menu

Strona Główna > Newsy > MFW ostrzega gospodarki wschodzące

MFW ostrzega gospodarki wschodzące


Gospodarki wschodzące muszą przygotować się na podwyżki stóp procentowych w USA, zapowiedział Międzynarodowy Fundusz Walutowy, ostrzegając, że szybsze niż oczekiwano posunięcia Rezerwy Federalnej mogą wstrząsnąć rynkami finansowymi i spowodować odpływ kapitału oraz deprecjację walut.

W opublikowanym w poniedziałek wpisie na blogu, MFW stwierdza, że spodziewa się kontynuacji silnego wzrostu w USA, przy czym inflacja prawdopodobnie będzie umiarkowana w dalszej części roku. 25 stycznia MFW ma opublikować nowe prognozy gospodarcze dotyczące całego świata.

Fed przygotowuje się do zaostrzenia polityki monetarnej

Stwierdzono również, że stopniowe, dobrze zaplanowane zacieśnianie polityki monetarnej w USA prawdopodobnie będzie miało niewielki wpływ na rynki wschodzące, ponieważ popyt zagraniczny zrównoważy wpływ rosnących kosztów finansowania. Jednak coraz bardziej odczuwalna inflacja płacowa w USA lub utrzymujące się wąskie gardła w podaży mogą podnieść ceny bardziej niż oczekiwano i podsycić oczekiwania dalszego wzrostu inflacji. To z kolei może spowodować szybsze podwyżki stóp procentowych przez bank centralny USA.

James Bullard, szef Rezerwy Federalnej z St. Louis, powiedział w tym tygodniu, że Fed może podnieść stopy procentowe już w marcu, miesiące wcześniej niż się powszechnie oczekuje. Może też podjąć jeszcze bardziej agresywne kroki przeciwko inflacji, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Gospodarki wschodzące mogą odczuć politykę USA

– Szybsze podwyżki stóp przez Fed mogłyby wstrząsnąć rynkami finansowymi i zaostrzyć warunki finansowe na całym świecie. Taki rozwój sytuacji mógłby nastąpić wraz ze spowolnieniem amerykańskiego popytu i handlu, co może doprowadzić do odpływu kapitału i deprecjacji walut na rynkach wschodzących – napisali na blogu wysocy rangą urzędnicy MFW.

Podkreślono, że rynki wschodzące z wysokim długiem publicznym i prywatnym, ekspozycją walutową i niższymi saldami rachunków bieżących już odnotowały większe ruchy swoich walut w stosunku do dolara amerykańskiego. Fundusz wskazał też, że rynki wschodzące z silniejszą presją inflacyjną lub słabszymi instytucjami powinny działać szybko, aby pozwolić na deprecjację walut i podnieść stopy procentowe.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

KNF wszczyna postępowanie wyjaśniające w sprawie obrotu akcjami Ekipa Holding SA

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o wszczęciu postępowania wyjaśniającego dotyczącego podejrzenia popełnienia przestępstw wykorzystania i ujawnienia ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

Kryzys bankowy i FED: czy rynek znowu nie ma racji? MakroPrzegląd #4/4 Marzec

W ubiegłym tygodniu FED podniósł stopy o 25pb, ale i zmienił narrację, sygnalizując możliwą pauzę ...
Czytaj dalej
Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Conotoxia wprowadza usługę doradztwa inwestycyjnego dla klientów detalicznych

Globalna spółka Cinkciarz.pl udostępnia klientom Conotoxia Ltd. (oddziału obsługującego trading detaliczny) usługę doradztwa inwestycyjnego. Klienci ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Amerykańskie banki mogą mieć nawet 1,7 bln USD niezrealizowanych strat

Po gwałtownym upadku Silicon Valley Bank i Signature Bank na początku tego miesiąca, a także ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę