menu

Strona Główna > Newsy > KNF tworzy zespół ds. cyberprzestępczości

KNF tworzy zespół ds. cyberprzestępczości


Nowa jednostka działająca w ramach Urzędu KNF ma zajmować się cyberbezpieczeństwem polskich banków oraz firm ubezpieczeniowych i kapitałowych.

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że zespół będzie zajmował się m.in. analizą zagrożeń i trendów w cyberprzestępczości wymierzonej w firmy z sektora finansowego, które działają na polskim rynku. Następnie informacje będą przekazywane do nadzorowanych podmiotów oraz innych organizacji zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Urząd zaznacza, że wiadomości o incydentach w firmach, będą upubliczniane bez podawania ich nazw. Sławomir Flis, dyrektor zarządzający Pionem Innowacji i Technologii w Urzędzie KNF, mówił w rozmowie z Gazetą Prawną:

…umożliwimy wymianę wiedzy, doświadczeń i informacji z zapewnieniem dyskrecji. Będziemy też wspierali i koordynowali proces reagowania na incydenty cyberbezpieczeństwa oraz prowadzili analizę darknetu (sieci TOR), w której sprzedawane są np. wykradzione numery kart kredytowych, konta bankowe, loginy i hasła oraz inne dane wrażliwe pochodzące z kradzieży

Kolejna jednostka

Obecnie w Polsce funkcjonują 3 zespoły CSIRT – Computer Security Incident Response Team (Zespoły Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego). Należą do nich CSIRT NASK – zajmujący się bezpieczeństwem całego kraju, CSIRT GOV – dbający o cyberbezpieczeństwo rządu oraz CSIRT MON – podlegający resortowi obrony. Teraz dołączy do nich CSIRT KNF-u, który zajmie się bezpieczeństwem cybernetycznym w sektorze finansów.

Start

Nowa jednostka przy Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego zacznie działać 1 lipca. Jedną z przyczyn jej powołania jest wzrost liczby ataków hakerskich, obserwowany wraz z postępem epidemii COVID-19.

Pandemia koronawirusa, podczas której wiele aktywności przeniosło się do internetu, powoduje, że przybyło również zagrożeń i trzeba się spodziewać, że będzie ich coraz więcej. Widać to choćby po lawinowym wzroście ataków phishingowych, wyłudzeniach informacji, wyciekach danych itd. Dlatego startujemy już teraz.

– tłumaczył szef Departamentu Cyberbezpieczeństwa KNF, pytany przez Gazetę Prawną.
Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

hong kong

ETFy na BTC i ETH dostępne w Hong Kongu – jakie inne kryptowaluty warto śledzić?

Hongkong niedawno zatwierdził fundusze ETF śledzące ceny bitcoina (BTC) i ethereum (ETH), stając się drugą ...
nalot oplicji w indiach

OctaFX oskarżony o manipulacje i pranie pieniędzy – odpowiedź brokera

OctaFX, globalny broker walutowy, odpiera zarzuty o pranie pieniędzy i manipulacje rynkowe, które pojawiły się ...
ekspert kryptowalut

Predykcje ekspertów – tanie kryptowaluty, które mogą sporo urosnąć w tym roku

Po kilkudniowej walce ze spadkami, rynek kryptowalut zaczyna się stabilizować po niedawnych korektach, a wiele ...
financial conduct authority

Kube Trading – SCAM Forex, który zdefraudował 13,5 mln zł

Brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) wszczął postępowanie sądowe przeciwko Lee Steven Maggs, oskarżając go o ...
Przewiń na górę