menu

Strona Główna > Newsy > Liczba aktywnych traderów FX/CFD w Niemczech wzrosła o 58%

Liczba aktywnych traderów FX/CFD w Niemczech wzrosła o 58%


Niemcy są jedną z największych gospodarek na świecie i bezsprzecznie największą gospodarką w Unii Europejskiej, a także jednym z największych rynków walutowych w Europie. Swe siedziby ma tu wielu brokerów detalicznych i instytucjonalnych oraz dostawców usług transakcyjnych.

Ma to pozytywny wpływ na lokalny rynek finansowy, na którym znajduje się Giełda Papierów Wartościowych we Frankfurcie, jedna z dziesięciu największych giełd na świecie pod względem całkowitej kapitalizacji i dziennych obrotów. Frankfurcki indeks DAX 40 jest jednym z najchętniej śledzonych przez analityków instrumentów i najwyżej ocenianym produktem spekulacyjnym wśród inwestorów detalicznych i profesjonalnych.

Regulator niemieckiego rynku  finansowego (BaFin), który nadzoruje ponad 4000 podmiotów finansowych, jest m.in. odpowiedzialny za regulację branży kontraktów CFD. Podmiot ten posiada jedne z najsurowszych regulacji rynkowych, dlatego też brokerzy detaliczni nieczęsto ubiegają się o licencję w tej części Europy.

84 tys. traderów na niemieckim rynku CFD/FX

Według danych opublikowanych przez Investment Trends, w ciągu ostatnich 12 miesięcy (do lutego 2021) 84 000 osób aktywnie handlowało kontraktami CFD lub na rynku FX w Niemczech. To znaczący wzrost w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej (o 58%).

Dla porównania, dziesięć lat temu liczba aktywnych traderów na niemieckim rynku była znacznie niższa i wynosiła ok. 50 tysięcy. Do wzrostu przyczyniła się utrzymująca się ponadprzeciętna zmienność na rynkach, która zachęciła wielu nowych graczy do zawierania zakładów po raz pierwszy. W przypadku rynku niemieckiego była to rekordowa liczba 25 tys. nowych kont z dźwignią, które pojawiły się na rynku w ciągu 12 miesięcy.

Wzrost popularności kryptowalut

– Szacowana przez nas wielkość detalicznego rynku CFD/FX w Niemczech wynosi 84 000 (traderów aktywnych w 2021 roku). Liczba ta wzrosła o 58% rok do roku w wyniku gwałtownego wzrostu liczby początkujących traderów. Około 25 tys. osób weszło na rynek w pierwszej połowie 2021 roku, co może być konsekwencją dodatkowego wolnego czasu podczas lockdownów i dużą zmiennością rynku – powiedział Lorenzo Vignati, dyrektor ds. badań w Investment Trends.

W  grupie inwestorów detalicznych, którzy obstawiają kontrakty CFD, znacznie wzrosła popularność kontraktów na kryptowaluty. W ciągu ostatnich 12 miesięcy 42% klientów dokonało przynajmniej jednej transakcji z dźwignią na kontraktach CFD na kryptowaluty. We wcześniejszym okresie wartość ta wynosiła 24%. Inne popularne instrumenty finansowe to pary walutowe EUR/USD, GBP/USD i EUR/GBP.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę