menu

Strona Główna > Newsy > Kryzys energetyczny w Europie: Bankrutują kolejne firmy z sektora

Kryzys energetyczny w Europie: Bankrutują kolejne firmy z sektora


Każdego dnia koszty energii osiągają nowe rekordy. Narastają przy tym obciążenia finansowe w różnych branżach. Skutkiem nieustannego wzrostu cen energii w Europie jest zmuszenie gigantów przemysłowych do znacznego ograniczania produkcji.

Ceny energii w Europie zyskały nowy rekord. Kryzys energetyczny roku 2021 jest tak dotkliwy, że ceny gazu wzrosły blisko ośmiokrotnie. Jednocześnie prawie pięciokrotnie wzrosły koszty energii.  Szefowa badań na Europę i Amerykę w Standard Chartered stwierdziła, że:

Wyższe ceny gazu, zarówno dla gospodarstw domowych, jak i dla przedsiębiorstw, będą przeszkodą dla działalności. Ten ostatni wzrost cen gazu jest wyraźnie negatywnym zjawiskiem dla perspektyw wszystkich europejskich gospodarek, w tym również Wielkiej Brytanii.

Skutki kryzysu

Od czasu wybuchu październikowego kryzysu energetycznego upadła kolejna firma energetyczna – Naked Energy. O bankructwie poinformował Holenderski Urząd do spraw Konsumentów i Rynku. Naked Energy to szóste holenderskie przedsiębiorstwo, które  upadło z powodu gwałtownego wzrostu cen energii.

Francja także stoi w obliczu zimowego załamania podaży. Wiodąca huta metalu w Europie, Aluminium Dunkerque Industries France w ciągu ostatnich dwóch tygodni znacznie ograniczyła produkcję. Powodem są wysokie ceny energii.

W zeszłym tygodniu Electricite de France oświadczył, że zatrzyma cztery reaktory. Reaktory te odpowiadają za 10% krajowej mocy jądrowej. Na początku 2022 roku blisko 30% francuskiej mocy jądrowej zostanie wyłączone. W ten sposób zwiększy się zależność państwa od węgla, gazu i ropy.

Azomures, czyli największy rumuński producent nawozów tymczasowo wstrzymał swoją działalność. Zakłady zaczęły być zamykane, ponieważ rolników i tak nie byłoby stać na tak wysokie ceny.

Reakcja na kryzys

Mario Draghi, premier Włoch podkreślił konieczność podjęcia pilnych działań ze względu na wzrost cen energii. Stwierdził, że:

Komisja UE pracuje, ale musimy pracować również na szczeblu krajowym i wspierać rodziny i firmy.

Z wszystkich 27 członków UE, 20 podjęło działania zmierzające do złagodzenia skutków podwyżki cen energii.

Autor: Anna Sutowicz

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
tms

Najnowsze wiadomości:

CBŚP

CBŚP wkracza do siedziby Cinkciarz.pl: śledztwo prokuratury trwa

Centralne Biuro Śledcze Policji oraz policjanci z wydziału cyberprzestępczości weszli do siedziby Cinkciarz.pl w Zielonej ...
Liczba aktywnych traderów FX/CFD w Niemczech wzrosła o 58%

Rewolucja podatkowa w Niemczech: ulga dla inwestorów CFD?

Jak podaje portal fxnewsgroup.com powołując się na własne źródła, niemiecki rząd ogłosił plan zniesienia kontrowersyjnego ...
xtb investing masterclass

Bezpłatna konferencja XTB: sztuczna inteligencja, geopolityka i trendy inwestycyjne na 2025

Rewolucja sztucznej inteligencji, rosnące napięcia geopolityczne oraz nadchodzące wybory prezydenckie w USA znacząco wpływają na ...
wysoki trybunał uk ukarał nielicencjonowanego dostawcę sygnałów cfd

Cinkciarz.pl pozywa już 9 banków na łączną kwotę 6,5 mld zł

Internetowy kantor Cinkciarz.pl ogłosił włąśnie zamiar złożenia kolejnego pozwu przeciwko PKO BP, domagając się odszkodowania ...
Przewiń na górę