menu

Strona Główna > Newsy > Moskiewska giełda zamknięta trzeci tydzień z rzędu

Moskiewska giełda zamknięta trzeci tydzień z rzędu


Centralny Bank Rosji podjął decyzję o kontynuacji zawieszenia obrotu akcjami na Moskiewskiej Giełdzie Papierów Wartościowych przez kolejny tydzień. W najnowszym komunikacie bank centralny potwierdził, że obrót na rynkach akcji pozostanie wstrzymany do 18 marca.

Bank pozwoli jednak na negocjowane transakcje typu buyback z rozliczeniami w rublach oraz działalność na standaryzowanym rynku pozagiełdowych instrumentów pochodnych. Ponadto kontrakty na pojedyncze akcje i indeksy na rynkach instrumentów pochodnych będą dostępne dla negocjowanych transakcji zamykających pozycję.

Blokada po inwazji na Ukrainę

Rosyjski bank centralny podjął decyzję o czasowym zamknięciu rynków akcji 25 lutego, zaledwie dzień po tym, jak rosyjskie wojsko rozpoczęło inwazję na Ukrainę. Rosyjska giełda pogrążyła się już na jej początku, ale odbiła nieco następnego dnia, tuż przed zawieszeniem notowań.

Decyzja banku centralnego ma charakter strategiczny, ponieważ rynek akcji nie odczuł skutków gwałtownych sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję przez rządy państw zachodnich. W rzeczywistości zawieszenie obrotu akcjami weszło w życie na dzień przed nałożeniem sankcji.

Problemy z walutami obcymi

Wciąż nie wiadomo jednak, na ile dni rosyjski bank centralny zawiesi obrót akcjami. Podkreślono, że harmonogram obrotu na moskiewskiej giełdzie na następny tydzień zostanie opublikowany w późniejszym terminie.

Według komunikatu instrumenty rynku walutowego i towarowego oraz kontrakty terminowe nadal działały w normalnych godzinach handlu. – Sesje handlowe na rynku walutowym, rynku pieniężnym i rynku repo moskiewskiej giełdy rozpoczną się o godzinie 10:00 czasu moskiewskiego – podał bank centralny.

Giełda to nie jedyny problem regulatora rosyjskiego rynku finansowego. Zmaga się on również z gwałtownym spadkiem wartości rubla i niedawno podjął decyzję o zmianie procesu ustalania kursu pary walutowej USD-RUB. Co więcej, sprzedaż walut obcych w Rosji została wstrzymana do 9 września.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Inflacja w Polsce w lutym na poziomie 18,4%

Główny Urząd Statystyczny podał dziś odczyt inflacji za luty bieżącego roku. Według danych GUS inflacja ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

eToro zmniejsza dźwignię z powodu sytuacji w sektorze bankowym

Sytuacja w sektorze bankowym staje się coraz bardziej napięta po bankructwie kilku banków w USA ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę