menu

Strona Główna > Newsy > Liczba jednorożców w USA jest większa niż w Chinach i Indiach

Liczba jednorożców w USA jest większa niż w Chinach i Indiach


Gospodarcze turbulencje wywołane pandemią i inwazją Rosji na Ukrainę sprawiły, że większość start-upów straciła znaczną część swoich wycen. To efekt wycofania się inwestorów w oczekiwaniu na powrót normalnych warunków. Pomimo niekorzystnych warunków rynkowych, kilka regionów przoduje w liczbie jednorożców lub prywatnych firm wycenianych na co najmniej 1 mld USD.

Dane opublikowane przez Finbold wskazują, że w listopadzie 2022 roku Stany Zjednoczone miały największą liczbę jednorożców (704). Na drugim miejscu są Chiny, jednak liczba jednorożców wynosi tam jedynie 243. Trzecia pozycja przypadła Indiom z wynikiem 85. Kolejne miejsca zajmują Wielka Brytania (56) i Niemcy (36).

Inne dane na temat jednorożców w USA wskazują, że firma kosmiczna SpaceX zajmuje pierwsze miejsce z wyceną na poziomie 127 mld USD, a drugie miejsce przypada firmie płatniczej Stripe z wyceną 95 mld USD. Instacart zajmuje trzecie miejsce i jest wyceniana na 39 mld USD, a tuż za nią plasuje się Databrick z wyceną 38 mld USD. Piąte miejsce zajmuje Epic Games z branży gier komputerowych z wyceną wynoszącą 31,5 mld USD.

Powody dominacji USA i Chin

Jednorożce są rozprzestrzenione na całym świecie, ale najczęściej funkcjonują w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Wynika to z faktu, że gospodarki tych krajów są największe na świecie. Dominacja Stanów Zjednoczonych może być związana z określonymi czynnikami, takimi jak ogromna pula środków finansowych, zdolność do innowacji i dobrze uregulowane środowisko. W tym przypadku przedsiębiorcy mogą uruchamiać różne projekty bez obawy o finansowanie lub kontrolę rządu.

Ponadto dominacja Stanów Zjednoczonych nad Chinami może być związana z surowymi przepisami dotyczącymi sektora prywatnego w azjatyckim kraju. Wraz z prężnie działającym sektorem prywatnym, na czele z branżą technologiczną, rząd zaczął ograniczać uprawnienia takich podmiotów.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

London Metal Exchange (LME) przełożyła w piątek wznowienie handlu niklem w godzinach pracy w Azji ...
Czytaj dalej
Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Inflacja w Polsce w lutym na poziomie 18,4%

Główny Urząd Statystyczny podał dziś odczyt inflacji za luty bieżącego roku. Według danych GUS inflacja ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę