menu

Strona Główna > Newsy > Kryzys energetyczny w Europie: Bankrutują kolejne firmy z sektora

Kryzys energetyczny w Europie: Bankrutują kolejne firmy z sektora


Każdego dnia koszty energii osiągają nowe rekordy. Narastają przy tym obciążenia finansowe w różnych branżach. Skutkiem nieustannego wzrostu cen energii w Europie jest zmuszenie gigantów przemysłowych do znacznego ograniczania produkcji.

Ceny energii w Europie zyskały nowy rekord. Kryzys energetyczny roku 2021 jest tak dotkliwy, że ceny gazu wzrosły blisko ośmiokrotnie. Jednocześnie prawie pięciokrotnie wzrosły koszty energii.  Szefowa badań na Europę i Amerykę w Standard Chartered stwierdziła, że:

Wyższe ceny gazu, zarówno dla gospodarstw domowych, jak i dla przedsiębiorstw, będą przeszkodą dla działalności. Ten ostatni wzrost cen gazu jest wyraźnie negatywnym zjawiskiem dla perspektyw wszystkich europejskich gospodarek, w tym również Wielkiej Brytanii.

Skutki kryzysu

Od czasu wybuchu październikowego kryzysu energetycznego upadła kolejna firma energetyczna – Naked Energy. O bankructwie poinformował Holenderski Urząd do spraw Konsumentów i Rynku. Naked Energy to szóste holenderskie przedsiębiorstwo, które  upadło z powodu gwałtownego wzrostu cen energii.

Francja także stoi w obliczu zimowego załamania podaży. Wiodąca huta metalu w Europie, Aluminium Dunkerque Industries France w ciągu ostatnich dwóch tygodni znacznie ograniczyła produkcję. Powodem są wysokie ceny energii.

W zeszłym tygodniu Electricite de France oświadczył, że zatrzyma cztery reaktory. Reaktory te odpowiadają za 10% krajowej mocy jądrowej. Na początku 2022 roku blisko 30% francuskiej mocy jądrowej zostanie wyłączone. W ten sposób zwiększy się zależność państwa od węgla, gazu i ropy.

Azomures, czyli największy rumuński producent nawozów tymczasowo wstrzymał swoją działalność. Zakłady zaczęły być zamykane, ponieważ rolników i tak nie byłoby stać na tak wysokie ceny.

Reakcja na kryzys

Mario Draghi, premier Włoch podkreślił konieczność podjęcia pilnych działań ze względu na wzrost cen energii. Stwierdził, że:

Komisja UE pracuje, ale musimy pracować również na szczeblu krajowym i wspierać rodziny i firmy.

Z wszystkich 27 członków UE, 20 podjęło działania zmierzające do złagodzenia skutków podwyżki cen energii.

Autor: Anna Sutowicz

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę