Strona Główna > Newsy > Ministerstwo Finansów chce ograniczyć dźwignię do 50:1

Ministerstwo Finansów chce ograniczyć dźwignię do 50:1


Ministerstwo Finansów opublikowało 12 czerwca nowy projekt ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, z którego wynika, że maksymalna dźwignia dla traderów indywidualnych zostanie ograniczona do poziomu 50:1. 

Dźwignia 50:1 dla klientów indywidualnych

Nowy projekt ustawy zawiera zapis zakładający maksymalny poziom dźwigni dla klientów indywidualnych:

2a. Firma inwestycyjna wykonuje zlecenia nabycia lub zbycia instrumentów finansowych wymienionych w art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. c–i złożone przez klienta detalicznego pod warunkiem, że depozyt zabezpieczający wymagany dla danego instrumentu finansowego jest nie mniejszy niż 2% wartości nominalnej tego instrumentu finansowego, z zastrzeżeniem ust. 2b–2c.

Polska branża Forex, m.in. za sprawą działaczy Fundacji Trading Jam, wywalczyła dodatkowy zapis, który pozwala nieco bardziej doświadczonym traderom korzystanie z wyższego lewara:

2ba. W przypadku klienta detalicznego, który zawarł przynajmniej 40 transakcji na instrumentach finansowych wymienionych w art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. c–i, w terminie 24 miesięcy poprzedzających złożenie zlecenia, o którym mowa w ust. 2a lub 2b, na żądanie tego klienta, depozyt zabezpieczający wymagany dla danego instrumentu finansowego lub wartość o jaką powiększana jest premia opcyjna, jest nie mniejsza niż 1% wartości nominalnej odpowiednio tego instrumentu finansowego lub opcji.

2bb. W celu potwierdzenia ilości zawartych transakcji, o których mowa w ust. 2ba, klient przekazuje firmie inwestycyjnej kopię historii transakcji zawartych w innych firmach inwestycyjnych.

Tym samym początkujący traderzy będą mogli korzystać z lewara w wysokości maksymalnie 50:1, natomiast Ci, którzy dokonali przynajmniej 40 transakcji w okresie ostatnich dwóch lat z dźwigni na poziomie 100:1.

Projekt w dalszym ciągu zakłada podwyższenie kar dla nielicencjonowanych brokerów oraz blokowanie ich stron internetowych.

MF, a ESMA

Warto przypomnieć, że 1 sierpnia wchodzą w życie nowe przepisy ESMA, które ograniczają maksymalny lewar dla klientów indywidualnych do wysokości 30:1 dla większości par walutowych. Co więcej przepisy ESMA będą tymi rzeczywiście obowiązującymi w naszym kraju, w związku z czym projekt ustawy Ministerstwa Finansów wydaje się bezpodstawny.

Autor: Albert Czajkowski

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:

Najnowsze wiadomości:

Rekordowe zyski Coinbase: giełda skorzystała na wzrostach bitcoina

Ostatni raport finansowy Coinbase pokazał rekordowy wzrost przychodów, do czego przyczyniły się zatwierdzenie ETF-ów na ...

ETF-y na Bitcoina tracą pół miliarda dolarów w jeden dzień

W rekordowym tempie inwestorzy wycofali swoje środki z amerykańskich funduszy ETF opartych na Bitcoinie, mimo ...

Finfluencerzy z największym wpływem na decyzje inwestorów

Nowe badanie przeprowadzone przez CMC Markets ujawnia, że traderzy detaliczni coraz częściej ufają finfluencerom, stawiając ...

Kryptowaluty z najlepszym zwrotem w tym tygodniu. Co dalej z altami?

Traderzy na całym świecie śledzą na bieżąco wykresy najpopularniejszych altcoinów, zwłaszcza w obliczu dynamicznie zmieniającego ...
Przewiń na górę
Exit mobile version