Najwyższy urzędnik FCA: liczba oszustw będzie rosnąć
Dyrektor wykonawczy brytyjskiego FCA, Mark Steward, wygłosił przemówienie podczas forum ekspertów „Nadużycia rynkowe 2021”. W swoim wystąpieniu wyraził obawy związane ze wzrostem liczby oszustw.
Dyrektor wykonawczy ds. egzekwowania i nadzoru rynku w brytyjskim Financial Conduct Authority (FCA), zwrócił uwagę na wzrost aktywności tradingowej w Wielkiej Brytanii. Zdaniem Stewarda silny trend wzrostowy był widoczny jeszcze przed wprowadzeniem lockdownu. Zamknięcie gospodarki i dłuższy czas spędzany przez obywateli w domach, przyczynił się jednak do przyspieszenia zmian. Drugim motorem napędowym jest powszechność dostępu do rynków oraz wiele ofert z tak zwanym handlem bez prowizji.
W 2020 roku FCA odnotowało wzrost liczby transakcji i raportów o transakcjach o 34%. Rekordowe wolumeny obrotów oraz wielu nowych inwestorów to także duże pole do nadużyć. Dyrektor wykonawczy brytyjskiego nadzoru finansowego, obawia się zwłaszcza o zagrożenia płynące z wprowadzających w błąd ofert i nieuczciwego marketingu w Internecie. W tym miejscu Mark Steward zwrócił uwagę na przykład Gamestop i WallStreetBets, dając do zrozumienia, że FCA będzie przyglądać się forom tradingowym w mediach społecznościowych. Słynne pompowanie shortowanych akcji, nie było jednak widoczne w Wielkiej Brytanii w takim stopniu jak w Stanach Zjednoczonych.
Chociaż tutaj, w Wielkiej Brytanii, zaobserwowaliśmy ogólny spadek wartości krótkich pozycji netto podczas incydentu z Gamestop, nie widzieliśmy krótkich pozycji o takiej wielkości jak te wygenerowane na rynkach amerykańskich – powiedział Steward.
W tym zakresie FCA ma także znacznie większe pole do manewru, ponieważ dowiaduje się o wszystkich krótkich pozycjach, których wartość przekracza 0,1%.
Monitorowanie rynku
Dyrektor wykonawczy FCA powiedział, że jednym z filarów nadzoru nad brytyjskim rynkiem jest analiza danych, dokonywana przez specjalne algorytmy, które wykrywają wszelkiego rodzaju odchylenia od normy. Tutaj główną rolę odgrywa system Potentially Anomalous Trading Ratio (PATR), który wykrywa podejrzane i „anormalne” zachowania i ruchy cenowe.