menu

Strona Główna > Newsy > Kryzys energetyczny w Europie: Bankrutują kolejne firmy z sektora

Kryzys energetyczny w Europie: Bankrutują kolejne firmy z sektora


Każdego dnia koszty energii osiągają nowe rekordy. Narastają przy tym obciążenia finansowe w różnych branżach. Skutkiem nieustannego wzrostu cen energii w Europie jest zmuszenie gigantów przemysłowych do znacznego ograniczania produkcji.

Ceny energii w Europie zyskały nowy rekord. Kryzys energetyczny roku 2021 jest tak dotkliwy, że ceny gazu wzrosły blisko ośmiokrotnie. Jednocześnie prawie pięciokrotnie wzrosły koszty energii.  Szefowa badań na Europę i Amerykę w Standard Chartered stwierdziła, że:

Wyższe ceny gazu, zarówno dla gospodarstw domowych, jak i dla przedsiębiorstw, będą przeszkodą dla działalności. Ten ostatni wzrost cen gazu jest wyraźnie negatywnym zjawiskiem dla perspektyw wszystkich europejskich gospodarek, w tym również Wielkiej Brytanii.

Skutki kryzysu

Od czasu wybuchu październikowego kryzysu energetycznego upadła kolejna firma energetyczna – Naked Energy. O bankructwie poinformował Holenderski Urząd do spraw Konsumentów i Rynku. Naked Energy to szóste holenderskie przedsiębiorstwo, które  upadło z powodu gwałtownego wzrostu cen energii.

Francja także stoi w obliczu zimowego załamania podaży. Wiodąca huta metalu w Europie, Aluminium Dunkerque Industries France w ciągu ostatnich dwóch tygodni znacznie ograniczyła produkcję. Powodem są wysokie ceny energii.

W zeszłym tygodniu Electricite de France oświadczył, że zatrzyma cztery reaktory. Reaktory te odpowiadają za 10% krajowej mocy jądrowej. Na początku 2022 roku blisko 30% francuskiej mocy jądrowej zostanie wyłączone. W ten sposób zwiększy się zależność państwa od węgla, gazu i ropy.

Azomures, czyli największy rumuński producent nawozów tymczasowo wstrzymał swoją działalność. Zakłady zaczęły być zamykane, ponieważ rolników i tak nie byłoby stać na tak wysokie ceny.

Reakcja na kryzys

Mario Draghi, premier Włoch podkreślił konieczność podjęcia pilnych działań ze względu na wzrost cen energii. Stwierdził, że:

Komisja UE pracuje, ale musimy pracować również na szczeblu krajowym i wspierać rodziny i firmy.

Z wszystkich 27 członków UE, 20 podjęło działania zmierzające do złagodzenia skutków podwyżki cen energii.

Autor: Anna Sutowicz

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro podsumowuje wyniki spółek za IV kwartał

Spółka eToro przedstawiła podsumowanie wyników spółek za IV kwartał. Autorem analizy jest Paweł Majtkowski, analityk ...
Czytaj dalej
Nieruchomosci usa

USA – pozytywne dane z rynku nieruchomości!

Mamy świeże dane na temat pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych na terenie Stanów Zjednoczonych. To ...
Czytaj dalej
Wielka Brytania UK CPI

Wielka Brytania – CPI 5.4% vs konsensus: 5.2%

Główny urząd statystyczny Wielkiej Brytanii opublikował świeże dane na temat wartości Consumer Price Index, powszechnie ...
Czytaj dalej
chińska prowincja przetestuje politykę wspólnego dobrobytu czyli redystrybucję dochodów

Chiny z 8,1% wzrostem gospodarczym w 2021 roku

Gospodarka Chin odbiła się w 2021 roku, odnotowując najlepszy wzrost od dekady, w czym pomógł ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę