menu

Strona Główna > Newsy > MFW ostrzega gospodarki wschodzące

MFW ostrzega gospodarki wschodzące


Gospodarki wschodzące muszą przygotować się na podwyżki stóp procentowych w USA, zapowiedział Międzynarodowy Fundusz Walutowy, ostrzegając, że szybsze niż oczekiwano posunięcia Rezerwy Federalnej mogą wstrząsnąć rynkami finansowymi i spowodować odpływ kapitału oraz deprecjację walut.

W opublikowanym w poniedziałek wpisie na blogu, MFW stwierdza, że spodziewa się kontynuacji silnego wzrostu w USA, przy czym inflacja prawdopodobnie będzie umiarkowana w dalszej części roku. 25 stycznia MFW ma opublikować nowe prognozy gospodarcze dotyczące całego świata.

Fed przygotowuje się do zaostrzenia polityki monetarnej

Stwierdzono również, że stopniowe, dobrze zaplanowane zacieśnianie polityki monetarnej w USA prawdopodobnie będzie miało niewielki wpływ na rynki wschodzące, ponieważ popyt zagraniczny zrównoważy wpływ rosnących kosztów finansowania. Jednak coraz bardziej odczuwalna inflacja płacowa w USA lub utrzymujące się wąskie gardła w podaży mogą podnieść ceny bardziej niż oczekiwano i podsycić oczekiwania dalszego wzrostu inflacji. To z kolei może spowodować szybsze podwyżki stóp procentowych przez bank centralny USA.

James Bullard, szef Rezerwy Federalnej z St. Louis, powiedział w tym tygodniu, że Fed może podnieść stopy procentowe już w marcu, miesiące wcześniej niż się powszechnie oczekuje. Może też podjąć jeszcze bardziej agresywne kroki przeciwko inflacji, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Gospodarki wschodzące mogą odczuć politykę USA

– Szybsze podwyżki stóp przez Fed mogłyby wstrząsnąć rynkami finansowymi i zaostrzyć warunki finansowe na całym świecie. Taki rozwój sytuacji mógłby nastąpić wraz ze spowolnieniem amerykańskiego popytu i handlu, co może doprowadzić do odpływu kapitału i deprecjacji walut na rynkach wschodzących – napisali na blogu wysocy rangą urzędnicy MFW.

Podkreślono, że rynki wschodzące z wysokim długiem publicznym i prywatnym, ekspozycją walutową i niższymi saldami rachunków bieżących już odnotowały większe ruchy swoich walut w stosunku do dolara amerykańskiego. Fundusz wskazał też, że rynki wschodzące z silniejszą presją inflacyjną lub słabszymi instytucjami powinny działać szybko, aby pozwolić na deprecjację walut i podnieść stopy procentowe.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro podsumowuje wyniki spółek za IV kwartał

Spółka eToro przedstawiła podsumowanie wyników spółek za IV kwartał. Autorem analizy jest Paweł Majtkowski, analityk ...
Czytaj dalej
Nieruchomosci usa

USA – pozytywne dane z rynku nieruchomości!

Mamy świeże dane na temat pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych na terenie Stanów Zjednoczonych. To ...
Czytaj dalej
Wielka Brytania UK CPI

Wielka Brytania – CPI 5.4% vs konsensus: 5.2%

Główny urząd statystyczny Wielkiej Brytanii opublikował świeże dane na temat wartości Consumer Price Index, powszechnie ...
Czytaj dalej
chińska prowincja przetestuje politykę wspólnego dobrobytu czyli redystrybucję dochodów

Chiny z 8,1% wzrostem gospodarczym w 2021 roku

Gospodarka Chin odbiła się w 2021 roku, odnotowując najlepszy wzrost od dekady, w czym pomógł ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę