zlecenie Urzędu KNF, dlatego głównym celem kampanii informacyjnej jest uświadomienie klientom sektora finansowego zagrożeń i ryzyka. Partnerem kampanii jest Policja, która również przybliża zainteresowanym metody, jakimi posługują się przestępcy wyłudzający pieniądze.

Regulator apeluje o ostrożność

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w szczególności chce zwrócić uwagę na to, że KNF ani UKNF nigdy nie uczestniczy ani nie pośredniczy w realizacji transakcji finansowych pomiędzy klientem a instytucją finansową. Regulator podkreśla również, że nie upoważnia nikogo do reprezentowania instytucji. Nie prowadzi też weryfikacji kosztów produktów, usług, czy też badania jakości obsługi klientów.

Warto także pamiętać, że KNF nie pobiera żadnych opłat za udzielanie pożyczek przez podmioty prywatne i nie zajmuje się egzekwowaniem kosztów, podatków, opłat za certyfikaty oraz innych fałszywych działań wymyślanych przez oszustów. Komisja przypomina, że rynek kryptowalut nie jest w Polsce rynkiem regulowanym. Dlatego KNF nie udziela licencji, nie rejestruje, ani nie nadzoruje giełd kryptowalutowych ani kantorów kryptowalutowych. W świetle polskiego prawa kryptowaluty i obrót tego typu aktywami nie jest elementem rynku finansowego.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

Saxo Bank nie będzie świadczyć usług klientom z Rosji i Białorusi

Saxo Bank wprowadza nowości dla klientów

Spółka Saxo Bank wprowadziła nową wersję swojego OpenAPI, wzbogacając grupy usług AutoTrading i Portfolio. W ...
Czytaj dalej
BitMEX wprowadza wieczyste kontrakty swap dla inwestorów instytucjonalnych i detalicznych

BitMEX wprowadza wieczyste kontrakty swap dla inwestorów instytucjonalnych i detalicznych

BitMEX, jedna z najdłużej działających giełd instrumentów pochodnych na rynku kryptowalut, przenosi się na tradycyjne ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

Napięcia na Tajwanie i kolejna podwyżka Bank of England. MakroPrzegląd #2/4 Sierpień

Bank of England doskonale wie, że Wielka Brytania stoi u progu recesji, jednak kontynuuje zaostrzanie ...
Czytaj dalej
Zamknięcie moskiewskiej giełdy blokuje zyski traderów

Nieznana spółka AMTD Digital podbija Wall Street

Spółka AMTD Digital w ubiegłym tygodniu zadebiutowała na nowojorskiej giełdzie przy cenie akcji na poziomie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę