menu

Strona Główna > Newsy > MF rozwiewa wątpliwości co do PCC od kryptowalut

MF rozwiewa wątpliwości co do PCC od kryptowalut


Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia, które ma zakończyć pobór podatku PCC od sprzedaży lub zamiany walut wirtualnych. W uzasadnieniu zamieszczonym na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji resort finansów przyznał, że rozwój gospodarczy powoduje powstawanie zjawisk, za którymi nie zawsze nadąża prawo – jednym z takich zjawisk są popularne krypto i handel nimi.

Zgodnie z orzecznictwem sądowo-administracyjnym kryptowaluty zostały zakwalifikowane jako prawa majątkowe. W takim wypadku obrót tym instrumentem dokonywany jest na podstawie umowy sprzedaży lub zamiany i staje się przedmiotem podatku od czynności cywilnoprawnych (1 proc. od wartości rynkowej). Zauważono jednak, że bezpośredni handel stanowi tylko część obrotu nimi, a takie rzeczy jak wykopywanie walut czy zapłata za towary, pozostają poza zakresem PCC lub korzystają z wyłączenia z tego podatku w związku z opodatkowaniem VAT, albo po prostu są zwolnione z tego podatku. Jak przyznał resort finansów:

Uwzględniając specyfikę handlu walutami wirtualnymi, który sprowadza się do obracania tymi prawami majątkowymi przez ich zakup, sprzedaż i wymianę, a zatem wielokrotnego zawierania umów sprzedaży i zamiany, po stronie podmiotu dokonującego obrotu walutą wirtualną powstać może obowiązek zapłaty podatku w wysokości niejednokrotnie przewyższającej zainwestowane środki.

W konsekwencji, stosowanie ścisłej wykładni przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych może skutkować nałożeniem na podatników obowiązków niemożliwych do wykonania, prowadzących w wielu przypadkach do konfiskaty majątku, a tym samym naruszeniem konstytucyjnej zasady dotyczącej prawa do ochrony własności.

Ministerstwo zgodziło się, że w przypadku obecnego rozwiązania wystąpić mogą skutki trudne do zaakceptowania w świetle konstytucyjnych zasad, „co stanowi wystarczającą przesłankę do uznania, iż z uwagi na ważny interes podatnika zasadne jest zaniechanie poboru tego podatku”.

Rozporządzenie będzie mieć zastosowanie do umów sprzedaży i zamiany walut wirtualnych zawartych od dnia jego wejścia w życie, czyli 13 lipca 2018 roku do 30 czerwca 2019 roku. Proponowane rozwiązanie ma charakter czasowy i daje czas na dokonanie pogłębionej analizy oraz przygotowanie rozwiązań systemowych normujących tę przestrzeń gospodarczą w kontekście podatkowym.

Autor: Dominik Zieliński

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

bitcoin ai

„Bitcoin mógłby osiągnąć cenę miliona dolarów” – twierdzi Bitcoin Policy Institute

Zdaniem eksperta z Bitcoin Policy Institute, rozbudowa strategicznej rezerwy bitcoina zgodnie z propozycją senator Cynthii ...
ai

Nvidia reaguje na politykę Trumpa – wyda 500 miliardów na produkcję w USA

Nvidia zapowiedziała potężną inwestycję w przeniesienie produkcji z Tajwanu do Stanów Zjednoczonych. Decyzja firmy wpisuje ...
chiny ai grafika

Chiny odpowiadają USA – „dalsze podwyżki ceł nie mają sensu”

Chiny zdecydowały się na kolejne zwiększenie ceł na towary ze Stanów Zjednoczonych. Nowe stawki wejdą ...
haker ai

Oszukali te same osoby trzy razy z rzędu. Korzystali z AI

Hiszpańska policja udaremniła przekręt kryptowalutowy, w którym wykorzystano wizerunki celebrytów. Tym, co wyróżnia tę aferę ...
Przewiń na górę