menu

Strona Główna > Newsy > Nagrody SEC dla informatorów przekroczyły już sumę 1 mld USD

Nagrody SEC dla informatorów przekroczyły już sumę 1 mld USD


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) poinformowała o przyznaniu nagród dla informatorów w wysokości 110 mln USD i 4 mln USD. Ich pomoc doprowadziła do pomyślnego zakończenia postępowania prowadzonego przez SEC.

Dzięki tym nagrodom program SEC dla informatorów wypłacił już ponad 1 mld USD dla 207 informatorów, w tym ponad 500 mln USD w samym tylko roku podatkowym 2021. 110 mln USD to druga co do wielkości nagroda w historii programu, po ponad 114 mln USD, które SEC przyznała w październiku 2020 roku.

Na 110 mln USD nagrody dla pierwszego informatora składa się z około 40 mln USD przyznane w związku ze sprawą prowadzoną przez SEC oraz około 70 mln USD nagrody wynikającej z powiązanych działań innej agencji. Pierwszy informator przedstawił istotną niezależną analizę, która w znacznym stopniu przyczyniła się do postępów w dochodzeniach prowadzonych przez SEC i inną agencję.

Program SEC działa od 2012 roku

Drugi informator dobrowolnie dostarczył informacje, które doprowadziły do podjęcia skutecznych działań egzekucyjnych, ale informacje te zostały przekazane SEC po wszczęciu dochodzenia przez pracowników i podjęciu istotnych kroków dochodzeniowych, a ich zakres był znacznie bardziej ograniczony w porównaniu z informacjami i pomocą dostarczonymi przez pierwszego informatora.

Od czasu wydania pierwszej nagrody w 2012 roku SEC przyznała około 1 mld USD 207 osobom. Wszystkie wypłaty są dokonywane z funduszu ochrony inwestorów ustanowionego przez Kongres, który jest finansowany w całości z sankcji pieniężnych wpłacanych do SEC przez podmioty naruszające prawo papierów wartościowych. Osoby informujące o nieprawidłowościach mogą kwalifikować się do nagrody, jeśli dobrowolnie dostarczą SEC oryginalne, terminowe i wiarygodne informacje, które prowadzą do skutecznego egzekwowania prawa. Nagrody dla informatorów mogą wynosić od 10-30% zebranych pieniędzy, gdy sankcje pieniężne przekraczają 1 mln USD.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę