menu

Strona Główna > Newsy > KNF tworzy zespół ds. cyberprzestępczości

KNF tworzy zespół ds. cyberprzestępczości


Nowa jednostka działająca w ramach Urzędu KNF ma zajmować się cyberbezpieczeństwem polskich banków oraz firm ubezpieczeniowych i kapitałowych.

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że zespół będzie zajmował się m.in. analizą zagrożeń i trendów w cyberprzestępczości wymierzonej w firmy z sektora finansowego, które działają na polskim rynku. Następnie informacje będą przekazywane do nadzorowanych podmiotów oraz innych organizacji zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Urząd zaznacza, że wiadomości o incydentach w firmach, będą upubliczniane bez podawania ich nazw. Sławomir Flis, dyrektor zarządzający Pionem Innowacji i Technologii w Urzędzie KNF, mówił w rozmowie z Gazetą Prawną:

…umożliwimy wymianę wiedzy, doświadczeń i informacji z zapewnieniem dyskrecji. Będziemy też wspierali i koordynowali proces reagowania na incydenty cyberbezpieczeństwa oraz prowadzili analizę darknetu (sieci TOR), w której sprzedawane są np. wykradzione numery kart kredytowych, konta bankowe, loginy i hasła oraz inne dane wrażliwe pochodzące z kradzieży

Kolejna jednostka

Obecnie w Polsce funkcjonują 3 zespoły CSIRT – Computer Security Incident Response Team (Zespoły Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego). Należą do nich CSIRT NASK – zajmujący się bezpieczeństwem całego kraju, CSIRT GOV – dbający o cyberbezpieczeństwo rządu oraz CSIRT MON – podlegający resortowi obrony. Teraz dołączy do nich CSIRT KNF-u, który zajmie się bezpieczeństwem cybernetycznym w sektorze finansów.

Start

Nowa jednostka przy Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego zacznie działać 1 lipca. Jedną z przyczyn jej powołania jest wzrost liczby ataków hakerskich, obserwowany wraz z postępem epidemii COVID-19.

Pandemia koronawirusa, podczas której wiele aktywności przeniosło się do internetu, powoduje, że przybyło również zagrożeń i trzeba się spodziewać, że będzie ich coraz więcej. Widać to choćby po lawinowym wzroście ataków phishingowych, wyłudzeniach informacji, wyciekach danych itd. Dlatego startujemy już teraz.

– tłumaczył szef Departamentu Cyberbezpieczeństwa KNF, pytany przez Gazetę Prawną.
Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

były trader jp morgan spędzi 8 miesięcy w więzieniu

Deutsche Bank może zarobić 1 mld USD na inwestycji w firmę żeglugową

Mark Spehn nie mógł dołączyć do miliardera Idana Ofera na przyjęciu z okazji pierwszej oferty ...
Czytaj dalej
kubańskie banki nie będą przyjmować dolarów w gotówce

Banki na Kubie przestaną przyjmować dolary w gotówce

Od 21 czerwca kubańskie banki przestaną przyjmować dolary w gotówce, z powodu embarga nałożonego przez ...
Czytaj dalej
ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (14.06): SEC aktualizuje zbiorczą listę ostrzeżeń

Investorcog - www.investorcog.com Irvine Mutual - www.irvinemutual.com JC Capital Markets - www.jccapitalmarkets.com Lane Capital Group - ...
Czytaj dalej
wysoki trybunał uk ukarał nielicencjonowanego dostawcę sygnałów cfd

Amerykańskie organy regulacyjne nakładają kolejne kary

Commodity Futures Trading Commission (CFTC) poinformowała, że Sąd Okręgowy dla Północnego Okręgu Illinois wydał decyzję ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę