menu

Strona Główna > Newsy > Kolejny rekord inflacji w Polsce

Kolejny rekord inflacji w Polsce


Główny Urząd Statystyczny przedstawił we wtorek dane o poziomie inflacji w listopadzie. Wskaźnik ponownie przekroczył oczekiwania ekspertów i wyniósł 7,7% w ujęciu rocznym. Zdaniem specjalistów to jednak nie koniec wzrostu cen.

Szczyt inflacji zapowiadany jest na początek przyszłego roku i według ekonomistów może wynieść nawet 9% w ujęciu rocznym. Skokowy wzrost cen w ostatnim czasie spowodował w listopadzie reakcję Rady Polityki Pieniężnej, która po długim czasie podniosła stopy procentowe. Oczekiwania rynkowe zakładają jednak kolejne podwyżki stóp w najbliższej przyszłości, być może już w grudniu.

Działania RPP uznano za spóźnione, ponieważ ich efekty powinny być widoczne dopiero po kilku miesiącach. Obecnie ceny, zarówno w przemyśle, rolnictwie, jak i budownictwie, znacząco wzrosły. Ceny produkcji przemysłowej wzrosły rok do roku w październiku o 11,8% (najwyższy wzrost od października 1997), ceny skupu produktów rolnych aż o 15,6%, a ceny materiałów budowlano-montażowych o 5,5%.

Rząd wprowadza tarczę antyinflacyjną

Po początkowym bagatelizowaniu problemu polskie władze w końcu postanowiły zająć się inflacją. Odpowiedzią rządu Mateusza Morawieckiego ma być tarcza antyinflacyjna, która będzie stanowić dla budżetu państwa koszt około 10 mld zł. W ramach tarczy przewidziano m.in. obniżki akcyzy i niektórych opłat nakładanych na paliwa i energię.

Podstawę tarczy ma jednak stanowić specjalny dodatek osłonowy, który w formie gotówki trafi bezpośrednio do najbardziej potrzebujących gospodarstw domowych. Niektóre gospodarstwa otrzymają nawet 1150 zł, jednak wysokość świadczenia jest uzależniona od dochodów. Zdaniem specjalistów jednak takie działania w połączeniu ze wzrostem płacy minimalnej i zmian podatkowych zaplanowanych w Polskim Ładzie mogą przyczynić się do dalszego wzrostu cen w przyszłym roku.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę