menu

Strona Główna > Newsy > MFW: Jedna trzecia świata pogrąży się w recesji w 2023 roku

MFW: Jedna trzecia świata pogrąży się w recesji w 2023 roku


Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego ostrzegła, że dla znacznej części światowej gospodarki rok 2023 będzie trudny, ponieważ główne czynniki światowego wzrostu – USA, Europa i Chiny – doświadczają osłabienia aktywności.

Nowy rok będzie „trudniejszy niż rok, który zostawiamy za sobą”, powiedziała dyrektor zarządzająca MFW Kristalina Georgieva w wywiadzie udzielonym w programie „Face the Nation” w CBS. „Dlaczego? Ponieważ trzy wielkie gospodarki – USA, UE i Chiny – spowalniają jednocześnie”.

– Spodziewamy się, że jedna trzecia światowej gospodarki będzie w recesji. Nawet kraje, które nie są w recesji, odczują to jak recesję – dodała.

W październiku MFW obniżył prognozę globalnego wzrostu gospodarczego w 2023 roku, uwzględniając ciągły wpływ wojny na Ukrainie, jak również presję inflacyjną i wysokie stopy procentowe ustalane przez banki centralne, chcące poradzić sobie z presją cenową.

Georgieva powiedziała, że Chiny, druga co do wielkości gospodarka świata, prawdopodobnie po raz pierwszy od 40 lat będą rosły na poziomie globalnego wzrostu lub poniżej. To efekt powrotu do bardzo rygorystycznej polityki „Zero Covid”.

– Kilka najbliższych miesięcy będzie trudne dla Chin i negatywnie wpłynie na chiński wzrost gospodarczy. To z kolei negatywnie wpłynie na region, a także na gospodarkę globalną – dodała Georgieva.

Gospodarka USA ma szansę oprzeć się recesji

Szefowa MFW wskazała również, że gospodarka amerykańska stoi w rozkroku i może uniknąć całkowitej recesji, która może dotknąć aż jedną trzecią gospodarek świata. Jej zdaniem USA są najbardziej odporne i mogą uniknąć recesji.

Rynek pracy w USA będzie w centrum uwagi Rezerwy Federalnej, która chciałaby, aby popyt na pracę zmniejszył się, co pomogłoby ograniczyć presję cenową. Pierwszy tydzień nowego roku przyniesie szereg kluczowych danych dotyczących zatrudnienia, w tym piątkowy raport o wynagrodzeniach poza rolnictwem. Wstępne szacunki wskazują, że gospodarka amerykańska stworzyła w grudniu kolejne 200 000 miejsc pracy, a stopa bezrobocia pozostała na poziomie 3,7% – blisko najniższego poziomu od lat 60-tych.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

ACCC sprawdzi influencerów

ACCC sprawdzi influencerów

Australijska Komisja ds. Konkurencji i Konsumentów (ACCC) rozpoczęła w tym tygodniu przegląd w celu zidentyfikowania ...
Czytaj dalej
invest cuffs 2023

Wystartował Konkurs Invest Cuffs 2023! Oddaj głos na swoich faworytów

Już 24-25 marca 2023 roku odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie ...
Czytaj dalej
dolar usd usa

Inwestorzy szukają zysków za pośrednictwem gotówki

W ostatnich czterech tygodniach inwestorzy dodali około 135 mld USD do globalnych funduszy rynku pieniężnego, ...
Czytaj dalej
google otrzymał karę od francji

Nancy Pelosi sprzedała akcje Google o wartości 3 mln USD

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi sprzedała akcje Google warte 3 mln USD zaledwie miesiąc przed ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę