menu

Strona Główna > Newsy > Mark Spitznagel wyjaśnia błędy inwestorów w podejściu do ryzyka

Mark Spitznagel wyjaśnia błędy inwestorów w podejściu do ryzyka


Mark Spitznagel, założyciel wartego 11 mld USD funduszu hedgingowego Universa Investments, twierdzi, że inwestorzy od początku źle podchodzą do ograniczania ryzyka. – Już same cele są błędne. I możemy za to podziękować nowoczesnej teorii portfela – mówi.

W wywiadzie udzielonym Yahoo Finance Presents z okazji premiery nowej książki zatytułowanej  „Safe Haven: Investing for Financial Storms”, Spitznagel powiedział, że celem ograniczania ryzyka, podobnie jak celem inwestowania, powinno być zwiększanie naszej puli środków w czasie, co w zasadzie stoi w sprzeczności z tym, czego możemy dowiedzieć się ze współczesnych finansów.

Tak właśnie myślałem, gdy zaczynałem jako nastolatek, że właśnie tym jest trading — handlowanie to ponoszenie bardzo małych strat i bardzo dużych zysków – powiedział.

Spitznagel jest jednym z najlepiej radzących sobie zarządców inwestycyjnych w ostatniej dekadzie i osiąga ogromne zyski podczas załamań rynku. Podczas pandemii COVID-19, w pierwszym kwartale zeszłego roku, Universa Investments osiągnęła zwrot z inwestycji w wysokości 4144%, gdy na rynkach doszło do gwałtownej wyprzedaży.

Taleb doradcą funduszu Universa

Universa Investments specjalizuje się w ograniczaniu ryzyka, stosując strategię hedgingową w celu ograniczenia strat wynikających z nadzwyczajnych wydarzeń rynkowych (czarnych łabędzi). „Doradcą naukowym” Universa Investments jest Nassim Nicholas Taleb, autor książki zatytułowanej „Czarny łabędź”.

Zwroty z inwestycji osiągane przez Universa, takie jak 4000% w pierwszym kwartale 2020 roku, często przyciągają uwagę mediów, jednak Spitznagel umniejsza znaczenie tych wydarzeń. – Naprawdę, każdy ekspert może znaleźć transakcję, która świetnie sprawdzi się podczas krachu. Kluczem jest jednak to, jak radzisz sobie w czasie krachu w porównaniu z resztą okresu inwestycji. Tak naprawdę znaczenie mają długie okresy – dodał inwestor.

Spitznagel odniósł się również do obecnego stanu rynków i stwierdził, że Rezerwa Federalna manipuluje najważniejszym parametrem w gospodarce, czyli stopami procentowymi, w efekcie niszczy homeostatyczny system rynków finansowych, który ma zdolność samoregulacji. Wskazał też, że homeostatyczny mechanizm samoregulacji czasami podnosi swą głowę i wtedy właśnie dochodzi do krachów na rynkach finansowych.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

broker capital.com informuje o dużym wzroście liczby nowych użytkowników w 1 kwartale 2021

Capital.com wprowadza wpłaty i wypłaty poprzez PayPal

Capital.com, jedna z najszybciej rozwijających się platform handlowych i inwestycyjnych w Europie, ogłosiła, że wprowadziła ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed: rynki przygotowane na zmianę polityki monetarnej

Kilka miesięcy temu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że zdaniem banku centralnego w gospodarce ...
Czytaj dalej
allen stanford od piramidy finansowej

Odzyskano ponad 1 mld USD z piramidy Allena Stanforda

Wyznaczony przez sąd syndyk odzyskał ponad 1 mld USD dla ofiar teksańskiej piramidy finansowej Allena ...
Czytaj dalej
giełda w bukareszcie z rekordową wartością transakcji

Strach na globalnych rynkach. Czy czeka nas głębsza korekta?

Poniedziałkowe otwarcie na giełdach przyniosło ostre spadki we wszystkich amerykańskich indeksach. Wielu inwestorów zadaje sobie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę