Najwyższy urzędnik FCA: liczba oszustw będzie rosnąć
Dyrektor wykonawczy brytyjskiego FCA, Mark Steward, wygÅ‚osiÅ‚ przemówienie podczas forum ekspertów „Nadużycia rynkowe 2021”. W swoim wystÄ…pieniu wyraziÅ‚ obawy zwiÄ…zane ze wzrostem liczby oszustw.
Dyrektor wykonawczy ds. egzekwowania i nadzoru rynku w brytyjskim Financial Conduct Authority (FCA), zwrócił uwagę na wzrost aktywności tradingowej w Wielkiej Brytanii. Zdaniem Stewarda silny trend wzrostowy był widoczny jeszcze przed wprowadzeniem lockdownu. Zamknięcie gospodarki i dłuższy czas spędzany przez obywateli w domach, przyczynił się jednak do przyspieszenia zmian. Drugim motorem napędowym jest powszechność dostępu do rynków oraz wiele ofert z tak zwanym handlem bez prowizji.
W 2020 roku FCA odnotowało wzrost liczby transakcji i raportów o transakcjach o 34%. Rekordowe wolumeny obrotów oraz wielu nowych inwestorów to także duże pole do nadużyć. Dyrektor wykonawczy brytyjskiego nadzoru finansowego, obawia się zwłaszcza o zagrożenia płynące z wprowadzających w błąd ofert i nieuczciwego marketingu w Internecie. W tym miejscu Mark Steward zwrócił uwagę na przykład Gamestop i WallStreetBets, dając do zrozumienia, że FCA będzie przyglądać się forom tradingowym w mediach społecznościowych. Słynne pompowanie shortowanych akcji, nie było jednak widoczne w Wielkiej Brytanii w takim stopniu jak w Stanach Zjednoczonych.
Chociaż tutaj, w Wielkiej Brytanii, zaobserwowaliÅ›my ogólny spadek wartoÅ›ci krótkich pozycji netto podczas incydentu z Gamestop, nie widzieliÅ›my krótkich pozycji o takiej wielkoÅ›ci jak te wygenerowane na rynkach amerykaÅ„skich – powiedziaÅ‚ Steward.
W tym zakresie FCA ma także znacznie większe pole do manewru, ponieważ dowiaduje się o wszystkich krótkich pozycjach, których wartość przekracza 0,1%.
Monitorowanie rynku
Dyrektor wykonawczy FCA powiedziaÅ‚, że jednym z filarów nadzoru nad brytyjskim rynkiem jest analiza danych, dokonywana przez specjalne algorytmy, które wykrywajÄ… wszelkiego rodzaju odchylenia od normy. Tutaj głównÄ… rolÄ™ odgrywa system Potentially Anomalous Trading Ratio (PATR), który wykrywa podejrzane i „anormalne” zachowania i ruchy cenowe.