menu

Deutsche Bank zapłaci 40 mln $ grzywny za manipulację w systemie routingu zleceń


Prokurator Generalny Stanu Nowy Jork ogłosił w piątek 16 grudnia, że Deutsche Bank (DB) ma zapłacić 37 mln $ kary Stanowi Nowy Jork oraz SEC (Securities and Exchange Commision), jak również 3,25 mln $ kary dla FINRA (Financial Industry Regulatory Authority) w wyniku zawartego porozumienia na mocy którego DB ujawnił szczegółowe informacje dotyczące manipulowania ceną srebra oraz niezgodności w swoim systemie routingu zleceń „SuperX+”.

Deutsche Bank jest drugim co do wielkości bankiem będącym brokerem FX na rynku międzybankowym, posiadającym w roku 2015 14,54% udziału w transakcjach na tym rynku. W prowadzonym śledztwie w sprawie manipulacji na rynku cenami srebra DB zgodził się wyjawić pełne informacje na temat stosowanej przez niego praktyki zaniżania cen srebra. Dodatkowo ujawnił informacje na temat swojego systemu routingu zamówień, który przez ponad 2 lata nie działał tak jak powinien.

W prowadzonym śledztwie przez Stan Nowy Jork oraz U.S. Securities and Exchange Commission DB ujawnił, że przez dwa lata (od stycznia 2012 do lutego 2014) wprowadzał w błąd swoich klientów za pomocą fałszywych komunikatów marketingowych dotyczących ich systemu routingu zleceń SuperX+ i stosowanej w nim technologii „Dark Pool Ranking Model”. System routingu przekierowuje zlecenia klientów na różne dostępne rynki, w tym również na rynki Dark Pools („ciemne księgi – mikro rynki ukrywające zlecenia klientów przed rynkiem”). Deutsche Bank reklamował swój produkt DPRM jako narzędzie sprawdzające i oceniające rynki dark pools na podstawie ich jakości i płynności, a następnie układające na tej podstawie ranking najlepszych aktualnie rynków. Następnie system odsyłał zlecenia klientów właśnie do najlepiej ocenionych przez system rynków, gwarantując klientom najlepsze warunki transakcji.

W rzeczywistości sytuacja wyglądała następująco:

  • Od stycznia 2012 roku do lutego 2013 roku DB używał rankingu ułożonego w grudniu 2011 roku.
  • 19 lutego 2013 roku DB próbował zaktualizować ranking po raz pierwszy, jednak udało mu się to zrobić jedynie dla niektórych rynków obecnych w zestawieniu.
  • Zaraz po tym wydarzeniu mechanizm DPRM znów przestał działać, a bank nie zareagowało aż do lutego 2014 roku.

Co ciekawe w lutym 2013 roku, gdy DB próbował zaktualizować ranking ciemnych książek ich własny rynek trafił na koniec rankingu, przez co nie otrzymywał zbyt wiele zleceń. Podejrzewając, że był to błąd obliczeniowy ich narzędzia, bank postanowił zmienić ranking ręcznie, przesuwając własny dark pool na początek kolejki. Późniejsze dechodzenie prokuratorskie potwierdziło jednak, że pozycja w rankingu wynikała z błędów obliczeniowych DPRM.

Przez cały okres trwania usterki bank nie poinformował swoich klientów o zaistniałym problemie. Od 1 stycznia 2012 do 28 lutego 2014 SuperX+ obsłużył 1,39 miliarda transakcji reprezantujących w przybliżeniu 1,78 bilionów akcji.

Porozumienie pomiędzy stronami możemy znaleźć porozumienie. Warto dodać że całe dochodzenie jest powiązane z manipulowaniem cenami srebra przez największe banki (m.in. DB, UBS, HSBC). W chwili obecnej śledztwo dotyczy aż 8 banków. Tutaj możemy znaleźć m.in. rozmowy traderów pracujących dla banków, którzy umawiali się na zbijanie cen srebra.

Więcej informacji: http://financefeeds.com/breaking-worlds-second-largest-fx-interbank-dealer-deutsche-bank-ordered-pay-37-million-fine-dark-pool-order-routing/Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

bitcoin wycofany tickmill

Tickmill wycofuje Bitcoin ze swojej oferty

Brytyjski broker Tickmill postanowił wycofać ze swojej oferty możliwość handlu na CFD opartym o Bitcoin ...
Czytaj dalej
Brytyjski regulator wydaje ostrzeżnie przed Digital Gold Xchange

FCA ostrzega przed Digital Gold Xchange

Financial Conduct Authority (FCA) wydało ostrzeżenie dotyczące firmy Digital Gold Xchange, która próbowała dostarczać usługi finansowe ...
Czytaj dalej
FCA chce rozszerzyć regulacje ESMA

FCA zakaże handlu kryptowalutowymi CFD? Nowe regulacje

Brytyjskie Financial Conduct Authority (FCA) opublikowało dwa dokumenty konsultacyjne, w których przedstawiło propozycje wprowadzenia stałych ...
Czytaj dalej
XTB z grudniowym spotkaniem w ramach XTB Trading Club

Dariusz Bartłomiejczak poprowadzi jedyne XTB Trading Club w grudniu

Broker X-Trader Brokers kontynuuje swoje cykliczne spotkania w ramach XTB Trading Club. Są to odbywające ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę