menu

Strona Główna > Newsy > Kryptowalutowi oszuści aresztowani w akcji Europolu. Zatrzymania w 4 krajach

Kryptowalutowi oszuści aresztowani w akcji Europolu. Zatrzymania w 4 krajach


Policja w kilku krajach Europy w ramach skoordynowanej akcji zamknęła szereg centrów kontrolowanych przez zorganizowane grupy przestępcze zaangażowane w oszustwo inwestycyjne na kryptowalutach. Policyjna akcja odbyła się w tym tygodniu i była kulminacją międzynarodowego dochodzenia rozpoczętego w czerwcu 2022 r. na wniosek Niemiec.

Policja i prokuratorzy w Serbii, Bułgarii, na Cyprze i w Niemczech, kierowani przez Europol i Eurojust, ustalili, że osoby pracujące w tych centrach telefonicznych oszukują ofiary i nakłaniają je, aby inwestowały duże sumy pieniędzy w nieuczciwe systemy kryptowalutowe. Takie oszustwa nie są nowe i są znane jako „rzeźnia świń” (pig butchering).

Podejrzani wykorzystywali reklamy w mediach społecznościowych, aby zwabić ofiary na strony internetowe obsługiwane przez przestępców, które oferowały pozornie wyjątkowe możliwości inwestycyjne w kryptowaluty – poinformował Europol.

Liczba ofiar może być znacznie większa

Ofiary, głównie z Niemiec, najpierw inwestowały niewielkie sumy pieniędzy i osiągały rzekomy zysk, który zachęcał je do inwestowania kolejnych, większych kwot. Szacuje się, że ofiary z Niemiec straciły ok. 2 mln EUR, ale w toku śledztwa ustalono również, że poszkodowani przez oszustów pochodzili także ze Szwajcarii, Australii i Kanady. To tylko te przypadki, w których ofiary zgłosiły oszustwo. Zdaniem śledczych liczba niezgłoszonych przypadków jest prawdopodobnie znacznie większa.

Oznaczałoby to, że nielegalne zyski osiągane przez grupy przestępcze, posiadające co najmniej cztery call center w Europie Wschodniej, mogą sięgać setek milionów euro – napisano w komunikacie Europolu.

Europol poinformował, że 11 stycznia policja aresztowała 15 podejrzanych, 14 w Serbii i jedną osobę w Niemczech, a przeszukania przeprowadzono w 22 miejscach w Bułgarii, na Cyprze i w Serbii. Przesłuchano łącznie 261 osób (214 w Serbii), a część z nich usłyszy zarzuty.

Policja w przeszukiwanych miejscach zabezpieczyła również sprzęt elektroniczny, nośniki danych i dokumenty, 50 000 EUR w gotówce, 3 pojazdy, a także 3 portfele sprzętowe zawierające około 1 mln USD w kryptowalutach.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę