menu

Strona Główna > Newsy > Mocny start nowej chińskiej giełdy w Pekinie

Mocny start nowej chińskiej giełdy w Pekinie


Giełda Papierów Wartościowych w Pekinie, nazywana przez chińskie media jednym z ulubionych projektów Xi Jimpinga, otworzyła swój parkiet 15 listopada i odnotowuje dynamiczny wzrost. 

Plany utworzenia nowej giełdy papierów wartościowych, zostały ogłoszone przez chińskie władze na początku września. Parkiet służy notowaniom dobrze prosperujących małych i średnich firm, dostarczając kapitał na ich rozwój i innowacje. Beijing Stock Exchange to 3 giełda papierów wartościowych w chinach kontynentalnych po Shenzen i Szanghaju.

W tej chwili do inwestowanie na giełdzie dopuszczeni są wyłącznie mieszkańcy Chin. Docelowo ma zostać jednak otwarta także dla indywidualnych inwestorów z zagranicy. Pomimo barier giełda notuje dynamiczny wzrost i po niecałych 2 tygodniach od startu, swoje konta otwarło na niej 4,5 mln obywateli Państwa Środka. Jej kapitalizacja przekroczyła zaś 3 mld dolarów. 

Na razie istnieje przeszkoda inwestycyjna, taka jak minimalne saldo konta handlowego, dla inwestorów na tym parkiecie. Inwestorzy zagraniczni nie mogą jeszcze otwierać indywidualnych kont handlowych. Istnieje wymóg zamieszkania – tłumaczył Hao Hong, dyrektor zarządzający banku BOCOM International, w rozmowie z Barron’s.

Spółki notowane na giełdzie w Pekinie

Obecnie na parkiecie Beijing Stock Exchange notowanych jest 81 spółek. W tym tygodniu umocniły się akcje aż 77 spośród nich, a w przypadku niektórych były to dwucyfrowe wzrosty. Wśród firm, które radziły sobie do tej pory najlepiej, znajdują się producent baterii litowych Huiderui, producent energii słonecznej Tony Share i dostawca części samochodowych Nantong Great Electric.

Handel przebiega płynnie i nie jest to niespodzianką. Giełda ruszyła z rekordową szybkością, przy pełnym politycznym wsparciu od samego początku. Istnieją polityczne i ekonomiczne zachęty dla traderów, aby wziąć udział w historycznym otwarciu z silnym wolumenem handlowym – skomentował Hong.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro podsumowuje wyniki spółek za IV kwartał

Spółka eToro przedstawiła podsumowanie wyników spółek za IV kwartał. Autorem analizy jest Paweł Majtkowski, analityk ...
Czytaj dalej
Nieruchomosci usa

USA – pozytywne dane z rynku nieruchomości!

Mamy świeże dane na temat pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych na terenie Stanów Zjednoczonych. To ...
Czytaj dalej
Wielka Brytania UK CPI

Wielka Brytania – CPI 5.4% vs konsensus: 5.2%

Główny urząd statystyczny Wielkiej Brytanii opublikował świeże dane na temat wartości Consumer Price Index, powszechnie ...
Czytaj dalej
chińska prowincja przetestuje politykę wspólnego dobrobytu czyli redystrybucję dochodów

Chiny z 8,1% wzrostem gospodarczym w 2021 roku

Gospodarka Chin odbiła się w 2021 roku, odnotowując najlepszy wzrost od dekady, w czym pomógł ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę