Londyńska giełda liderem w pozyskiwaniu nowego kapitału
Pomimo widocznego odpływu akcji europejskich spółek, Londyńska Giełda Papierów Wartościowych (LSE) przoduje w operacjach IPO. W ciągu 6 miesięcy na parkiet LSE wprowadzono 49 nowych podmiotów z ponad 27 miliardami funtów kapitału zakładowego.
W stosunku do stanu z 2008 roku, liczba spółek notowanych na gieÅ‚dzie w Wielkiej Brytanii spadÅ‚a o 40%. W latach 2015 – 2020 kraj odpowiadaÅ‚ za zaledwie 5% IPO, przeprowadzanych na caÅ‚ym Å›wiecie. Zmiana nadeszÅ‚a w pierwszej poÅ‚owie tego roku. W tym czasie LSE pozyskaÅ‚a o 55% wiÄ™cej kapitaÅ‚u niż jej pierwszy europejski konkurent. Jest to najlepszy wynik od 2014 roku, a wciąż mamy przed sobÄ… jeszcze 6 miesiÄ™cy, podczas których na londyÅ„ski parkiet mogÄ… wpÅ‚ynąć kolejne pierwsze oferty publiczne.
IT i spółki technologiczne
Niemal połowa ze wszystkich IPO, przeprowadzonych w tym roku na londyńskiej giełdzie, dotyczyła spółek technologicznych i informatycznych (23 pierwsze oferty publiczne). Pozyskany przez nie kapitał osiągnął ponad 8 mld funtów.
Za dużą część IPO odpowiadały także fundusze inwestycyjne. 5 emitentów z sektora pozyskało 1,2 mld GBP. Na rynek powróciły także już istniejące fundusze, które pozyskały 3 mld funtów (wzrost o ponad 220% w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem).
Zagraniczne i rodzime firmy
Warto zwrócić także uwagę na liczbę IPO brytyjskich i zagranicznych firm. W opisywanym okresie na LSE weszły 3 spółki ze Szkocji (AMTE Power, Parsley Box i The Artisanal Spirits Company) oraz dwie firmy z regionu North West England (In The Style i musicMagpie).
Poza podmiotami z Wielkiej Brytanii na londyński parkiet trafili m.in. emitenci z Australii, Danii (Trustpilot), Izraela, Kanady (Alphawave), Rosji ( Fix Price) i Stanów Zjednoczonych (tinyBuild). W tym momencie aż 38% spółek notowanych na LSE ma międzynarodowy charakter.