menu

Strona Główna > Newsy > Mark Spitznagel wyjaśnia błędy inwestorów w podejściu do ryzyka

Mark Spitznagel wyjaśnia błędy inwestorów w podejściu do ryzyka


Mark Spitznagel, założyciel wartego 11 mld USD funduszu hedgingowego Universa Investments, twierdzi, że inwestorzy od początku źle podchodzą do ograniczania ryzyka. – Już same cele są błędne. I możemy za to podziękować nowoczesnej teorii portfela – mówi.

W wywiadzie udzielonym Yahoo Finance Presents z okazji premiery nowej książki zatytułowanej  „Safe Haven: Investing for Financial Storms”, Spitznagel powiedział, że celem ograniczania ryzyka, podobnie jak celem inwestowania, powinno być zwiększanie naszej puli środków w czasie, co w zasadzie stoi w sprzeczności z tym, czego możemy dowiedzieć się ze współczesnych finansów.

Tak właśnie myślałem, gdy zaczynałem jako nastolatek, że właśnie tym jest trading — handlowanie to ponoszenie bardzo małych strat i bardzo dużych zysków – powiedział.

Spitznagel jest jednym z najlepiej radzących sobie zarządców inwestycyjnych w ostatniej dekadzie i osiąga ogromne zyski podczas załamań rynku. Podczas pandemii COVID-19, w pierwszym kwartale zeszłego roku, Universa Investments osiągnęła zwrot z inwestycji w wysokości 4144%, gdy na rynkach doszło do gwałtownej wyprzedaży.

Taleb doradcą funduszu Universa

Universa Investments specjalizuje się w ograniczaniu ryzyka, stosując strategię hedgingową w celu ograniczenia strat wynikających z nadzwyczajnych wydarzeń rynkowych (czarnych łabędzi). „Doradcą naukowym” Universa Investments jest Nassim Nicholas Taleb, autor książki zatytułowanej „Czarny łabędź”.

Zwroty z inwestycji osiągane przez Universa, takie jak 4000% w pierwszym kwartale 2020 roku, często przyciągają uwagę mediów, jednak Spitznagel umniejsza znaczenie tych wydarzeń. – Naprawdę, każdy ekspert może znaleźć transakcję, która świetnie sprawdzi się podczas krachu. Kluczem jest jednak to, jak radzisz sobie w czasie krachu w porównaniu z resztą okresu inwestycji. Tak naprawdę znaczenie mają długie okresy – dodał inwestor.

Spitznagel odniósł się również do obecnego stanu rynków i stwierdził, że Rezerwa Federalna manipuluje najważniejszym parametrem w gospodarce, czyli stopami procentowymi, w efekcie niszczy homeostatyczny system rynków finansowych, który ma zdolność samoregulacji. Wskazał też, że homeostatyczny mechanizm samoregulacji czasami podnosi swą głowę i wtedy właśnie dochodzi do krachów na rynkach finansowych.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę