menu

Strona Główna > Newsy > Kolejne sukcesy ukraińskiej cyberpolicji – rozbicie 2 scamów

Kolejne sukcesy ukraińskiej cyberpolicji – rozbicie 2 scamów


5 lutego, ukraińska cyberpolicja ogłosiła zlikwidowanie kotłowni w Czernichowie oraz fałszywej platformy inwestycyjnej, działającej z Kijowa. 

W stolicy Ukrainy zatrzymano 3 organizatorów scamu, wyłudzającego pieniądze pod pozorem inwestowania na giełdzie. Według cyberpolicji oszustwo zatrudniało 50 osób, które doprowadziły do strat wśród 500 obywateli kraju. Nie podano informacji czy zlikwidowana „giełda” okradała także osoby z zagranicy.

Przestępcy oferowali uzyskiwanie pasywnego dochodu po czym blokowali konto klienta, gdy tylko otrzymali od niego przelew. Podczas przeszukania w kijowskim biurze firmy skonfiskowano sprzęt komputerowy, nośniki danych, telefony komórkowe oraz dokumenty i zapisy stanowiące dowody w sprawie. Oskarżonym grozi kara do 12 lat więzienia oraz przepadek mienia.

Nagranie z akcji cyberpolicji

Czernichowska kotłownia

W ostatnich dniach, funkcjonariusze cyberpolicji zlikwidowali także call-center wyspecjalizowane w oszustwach bankowych. Zatrudnieni w kotłowni młodzi ludzie dzwonili do mieszkańców Ukrainy i innych państw (nie wymieniono których), podając się za pracowników instytucji finansowych. Swoje ofiary przekonywali, że ktoś ściąga im pieniądze z kart i wyciągali od nich wrażliwe dane, które pozwalały im ich okraść.

W przeszukanym centrum telefonicznym znaleziono dziesiątki laptopów i komputerów stacjonarnych, modemy 4G, telefony komórkowe, karty bankowe, karty SIM ukraińskich operatorów oraz scenariusze oszustw. Maksymalna kara, która grozi uczestnikom procederu to do 3 lat więzienia.

kotłownia rozbita przez cyberpolicję

Rozbita kotłownia – źródło: cyberpolice.gov.ua

Duże sukcesy ukraińskiej cyberpolicji

W zeszłym tygodniu odbyła się konferencja prasowa podsumowująca działania Departamentu Cyberpolicji w 2020 roku. Międzynarodowe operacje funkcjonariuszy doprowadziły w nim do rozbicia 10 hakerskich gangów, które wyrządziły szkody szacowane na 300 mln EUR. Ponadto zatrzymano 326 oszustów internetowych, którzy oszukali ponad 26 000 osób, zwracając ofiarom 190 milionów hrywien. Cyberpolicja uratowała także 47 dzieci i zatrzymała 13 osób tworzących pedofilskie nagrania. Dodatkowo stworzono bezpłatną linię pomocy. W ciągu 9 miesięcy jej funkcjonowania, operatorzy z cyberpolicji odebrali ponad 100 tys. telefonów od obywateli.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

szykuje się poważna podwyżka podatków od zysków kapitałowych w stanach zjednoczonych - joe biden

Joe Biden podwyższy podatki dla najbogatszych inwestorów do 39,6%?

Administracja Joe Bidena planuje podwyższyć podatki od zysków kapitałowych dla inwestorów o zarobkach przekraczających 1 ...
Czytaj dalej
broker plus500 publikuje wyniki finansowe

Plus500 przejmuje Cunningham Commodities

Plus500, jeden z czołowych brokerów Forex/CFD, wchodzi na rynek opcji i kontraktów futures w Stanach ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA aresztuje szefów Great Private Equity. Inwestorzy stracili 51 mln PLN

Funkcjonariusze CBA zatrzymali w zeszłym tygodniu 4 osoby z kierownictwa spółki Great Private Equity (GPE) ...
Czytaj dalej
finra usa

FINRA nakłada zakaz działalności na byłego analityka Goldman Sachs

Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) zakazała byłemu analitykowi Goldman Sachs, Brianowi Maguire, pozyskiwania poufnych informacji ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę