menu

Strona Główna > Newsy > Morgan Stanley: ryzyko bańki na rynku rośnie

Morgan Stanley: ryzyko bańki na rynku rośnie


Obawiamy się, że polityka Fed jest oderwana od podstaw – zauważa dyrektor ds. inwestycji w Morgan Stanley Wealth Management. Jej zdaniem może doprowadzić to do wystąpienia baniek spekulacyjnych.

Według notatki z 8 listopada, której autorem jest Lisa Shalett, pełniąca funkcję dyrektora ds. inwestycji w dziale zarządzania majątkiem Morgan Stanley, łagodna polityka monetarna Fed i niskie stopy procentowe są paliwem dla potencjalnych baniek spekulacyjnych na różnych aktywach. Rezerwa Federalna rozpoczęła stopniowe ograniczanie skupu obligacji, ale wstrzymała się z podwyższaniem stóp procentowych, sygnalizując że zrobi to dopiero gdy zauważy ożywienie na rynku pracy. Shalett sugeruje, żeby uważnie przyglądać się danym na temat zatrudnienia.

Najniższe w historii, realnie ujemne, stopy procentowe mogą prowadzić do negatywnych skutków i osłabić przyszłe zwroty. Obawiamy się, że polityka Fed jest oderwana od podstaw – czytamy w notatce Morgan Stanley.

Jak zauważa Shallet różnica pomiędzy stopą funduszy federalnych a indeksem cen konsumpcyjnych, który mierzy inflację, jest obecnie najwyższa w 60-letniej historii istnienia wskaźnika CPI. Nadmierna płynność i gołębia retoryka Fed podsycają popyt na rynku akcji oraz inwestycje w indeks S&P 500 i jego najcenniejsze składniki. Wszystko zależy jednak od reżimu niskich stawek i jeżeli sytuacja na rynku wymusi na Rezerwie Federalnej podjęcie nagłych działań mających na celu ograniczenie inflacji, może doprowadzić to do poważnych konsekwencji.

Negatywne stopy realne wzmacniają aktywa długoterminowe i zorientowane na wzrost, ale przyczyniają się do baniek spekulacyjnych i niewłaściwej alokacji kapitału. – pisze Shallet.

Ostrzeżenia z wielu stron

Opinia Morgan Stanleya nie jest odosobnionym głosem. Zdaniem Bloomberga, obecne warunki finansowania są najłatwiejsze od prawie 40 lat, przez co rynki cieszą się stałym dopływem kapitału. Rick Rieder z BlackRock Inc. i Mohamed El-Erian z Allianz SE ostrzegają, że ryzyko systemowe będzie się tylko mnożyć, jeżeli urzędnicy nie podejmą bardziej zdecydowanych kroków w celu ograniczania bodźców.

Ryzyko wystąpienia baniek nie dotyczy wyłącznie amerykańskiego rynku akcji ani ryzykownych aktywów takich jak kryptowaluty. Od podwyższania stóp procentowych wstrzymał się ostatnio Bank Anglii, a Christine Lagarde z Europejskiego Banku Centralnego zapowiada, że nie zwiększy ich do 2022 roku. Bankierzy centralni stoją przed ryzykiem wykolejenia ożywienia gospodarczego, jeżeli ograniczą bodźce zbyt szybko, jednak z drugiej strony zbyt wolne działanie może doprowadzić do powstania baniek i wzrostu inflacji.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przeniesie europejską działalność do Polski

OANDA, broker detaliczny z wieloletnią historią, poinformował o planach ostatecznego zamknięcia działalności na Malcie. Spółka ...
Czytaj dalej
Operator Triangle Markets I 3 Angle FX zawiera ugodę z CySEC

Drew Niv i William Ahdout zawierają ugodę z inwestorami FXCM o wartości 6,5 mln USD

Pozew zbiorowy wniesiony w 2017 roku przez inwestorów spółki Global Brokerage, dawniej znanej jako FXCM ...
Czytaj dalej

Rynek widzi to, co chce. MakroPrzegląd #1/4 Luty

Na ostatnim posiedzeniu, FED, zgodnie z oczekiwaniami, podniósł stopę procentową o 25 punktów bazowych. Nie ...
Czytaj dalej
FCA

Brytyjski regulator odrzucił rekordową liczbę reklam usług finansowych

Brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) odrzucił w 2022 roku 8582 promocje usług finansowych i domagał ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę