menu

Strona Główna > Newsy > Deutsche Bank zapłaci 40 mln $ grzywny za manipulację w systemie routingu zleceń

Deutsche Bank zapłaci 40 mln $ grzywny za manipulację w systemie routingu zleceń


Prokurator Generalny Stanu Nowy Jork ogłosił w piątek 16 grudnia, że Deutsche Bank (DB) ma zapłacić 37 mln $ kary Stanowi Nowy Jork oraz SEC (Securities and Exchange Commision), jak również 3,25 mln $ kary dla FINRA (Financial Industry Regulatory Authority) w wyniku zawartego porozumienia na mocy którego DB ujawnił szczegółowe informacje dotyczące manipulowania ceną srebra oraz niezgodności w swoim systemie routingu zleceń „SuperX+”.

Deutsche Bank jest drugim co do wielkości bankiem będącym brokerem FX na rynku międzybankowym, posiadającym w roku 2015 14,54% udziału w transakcjach na tym rynku. W prowadzonym śledztwie w sprawie manipulacji na rynku cenami srebra DB zgodził się wyjawić pełne informacje na temat stosowanej przez niego praktyki zaniżania cen srebra. Dodatkowo ujawnił informacje na temat swojego systemu routingu zamówień, który przez ponad 2 lata nie działał tak jak powinien.

W prowadzonym śledztwie przez Stan Nowy Jork oraz U.S. Securities and Exchange Commission DB ujawnił, że przez dwa lata (od stycznia 2012 do lutego 2014) wprowadzał w błąd swoich klientów za pomocą fałszywych komunikatów marketingowych dotyczących ich systemu routingu zleceń SuperX+ i stosowanej w nim technologii „Dark Pool Ranking Model”. System routingu przekierowuje zlecenia klientów na różne dostępne rynki, w tym również na rynki Dark Pools („ciemne księgi – mikro rynki ukrywające zlecenia klientów przed rynkiem”). Deutsche Bank reklamował swój produkt DPRM jako narzędzie sprawdzające i oceniające rynki dark pools na podstawie ich jakości i płynności, a następnie układające na tej podstawie ranking najlepszych aktualnie rynków. Następnie system odsyłał zlecenia klientów właśnie do najlepiej ocenionych przez system rynków, gwarantując klientom najlepsze warunki transakcji.

W rzeczywistości sytuacja wyglądała następująco:

  • Od stycznia 2012 roku do lutego 2013 roku DB używał rankingu ułożonego w grudniu 2011 roku.
  • 19 lutego 2013 roku DB próbował zaktualizować ranking po raz pierwszy, jednak udało mu się to zrobić jedynie dla niektórych rynków obecnych w zestawieniu.
  • Zaraz po tym wydarzeniu mechanizm DPRM znów przestał działać, a bank nie zareagowało aż do lutego 2014 roku.

Co ciekawe w lutym 2013 roku, gdy DB próbował zaktualizować ranking ciemnych książek ich własny rynek trafił na koniec rankingu, przez co nie otrzymywał zbyt wiele zleceń. Podejrzewając, że był to błąd obliczeniowy ich narzędzia, bank postanowił zmienić ranking ręcznie, przesuwając własny dark pool na początek kolejki. Późniejsze dechodzenie prokuratorskie potwierdziło jednak, że pozycja w rankingu wynikała z błędów obliczeniowych DPRM.

Przez cały okres trwania usterki bank nie poinformował swoich klientów o zaistniałym problemie. Od 1 stycznia 2012 do 28 lutego 2014 SuperX+ obsłużył 1,39 miliarda transakcji reprezantujących w przybliżeniu 1,78 bilionów akcji.

Porozumienie pomiędzy stronami możemy znaleźć porozumienie. Warto dodać że całe dochodzenie jest powiązane z manipulowaniem cenami srebra przez największe banki (m.in. DB, UBS, HSBC). W chwili obecnej śledztwo dotyczy aż 8 banków. Tutaj możemy znaleźć m.in. rozmowy traderów pracujących dla banków, którzy umawiali się na zbijanie cen srebra.

Więcej informacji: http://financefeeds.com/breaking-worlds-second-largest-fx-interbank-dealer-deutsche-bank-ordered-pay-37-million-fine-dark-pool-order-routing/

Autor: Katarzyna

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

tygodniowy przegląd newsów FX/Krypto

ForexRev: przegląd tygodnia (11.01 – 17.01)

Wiele osób coś straciło. Australijczycy 61,6 mln dolarów, białoruscy traderzy obowiązek podatkowy, a 7 oszustów ...
Czytaj dalej
Amerykańskie SEC przyznało w tym roku 88 milionów dolarów nagrody

Kolejna piramida finansowa w USA, straty: 75 mln USD

Firma Todays Growth Consultant, znana także jako Income Store, wyłudziła pieniądze od co najmniej 500 ...
Czytaj dalej
FCA wprowadza obowiązek ochrony przed ujemnym saldem

FCA spodziewa się spadku zysków brokerów CFD

Brytyjska Financial Conduct Authority (FCA) opublikowała analizę, w której ocenia wpływ ograniczeń prawnych w zakresie ...
Czytaj dalej
FCA ostrzeżenie

FCA ostrzega przed A.B.Capitals i Any1Profits

Brytyjskie Financial Conduct Authority wydało ostrzeżenia przed dwiema nielicencjonowanymi platformami tradingowymi. A.B.Capitals oraz Any1Profits nie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę