menu

Strona Główna > Newsy > MFW ostrzega gospodarki wschodzące

MFW ostrzega gospodarki wschodzące


Gospodarki wschodzące muszą przygotować się na podwyżki stóp procentowych w USA, zapowiedział Międzynarodowy Fundusz Walutowy, ostrzegając, że szybsze niż oczekiwano posunięcia Rezerwy Federalnej mogą wstrząsnąć rynkami finansowymi i spowodować odpływ kapitału oraz deprecjację walut.

W opublikowanym w poniedziałek wpisie na blogu, MFW stwierdza, że spodziewa się kontynuacji silnego wzrostu w USA, przy czym inflacja prawdopodobnie będzie umiarkowana w dalszej części roku. 25 stycznia MFW ma opublikować nowe prognozy gospodarcze dotyczące całego świata.

Fed przygotowuje się do zaostrzenia polityki monetarnej

Stwierdzono również, że stopniowe, dobrze zaplanowane zacieśnianie polityki monetarnej w USA prawdopodobnie będzie miało niewielki wpływ na rynki wschodzące, ponieważ popyt zagraniczny zrównoważy wpływ rosnących kosztów finansowania. Jednak coraz bardziej odczuwalna inflacja płacowa w USA lub utrzymujące się wąskie gardła w podaży mogą podnieść ceny bardziej niż oczekiwano i podsycić oczekiwania dalszego wzrostu inflacji. To z kolei może spowodować szybsze podwyżki stóp procentowych przez bank centralny USA.

James Bullard, szef Rezerwy Federalnej z St. Louis, powiedział w tym tygodniu, że Fed może podnieść stopy procentowe już w marcu, miesiące wcześniej niż się powszechnie oczekuje. Może też podjąć jeszcze bardziej agresywne kroki przeciwko inflacji, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Gospodarki wschodzące mogą odczuć politykę USA

– Szybsze podwyżki stóp przez Fed mogłyby wstrząsnąć rynkami finansowymi i zaostrzyć warunki finansowe na całym świecie. Taki rozwój sytuacji mógłby nastąpić wraz ze spowolnieniem amerykańskiego popytu i handlu, co może doprowadzić do odpływu kapitału i deprecjacji walut na rynkach wschodzących – napisali na blogu wysocy rangą urzędnicy MFW.

Podkreślono, że rynki wschodzące z wysokim długiem publicznym i prywatnym, ekspozycją walutową i niższymi saldami rachunków bieżących już odnotowały większe ruchy swoich walut w stosunku do dolara amerykańskiego. Fundusz wskazał też, że rynki wschodzące z silniejszą presją inflacyjną lub słabszymi instytucjami powinny działać szybko, aby pozwolić na deprecjację walut i podnieść stopy procentowe.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

Saxo Bank nie będzie świadczyć usług klientom z Rosji i Białorusi

Saxo Bank wprowadza nowości dla klientów

Spółka Saxo Bank wprowadziła nową wersję swojego OpenAPI, wzbogacając grupy usług AutoTrading i Portfolio. W ...
Czytaj dalej
BitMEX wprowadza wieczyste kontrakty swap dla inwestorów instytucjonalnych i detalicznych

BitMEX wprowadza wieczyste kontrakty swap dla inwestorów instytucjonalnych i detalicznych

BitMEX, jedna z najdłużej działających giełd instrumentów pochodnych na rynku kryptowalut, przenosi się na tradycyjne ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

Napięcia na Tajwanie i kolejna podwyżka Bank of England. MakroPrzegląd #2/4 Sierpień

Bank of England doskonale wie, że Wielka Brytania stoi u progu recesji, jednak kontynuuje zaostrzanie ...
Czytaj dalej
Zamknięcie moskiewskiej giełdy blokuje zyski traderów

Nieznana spółka AMTD Digital podbija Wall Street

Spółka AMTD Digital w ubiegłym tygodniu zadebiutowała na nowojorskiej giełdzie przy cenie akcji na poziomie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę