Krach ropy z perspektywy klienta Interactive Brokers – $9 mln straty
Bloomberg przedstawił historię Syeda Shaha, który podczas krachu na rynku ropy, miał stracić 9 mln USD. Głównym winnym okazała się awaria systemów Interactive Brokers. Dom maklerski uznał swój błąd i obiecał spłacić tradera, jednak sama sytuacja może skłonić do refleksji.
Był 20 kwietnia 2020 roku. Mieszkający na przedmieściach Toronto, 30-letni trader Syed Shah rozpoczął dzień z 77 000 USD na swoim koncie. Pomimo że w handlu koncentrował się do tej pory na Forexie i akcjach, zdecydował wykorzystać obserwowane od rana przeceny na ropie. Nie wiedział jednak, że Interactive Brokers nie pokazuje mu całej prawy. Broker tłumaczy to błędem, a cała historia sprowadza się do tego, że na jego platformie nie było widać, że cena surowca spadła poniżej zera.
Syed Shah kupił 212 kontraktów futures na ropę WTI myśląc, że koszt jednego z nich to 1 cent. W rzeczywistości kupił je w cenie -3,70 USD za sztukę i nie widział jak notowania spadają do – 37,63 USD za baryłkę. Platforma nie pokazała mu ani jednej informacji na temat tego, że cena ropy West Teksas spadła poniżej 1 centa. O 24:00 broker przesłał mu rachunek na 9 mln USD. Poza błędami z niewyświetlaniem ujemnych cen, awaria wywołana krachem ropy, dotknęła także system naliczania prowizji i opłat. Shah nie mógł spać przez 3 noce.
Trader z Kanady nie jest jednak jedynym opisanym przypadkiem niezadowolonego klienta Interactive Brokers. Mieszkającego pod Frankfurtem Manfreda Kollera spotkała identyczna historia, z tą różnicą, że po zakupie kontraktów na oil WTI, około 2 po południu, jego kanał cenowy stał się czarny. Nie było widać zleceń ani wartości kontraktów, a sama platforma oraz konto nie wskazywały na żadne problemy. Powiadomienie od domu maklerskiego informowało, że jest mu winien 110 000 USD.
Interactive Brokers zapewniło, że pokryje straty klientów wywołane awarią oraz rozliczaniem kontraktów po ujemnych cenach. Z raportu kwartalnego opublikowanego przez dom maklerski, wynika że krach na rynku ropy WTI kosztował go 104 mln USD.