menu

Strona Główna > Newsy > Kraje G7 uzgodniły podatek dla gigantów technologicznych

Kraje G7 uzgodniły podatek dla gigantów technologicznych


Kraje z grupy G7 osiągnęły porozumienie ws. globalnego podatku od wielkich korporacji IT. Jego stawka została określona jako minimum 15%.

Ministrowie finansów z państw grupy G7, poparli pomysł wprowadzenia cyfrowego podatku dla korporacji Big Tech. Spółki takie jak Apple, Google, Amazon czy Facebook unikają wysokich opłat, odprowadzając składki jedynie w miejscu rejestracji. Tymi są zaś najczęściej raje podatkowe, lub państwa, które celowo obniżają progi aby przyciągnąć do siebie wielkie firmy.

W efekcie globalne spółki technologiczne nie płacą podatków w miejscu uzyskania dochodu, tylko tam gdzie jest to dla nich najwygodniejsze. Dobry przykład takich działań stanowi Uber. Wyrównanie stawki może przyczynić się do tego, że firmy Big Tech zrezygnują z szukania najtańszych lokalizacji i będą rozwijać biznes w nowych miejscach. Będzie to szansa dla państw, które nie mogły do tej pory konkurować z jurysdykcjami o niższych podatkach.

Ministrowie finansów G7 osiągnęli historyczne porozumienie w sprawie reformy światowego systemu podatkowego, aby dostosować go do globalnej ery cyfrowej” – podsumował Rishi Sunak, brytyjski minister finansów.

Niemiecki minister finansów Olaf Scholz określił porozumienie jako rewolucję podatkową.

To bardzo dobra wiadomość dla uczciwości i solidarności podatkowej oraz zła wiadomość dla rajów podatkowych na całym świecie – skomentował dla DPA.

Od G7 do G20

G7 (pierwotnie G8) to założone w 1975 roku nieformalne forum skupiające przywódców wielkich światowych gospodarek. W jego skład wchodzą Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Japonia, Niemcy, Francja i Włochy.

Po zyskaniu akceptacji na forum G7, propozycja cyfrowego podatku dla Big Tech, pojawi się także na spotkaniu grupy G20, które odbędzie się w lipcu w Wenecji. Wszystko wskazuje na to, że nie spotka tam żadnych przeciwników i zyska poparcie kolejnych państw.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

trader of the month tickmill

Tickmill: trader sierpnia ze skutecznością 80%

Nowym traderem miesiąca w konkursie Tickmill został Ahmed, który wykazał się w sierpniu imponującą skutecznością na poziomie ...
Czytaj dalej
etoro nawiązuje współpracę z arsenalem - źródło: arsenal

eToro nawiązuje współpracę z Arsenalem

Izraelski broker eToro poinformował o nawiązaniu współpracy z angielskim klubem piłkarskim Arsenal Londyn. To jeden ...
Czytaj dalej
broker capital.com informuje o dużym wzroście liczby nowych użytkowników w 1 kwartale 2021

Capital.com wprowadza wpłaty i wypłaty poprzez PayPal

Capital.com, jedna z najszybciej rozwijających się platform handlowych i inwestycyjnych w Europie, ogłosiła, że wprowadziła ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed: rynki przygotowane na zmianę polityki monetarnej

Kilka miesięcy temu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że zdaniem banku centralnego w gospodarce ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę