menu

Strona Główna > Newsy > Kolejny rekord inflacji w Polsce

Kolejny rekord inflacji w Polsce


Główny Urząd Statystyczny przedstawił we wtorek dane o poziomie inflacji w listopadzie. Wskaźnik ponownie przekroczył oczekiwania ekspertów i wyniósł 7,7% w ujęciu rocznym. Zdaniem specjalistów to jednak nie koniec wzrostu cen.

Szczyt inflacji zapowiadany jest na początek przyszłego roku i według ekonomistów może wynieść nawet 9% w ujęciu rocznym. Skokowy wzrost cen w ostatnim czasie spowodował w listopadzie reakcję Rady Polityki Pieniężnej, która po długim czasie podniosła stopy procentowe. Oczekiwania rynkowe zakładają jednak kolejne podwyżki stóp w najbliższej przyszłości, być może już w grudniu.

Działania RPP uznano za spóźnione, ponieważ ich efekty powinny być widoczne dopiero po kilku miesiącach. Obecnie ceny, zarówno w przemyśle, rolnictwie, jak i budownictwie, znacząco wzrosły. Ceny produkcji przemysłowej wzrosły rok do roku w październiku o 11,8% (najwyższy wzrost od października 1997), ceny skupu produktów rolnych aż o 15,6%, a ceny materiałów budowlano-montażowych o 5,5%.

Rząd wprowadza tarczę antyinflacyjną

Po początkowym bagatelizowaniu problemu polskie władze w końcu postanowiły zająć się inflacją. Odpowiedzią rządu Mateusza Morawieckiego ma być tarcza antyinflacyjna, która będzie stanowić dla budżetu państwa koszt około 10 mld zł. W ramach tarczy przewidziano m.in. obniżki akcyzy i niektórych opłat nakładanych na paliwa i energię.

Podstawę tarczy ma jednak stanowić specjalny dodatek osłonowy, który w formie gotówki trafi bezpośrednio do najbardziej potrzebujących gospodarstw domowych. Niektóre gospodarstwa otrzymają nawet 1150 zł, jednak wysokość świadczenia jest uzależniona od dochodów. Zdaniem specjalistów jednak takie działania w połączeniu ze wzrostem płacy minimalnej i zmian podatkowych zaplanowanych w Polskim Ładzie mogą przyczynić się do dalszego wzrostu cen w przyszłym roku.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

swissquote broker z dobrymi zyskami

Swissquote otrzymuje licencję CySEC

Szwajcarski broker Swissquote uzyskał nową licencję operacyjną od regulatora rynku finansowego na Cyprze, Cypryjskiej Komisji ...
Czytaj dalej
Saxo Bank nie będzie świadczyć usług klientom z Rosji i Białorusi

Saxo Bank oferuje przedłużone terminy ważności opcji walutowych

Spółka Saxo Bank poinformowała o wprowadzeniu przedłużonych terminów wygaśnięcia opcji walutowych. Firma ponownie otworzyła ofertę ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

„Matka wszystkich kryzysów”. MakroPrzegląd #1/4 Grudzień

Nouriel Roubini był jednym z tych, którzy ostrzegali świat przed kryzysem 2008 roku. 64-letni profesor ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA zatrzymało kolejne osoby w sprawie piramidy finansowej

Zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował, że ostatnich dniach zatrzymano kolejne osoby związane z firmą ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę