Mocny start nowej chińskiej giełdy w Pekinie
Giełda Papierów Wartościowych w Pekinie, nazywana przez chińskie media jednym z ulubionych projektów Xi Jimpinga, otworzyła swój parkiet 15 listopada i odnotowuje dynamiczny wzrost.
Plany utworzenia nowej giełdy papierów wartościowych, zostały ogłoszone przez chińskie władze na początku września. Parkiet służy notowaniom dobrze prosperujących małych i średnich firm, dostarczając kapitał na ich rozwój i innowacje. Beijing Stock Exchange to 3 giełda papierów wartościowych w chinach kontynentalnych po Shenzen i Szanghaju.
W tej chwili do inwestowanie na giełdzie dopuszczeni są wyłącznie mieszkańcy Chin. Docelowo ma zostać jednak otwarta także dla indywidualnych inwestorów z zagranicy. Pomimo barier giełda notuje dynamiczny wzrost i po niecałych 2 tygodniach od startu, swoje konta otwarło na niej 4,5 mln obywateli Państwa Środka. Jej kapitalizacja przekroczyła zaś 3 mld dolarów.
Na razie istnieje przeszkoda inwestycyjna, taka jak minimalne saldo konta handlowego, dla inwestorów na tym parkiecie. Inwestorzy zagraniczni nie mogą jeszcze otwierać indywidualnych kont handlowych. Istnieje wymóg zamieszkania – tłumaczył Hao Hong, dyrektor zarządzający banku BOCOM International, w rozmowie z Barron’s.
Spółki notowane na giełdzie w Pekinie
Obecnie na parkiecie Beijing Stock Exchange notowanych jest 81 spółek. W tym tygodniu umocniły się akcje aż 77 spośród nich, a w przypadku niektórych były to dwucyfrowe wzrosty. Wśród firm, które radziły sobie do tej pory najlepiej, znajdują się producent baterii litowych Huiderui, producent energii słonecznej Tony Share i dostawca części samochodowych Nantong Great Electric.
Handel przebiega płynnie i nie jest to niespodzianką. Giełda ruszyła z rekordową szybkością, przy pełnym politycznym wsparciu od samego początku. Istnieją polityczne i ekonomiczne zachęty dla traderów, aby wziąć udział w historycznym otwarciu z silnym wolumenem handlowym – skomentował Hong.