menu

Strona Główna > Newsy > Kolejne sukcesy ukraińskiej cyberpolicji – rozbicie 2 scamów

Kolejne sukcesy ukraińskiej cyberpolicji – rozbicie 2 scamów


5 lutego, ukraińska cyberpolicja ogłosiła zlikwidowanie kotłowni w Czernichowie oraz fałszywej platformy inwestycyjnej, działającej z Kijowa. 

W stolicy Ukrainy zatrzymano 3 organizatorów scamu, wyłudzającego pieniądze pod pozorem inwestowania na giełdzie. Według cyberpolicji oszustwo zatrudniało 50 osób, które doprowadziły do strat wśród 500 obywateli kraju. Nie podano informacji czy zlikwidowana „giełda” okradała także osoby z zagranicy.

Przestępcy oferowali uzyskiwanie pasywnego dochodu po czym blokowali konto klienta, gdy tylko otrzymali od niego przelew. Podczas przeszukania w kijowskim biurze firmy skonfiskowano sprzęt komputerowy, nośniki danych, telefony komórkowe oraz dokumenty i zapisy stanowiące dowody w sprawie. Oskarżonym grozi kara do 12 lat więzienia oraz przepadek mienia.

Nagranie z akcji cyberpolicji

Czernichowska kotłownia

W ostatnich dniach, funkcjonariusze cyberpolicji zlikwidowali także call-center wyspecjalizowane w oszustwach bankowych. Zatrudnieni w kotłowni młodzi ludzie dzwonili do mieszkańców Ukrainy i innych państw (nie wymieniono których), podając się za pracowników instytucji finansowych. Swoje ofiary przekonywali, że ktoś ściąga im pieniądze z kart i wyciągali od nich wrażliwe dane, które pozwalały im ich okraść.

W przeszukanym centrum telefonicznym znaleziono dziesiątki laptopów i komputerów stacjonarnych, modemy 4G, telefony komórkowe, karty bankowe, karty SIM ukraińskich operatorów oraz scenariusze oszustw. Maksymalna kara, która grozi uczestnikom procederu to do 3 lat więzienia.

kotłownia rozbita przez cyberpolicję

Rozbita kotłownia – źródło: cyberpolice.gov.ua

Duże sukcesy ukraińskiej cyberpolicji

W zeszłym tygodniu odbyła się konferencja prasowa podsumowująca działania Departamentu Cyberpolicji w 2020 roku. Międzynarodowe operacje funkcjonariuszy doprowadziły w nim do rozbicia 10 hakerskich gangów, które wyrządziły szkody szacowane na 300 mln EUR. Ponadto zatrzymano 326 oszustów internetowych, którzy oszukali ponad 26 000 osób, zwracając ofiarom 190 milionów hrywien. Cyberpolicja uratowała także 47 dzieci i zatrzymała 13 osób tworzących pedofilskie nagrania. Dodatkowo stworzono bezpłatną linię pomocy. W ciągu 9 miesięcy jej funkcjonowania, operatorzy z cyberpolicji odebrali ponad 100 tys. telefonów od obywateli.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

tradingview osiąga kapitalizację rzędu 3 mld

Platforma TradingView pozyskała finansowanie w wysokości 298 mln USD

Spółka TradingView, jedna z najpopularniejszych na świecie platform do tworzenia wykresów dla inwestorów i traderów, ...
Czytaj dalej
etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro (UK) ze wzrostem przychodów o 717% w 2020 roku

Spółka eToro (UK) Limited, brytyjski oddział globalnej grupy, ujawniła swoje dane finansowe za rok fiskalny ...
Czytaj dalej
Atak hakerski na ASIC

ASIC bierze na cel 300-osobową grupę pump and dump

Na kanale ASX Pump Organization w serwisie Telegram pojawiło się ostrzeżenie od Australijskiej Komisji Papierów ...
Czytaj dalej
giełda w bukareszcie z rekordową wartością transakcji

Zaskakująca aktywność traderów detalicznych w Korei Południowej

Ostatni miesiąc letnich wakacji przyniósł kontynuację kluczowych trendów w branży FX. Jak pokazują najnowsze dane ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę