menu

Strona Główna > Newsy > Kraje G7 uzgodniły podatek dla gigantów technologicznych

Kraje G7 uzgodniły podatek dla gigantów technologicznych


Kraje z grupy G7 osiągnęły porozumienie ws. globalnego podatku od wielkich korporacji IT. Jego stawka została określona jako minimum 15%.

Ministrowie finansów z państw grupy G7, poparli pomysł wprowadzenia cyfrowego podatku dla korporacji Big Tech. Spółki takie jak Apple, Google, Amazon czy Facebook unikają wysokich opłat, odprowadzając składki jedynie w miejscu rejestracji. Tymi są zaś najczęściej raje podatkowe, lub państwa, które celowo obniżają progi aby przyciągnąć do siebie wielkie firmy.

W efekcie globalne spółki technologiczne nie płacą podatków w miejscu uzyskania dochodu, tylko tam gdzie jest to dla nich najwygodniejsze. Dobry przykład takich działań stanowi Uber. Wyrównanie stawki może przyczynić się do tego, że firmy Big Tech zrezygnują z szukania najtańszych lokalizacji i będą rozwijać biznes w nowych miejscach. Będzie to szansa dla państw, które nie mogły do tej pory konkurować z jurysdykcjami o niższych podatkach.

Ministrowie finansów G7 osiągnęli historyczne porozumienie w sprawie reformy światowego systemu podatkowego, aby dostosować go do globalnej ery cyfrowej” – podsumował Rishi Sunak, brytyjski minister finansów.

Niemiecki minister finansów Olaf Scholz określił porozumienie jako rewolucję podatkową.

To bardzo dobra wiadomość dla uczciwości i solidarności podatkowej oraz zła wiadomość dla rajów podatkowych na całym świecie – skomentował dla DPA.

Od G7 do G20

G7 (pierwotnie G8) to założone w 1975 roku nieformalne forum skupiające przywódców wielkich światowych gospodarek. W jego skład wchodzą Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Japonia, Niemcy, Francja i Włochy.

Po zyskaniu akceptacji na forum G7, propozycja cyfrowego podatku dla Big Tech, pojawi się także na spotkaniu grupy G20, które odbędzie się w lipcu w Wenecji. Wszystko wskazuje na to, że nie spotka tam żadnych przeciwników i zyska poparcie kolejnych państw.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
gospodarka wielkiej brytanii rośnie

Inflacja w Wielkiej Brytanii spada poniżej 10%

Inflacja w Wielkiej Brytanii w kwietniu 2023 roku wyniosła 8,7 procent, spadając mniej niż przewidywano ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę