menu

Strona Główna > Newsy > LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu


London Metal Exchange (LME) przełożyła w piątek wznowienie handlu niklem w godzinach pracy w Azji na 27 marca. To efekt wykrycia w magazynie LME niklu, który nie spełniał specyfikacji kontraktu.

Sytuacja jest kolejnym ciosem dla najstarszego na świecie i największego rynku metali przemysłowych, który liczył na ponowne uruchomienie handlu azjatyckiego w celu zwiększenia płynności. Giełda LME zmaga się z kryzysem płynności od kryzysu na rynku niklu, do którego doszło przed rokiem.

LME wskazała, że anulowała dziewięć warrantów niklu – dokumentów własności dla metali umieszczonych w magazynie zatwierdzonym przez LME – w jednym obiekcie magazynowym, bez podawania jego nazwy.

„Giełda otrzymała informacje, że przedmiotem takich nieprawidłowości był szereg fizycznych przesyłek niklu z jednego konkretnego obiektu licencjonowanego przez LME”, podano w oświadczeniu.

Wiadomość dodatkowo podważa zaufanie do globalnego handlu niklem po tym, jak trader Trafigura w zeszłym miesiącu stwierdził, że odkrył „systematyczne oszustwa” w przesyłkach, które nie zawierały niklu i rozpoczął postępowanie prawne przeciwko indyjskiemu biznesmenowi Prateekowi Gupcie i jego firmom.

– Nie jesteśmy właścicielami żadnego z dziewięciu warrantów, które zostały unieważnione przez LME – powiedział Trafigura. – Nie ma też żadnego związku z działaniami prawnymi przeciwko Gupcie.

LME nie komentuje doniesień medialnych

Każdy warrant obejmuje około 6 ton, dlatego stwierdzone nieprawidłowości dotyczą 54 ton niklu. Według doniesień Bloomberga zakwestionowane pakiety niklu znajdowały się w magazynie należącym do Access World w Rotterdamie i zawierały kamienie zamiast niklu. LME odmówiła komentarza na temat doniesień Bloomberga.

Giełda stwierdziła, że nie ma powodów, aby sądzić, że jakikolwiek inny obiekt LME został dotknięty, ale wezwała wszystkich operatorów magazynów do skontrolowania niklu. Kontrole, które mają być prowadzone w najbliższych dniach są przyczyną przełożenia wznowienia handlu niklem na rynku azjatyckim.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
tms

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę