menu

Strona Główna > Newsy > MFW: Jedna trzecia świata pogrąży się w recesji w 2023 roku

MFW: Jedna trzecia świata pogrąży się w recesji w 2023 roku


Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego ostrzegła, że dla znacznej części światowej gospodarki rok 2023 będzie trudny, ponieważ główne czynniki światowego wzrostu – USA, Europa i Chiny – doświadczają osłabienia aktywności.

Nowy rok będzie „trudniejszy niż rok, który zostawiamy za sobą”, powiedziała dyrektor zarządzająca MFW Kristalina Georgieva w wywiadzie udzielonym w programie „Face the Nation” w CBS. „Dlaczego? Ponieważ trzy wielkie gospodarki – USA, UE i Chiny – spowalniają jednocześnie”.

– Spodziewamy się, że jedna trzecia światowej gospodarki będzie w recesji. Nawet kraje, które nie są w recesji, odczują to jak recesję – dodała.

W październiku MFW obniżył prognozę globalnego wzrostu gospodarczego w 2023 roku, uwzględniając ciągły wpływ wojny na Ukrainie, jak również presję inflacyjną i wysokie stopy procentowe ustalane przez banki centralne, chcące poradzić sobie z presją cenową.

Georgieva powiedziała, że Chiny, druga co do wielkości gospodarka świata, prawdopodobnie po raz pierwszy od 40 lat będą rosły na poziomie globalnego wzrostu lub poniżej. To efekt powrotu do bardzo rygorystycznej polityki „Zero Covid”.

– Kilka najbliższych miesięcy będzie trudne dla Chin i negatywnie wpłynie na chiński wzrost gospodarczy. To z kolei negatywnie wpłynie na region, a także na gospodarkę globalną – dodała Georgieva.

Gospodarka USA ma szansę oprzeć się recesji

Szefowa MFW wskazała również, że gospodarka amerykańska stoi w rozkroku i może uniknąć całkowitej recesji, która może dotknąć aż jedną trzecią gospodarek świata. Jej zdaniem USA są najbardziej odporne i mogą uniknąć recesji.

Rynek pracy w USA będzie w centrum uwagi Rezerwy Federalnej, która chciałaby, aby popyt na pracę zmniejszył się, co pomogłoby ograniczyć presję cenową. Pierwszy tydzień nowego roku przyniesie szereg kluczowych danych dotyczących zatrudnienia, w tym piątkowy raport o wynagrodzeniach poza rolnictwem. Wstępne szacunki wskazują, że gospodarka amerykańska stworzyła w grudniu kolejne 200 000 miejsc pracy, a stopa bezrobocia pozostała na poziomie 3,7% – blisko najniższego poziomu od lat 60-tych.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

sec

Binance kontra SEC: kolejny cios dla branży kryptowalut?

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wniosła pozew przeciwko giełdzie kryptowalut Binance i jej ...
Czytaj dalej
ropa

Arabia Saudyjska zapowiada cięcia produkcji ropy na lipiec, ceny rosną na rynkach surowców

Ceny ropy wzrosły na początku tygodnia po zapowiedzi Arabii Saudyjskiej o dodatkowych cięciach produkcji na ...
Czytaj dalej
giełda w bukareszcie z rekordową wartością transakcji

Akcje rosną po publikacji danych z rynku pracy w USA

Akcje na giełdzie zanotowały wzrost w piątek po opublikowaniu silnych danych z rynku pracy za ...
Czytaj dalej
FDIC

Amerykańskie banki odnotowały największe spadki depozytów od 39 lat – raport FDIC

W pierwszym kwartale tego roku amerykańskie banki odnotowały spadek depozytów o wartości 472 miliardów dolarów ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę